CORNY: '15 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CORNY: '15 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Alabaster Silver Metallic

    Salutare domnilor,

    De aproximativ o luna suntem fericitii posesori ai unei Honda Civic Tourer, achizitionata de la reprezentanta Honda din Timisoara: Autoklass. (sa traiasca d-l Mihai, mare domn )

    Nu stiu daca sa va plictisesc cu istoria achizitiei, dar spre deosebire de colegul Nobrain, care a studiat foarte constiincios si v-a pus intrebari.. la mine a fost o chestie muult mai rapida. Adica, in mai putin de 3 sapt. de cand ne-am gandit sa ne luam o masina noua, am vazut din intamplare un Civic pe strada, mi s-a aprins un beculet pentru japoneze, am vazut intamplator lichidare stoc pe Tourer, teste si pe la Ford/Opel ca sa nu zic ca nu am testat si alte variante, vanduta masina veche in 24 ore si platit avans pentru Tourer.

    Pentru ca era lichidare pe stocul din Romania, variantele nu erau prea multe. Adica, doar benzina, doar Lifestyle, cu sau fara pachetul ADAS, cu sau fara cutie automata si doar cateva culori.
    Vechea masina era cu cutie automata, stiam ce inseamna, am citit putin inclusiv pe aici ce inseamna cutia automata si am decis ca in special pentru benzinar care merge foarte bine, dar in turatii mai mari, sa alegem manuala.
    Si asa a venit cu ADAS. N-am stiut foarte clar ce inseamna toate acele prescurtari de dar schimbarea automata a fazei scurte/lungi si unghiul mort sunt niste dotari superbe.
    Apoi culoarea: eu vroiam acel Electric Blue bestial de masculin, sotia nu
    Faptul ca a venit cu pachetul Lifestyle si ca n-am prea avut de ales, face doar ca masina sa fie cat mai aproape de perfectiune.
    Revin intr-un post urmator cu detalii despre "aproape perfectiune" si ceva intrebari..

    Deocamdata, va prezint pe cea botezata de sotie "frumusica". Si s-a votat in unanimitate de catre sotie ca este o "ea"

  • #2
    Sa aveti noroc de ea si bine ai venit pe forum!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Bine ai venit !
      Sa o stapanesti sanatos si multi km fericiti.
      The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
      https://www.instagram.com/iamrusu/

      Comment


      • #4
        Sa o conduceti cu placere. Se poate sa-mi spuneti pretul final? Daca nu aici poate in privat... Si eu urmaresc un tourer si incerc sa caut cel mai bun pret de la dealeri.

        Sent from my ASUS_Z00ED using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Sa o stapaniti sanatosi! Am prins-o scurt in trafic o data. ��.

          Comment


          • #6
            Sa o stapanesti cu placere si fara probleme !

            Comment


            • #7
              Multumesc pentru urari!

              Acum sa va povestesc si cate ceva despre prima luna impreuna.

              In primele zile i-am cumparat covorase, inclusiv tava de portbagaj, de la rimi. Recomand, se potrivesc perfect pe masina.

              Am incercat sa-mi bat capul cu instalatul de aplicatii. Am reusit sa instalez google maps, functioneaza bine, dar parca se vede dubios.
              M-am chinuit maxim sa instalez un Navigon de pe stick, cu redenumire si tot tacamul. Cand ii dau install iese pur si simplu.
              Apropo de masina aproape perfecta, mi-ar fi placut sa aibe si navigatie. Care am vazut ca vine implicit si cu CD-Player, mai am CD-uri oldies.
              Daca aveti vreo recomandare de un soft de navigatie pe care ati reusit sa-l instalati si care sa nu aiba nevoie de conexiune permanenta la internet, va raman recunoscator.

              M-am jucat destul de mult si prin meniuri, am schimbat tema clasica in cea "moderna" de Android, arata foarte bine. N-am mai avut rabdare sa pun un wallpaper si pe ecranul mic, i-mid.

