DOTZYKE: 00' Honda Civic 1.4iS , Red (EJ9)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DOTZYKE: 00' Honda Civic 1.4iS , Red (EJ9)

    Salut dragi Hondari !!!
    Numele meu este Tomas am 20 de ani si sunt din Satu Mare. Am vrut sa postez mai devreme dar numa nu s-a intamplat. In 8 iunie s-a intamplat cand am plecat dupa masinuta in Oradea sa o vad dar oricum stiam ca o s-o cumpar (masina a fost adusa pe trailer din germania). Mi-am dorit Civic inca din underground 1 si cand mergeam cu tati ca la show-uri locale si vedeam sigla Honda nu imi luam ochii de pe masina. Asa ca nu de curand am inceput sa lucrez (Ianuarie) si m-am pus sa-mi strang banuti pentru un civic caci altceva nu imi doream si iata ca visul meu s-a implinit si asa se nasc alte vise cu privire la japoneza asta. Primul lucru a si fost inmatricularea dupa care kit de distributie, ulei motul 10w40, filtre MANN etc. ar fi bine sa mai schimb si la transmisie frane bucsi etc.
    Ce-mi doresc cel mai mult este sa o vopsesc, dar CALUMEA si dupa care incet incet o facem sa fie frumoasa. Nu sunt foarte multe civic-uri pe aici prin Satu Mare si asta mi-a dat un impuls sa o cumpar.
    Si cateva poze cu ea si ca sa va dati seama cam cum arata culoarea pe ea...
    Attached Files

  • #2
    Sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Felicitari!
      Sa o faci si mai frumoasa.

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere cat mai multi km!

        Comment


        • #5
          Sa o conduci cu placere si fara probleme !
          PS. Frumos inceput, Honda la 20 ani ! Bravo pentru alegere !

          Comment


          • #6
            Multumesc frumos !
            Suspensiile sunt destul de tari si cum avem si drumuri "bune" ma scutura, si mai bate putin la gropi ar fi bine sa schimb bucsile? Cam cat ar costa bucsile la modelu meu?

            Comment


            • #7
              Frumoasa, s-a ai parte. Nu schimba toate bucsele, fa-ti o constatare vezi despre ce e vorba. Succes!
              Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

              Comment


              • #8
                Luni merg la mecaninc sa vedem ce bate si daca imi da unda verde sa schimb pivoti, capete bara si daca mai este altceva. Si vreau sa ma uit sub masina.
                EDIT: Ce ziceti ce merita sa anulez catalizatorul/intermediara/ambele? Cum imi va afecta performantele? Cuplu oricum n-avem
                dotzyke
                Junior Member
                Last edited by dotzyke; 07-11-16, 02:06.

                Comment


                • #9
                  DOTZYKE: 00' Honda Civic 1.4iS , Red (EJ9)

                  De ce vrei sa anulezi? Ce faci daca te oprește?


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                  Comment


                  • #10
                    Oricum am finala sport si nu mai ies noxele ..

                    Comment


                    • #11
                      Finala nu are nicio treaba cu noxele, ar trebui sa iasa OK daca motorul si catalizatorul sunt in regula.

                      Din catalizator dat jos ai numai de castigat, dar intr-adevar nu mai ies OK noxele in cazul asta. Restul le-as lasa la locul lor, o sa faci masina super zgomotoasa si nu cred ca vei avea vreun avantaj real.

                      Catalizatorul eliminat o sa iti dea si eroare de sonda lambda => Check Engine aprins daca nu pui un test pipe.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Am inteles, mersi de raspuns. Va rog frumos sa ma indrumati la niste capete de bara si pivoti (mid range), nici cele mai ieftine dar nici cele mai scumpe

                        Comment


                        • #13
                          Poti sa pui Lemforder. Sunt ok. La clio am pus TRW si m-au tinut fix 6 luni, cu Lemforder am deja aproape 3 ani si nici un joc deocamdata.

                          Comment


                          • #14
                            Am auzit ca este recomandat sa schimb si amortizoarele inainte de toate, oare cele de la nipparts sunt bune sau mai bine monroe?

                            Comment


                            • #15
                              Salut si bine ai venit!

                              Foarte frumoasa masina pe rosu.
                              Referitor la amortizoare eu ti-as recomanda KYB, sunt foarte ok si cred ca merita efortul.

                              Comment

                              Working...
                              X