              Inca nu m-am obisnuit cu motorul si felul in care ii place sa schimbi vitezele, doar 3000+ rpm. Ce-i drept, spre 4000 se aude superb motorul. Fiind masina inca abia pe la 1000km, nu m-am incumetat sa urc mai mult in turatii.

              N-am sesizat o diferenta asa mare intre modurile de setare ale suspensiei spate. Prin oras am lasat-o pe confort.
              Sotia mai activeaza si modul Eco prin oras. Mie nu-mi place, mi se pare ca o face prea batraneasca

              Vreau sa-i pun jante cu anvelope de iarna pe 16". Din ce-am citit pe aici, dimensiunea corecta de jante ar fi: 5x114.3, ET 45. Conteaza latimea sa fie fix 6.5 mm? De fapt conteaza conteaza si ET45? Am inteles ca oricum vin cu adaptor.
              Anvelopele vor fi sigur Continental, noile WinterContact TS860.

              Sper sa se mai aseze cutia de viteze. In marsarier intra in continuare destul de greu, usor mai agata si in alte trepte.

              Ma enerveaza cateodata un greier, se aude la plasticul care acopera senzorii din parbriz, in zona dinspre parasolarul pasagerului.
              Si apropo de neplaceri: autohold-ul la plecare din rampa mi se pare destul de prost gandit. Adica daca e o panta mai mica, nu se activeaza si trebuie sa folosesc frana de mana, altfel masina ar pleca in spate sau trebuie tinuta din ambreiaj. La rampe mai serioase a functionat fara probleme.
              Si nu mi-am dat seama cum pot si daca pot sa fac sa se blocheze automat usile la viteza de 10-20km/ora.


              Cam atat, ca sunt deja multe

              Comment


              • #8
                Salut! Sa o stapanesti sanatos! Din pacate, confirm si eu la 5d-ul meu greierasii de langa parasolar! Imi stau pe creier! Sper sa scap de ei cand ma voi duce la prima revizie, momentan am doar 10000km. Despre cutie, stai linistit, se va lasa, cel putin la mine, mai agata doar foarte putin in treapta intai. In rest, benzina si ture multe!

                Sent from my HTC One M8s using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Ai grija cu agatatul cutiei. Urmareste atent, si daca trec 6 luni -1 an si tot nu se lasa, du-te peste ei. La mine uneori intra mai greu in treapta a doua, si asa a fost din prima zi. Depinde cat de perfectionist esti, cat te deranjeaza agatatul asta, si cati nervi ai sa te lupti cu reprezentanta. Exceptand cazurile cand intra greu, cutia mi se pare geniala .

                  Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Sa fie int-un ceas bun si sa o conduci/eti cu toata placerea!


                    Originally posted by Corny View Post
                    Si s-a votat in unanimitate de catre sotie ca este o "ea"

                    Comment


                    • #11
                      Sa o stapaniti sanatosi!
                      Optiunea de blocare automata a usilor nu exista.

                      Sent from my LG-H815 using Tapatalk
                      My cars:
                      2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                      ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                      Comment


                      • #12
                        Bine ai venit!
                        La multi km fara probleme!

                        Comment


                        • #13
                          Sa te bucuri de ea!
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • #14
                            Am incaltat-o de iarna. Jantele sunt Dezent RE 7J/40/16", anvelope Continental TS860 205/55/16. Vizual mi se pare ca arata mai bine cu jantele si anvelopele originale.
                            In alta ordine de idei: 1500km, cutia inca agata si e enervant la frecatul in oras. In rest, o placere sa o accelerez

                            Sent from my SM-G935F using Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              Cum bagi in marsalier? Cumva dreapta si spate?
                              Incearca stanga-dreapta-spate. Metoda este descrisa in manualul de utilizare. De cand fac asa nu mai sunt probleme. Iar cand nu intra deloc muta masina un pic in fata, marsalierul nefiind o viteza sincronizata.

                              Comment

                              Working...
                              X