stmihCRV: '12 Honda Jazz 1,4 CVT, Comfort, Polish Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • stmihCRV: '12 Honda Jazz 1,4 CVT, Comfort, Polish Metal Metallic

    Salutare! De curand am mai adaugat o Honda in familie, pentru sotie care o va folosi mai mult in oras. Pentru inceput foarte incantat de motor si in special de cutie care mi se pare ideala in oras. Am facut un drum de Ploiesti - Timisoara si am avut un consum de 5,8 l/100 km in regim de mers 120-130 km/h pe autostrada si 100 km/h in afara oraselor. Adevarat ca la viteze mari devine usor zgomotoasa (peste 100 km/h) dar nu atat de tare cat sa nu mai auzi radio sau sa nu poti vorbi la telefon. Acum trebuie sa ma pregatesc pentru revizia de motor si cutia CVT. Din cate am citit, uleiul trebuia schimbat la 40t km, acum masina avand 65t km. A schimbat cineva pe aici uleiul la cutie pana acum? Ma gandesc sa pun uleiul Honda CVT F, cu toate ca este destul de scump iar la motor Eneos Sustina 5w-30. La filtrul de ulei tot cochetez daca sa pun Honda sau altceva. Astept recomandari de la Jazz-eri.
    "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

  • #2
    Cvtf e singura optiune corecta. In rest si eu pun Eneos.

    Sa va bucurati de el!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc!
      "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

      Comment


      • #4
        S-o stăpânești sănătos!
        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
        My cars:

        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

        Comment


        • #5
          Drumuri superbe si satisfactii la volan! Am avut si eu cateva saptamani pe mana o Jazz si mi s-a parut o masina exceptionala, din pacate necunoscuta pe la noi, dar de mare clasa si extrem de incapatoare si de agila si de practica in oras.
          Sa o stapaniti sanatos! Si da, consumabilele Honda sunt mai scumpe, dar... macar stim ca sunt de calitate. Eu personal la uleiuri nu m-as risca sa iau altceva... filtrele sunt o alta poveste, se gasesc foarte bune si la un pret mai mititel.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #6
            Am raspuns de pe telefon, asa ca nu ti-am raspuns de filtre.

            Eu pun Purflux la ulei si Blue Print la aer si habitaclu.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Stie cineva daca exista filtru de ulei si la cutia CVT?
              "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

              Comment


              • #8
                https://www.youtube.com/watch?v=Ocl6kT75Cps

                e unul in cutie, dar nu cred ca e servisabil ca la cutiile care au convertorizor de cuplu, cel putin asta am inteles eu din acel video
                Last edited by mib404; 01-11-16, 01:27.

                Comment


                • #9
                  Am facut schimbul de ulei cu Eneos Sustina 5w40 si a filtrului de ulei si aer. Motorul parca are alt suflu acuma. Trage mai bine. I-am pus si un aditiv de ulei, Liqui Moly Ceratec, pe care il lauda mai multi pe formuri. Nu imi dau seama daca e mai silentios motorul acum decat inainte pt ca sotia merge mai mult. Insa cand mai merg si eu cu ea, cand cobor de pe CRV 2,2 ctdi, mi se pare ca parca e o masina electrica. Motorul si cutia CVT mi se par f silentioase la mersul in oras. M-a surprins sa aflu ca nu are filtru de combustibil.
                  Urmeaza schimbul de ulei la cutia de viteze...
                  "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                  Comment


                  • #10
                    Salut!
                    Are si filtru de combustibil, se afla undeva sub capacul de la frana de mana (se da toata consola jos).
                    Din ce am citit, sunt foarte rare cazurile cand acest filtru de combustibil trebuie schimbat, deci n-ai de ce sa-ti faci griji in privinta lui.
                    Ulei OEM Honda CVT-F neaparat pentru cutie, cu alte branduri de ulei risti sa strici cutia. Vezi sectiunea de Groupbuy de pe coxmotorparts.com, colegii se organizeaza periodic si cumpara de acolo piese si consumabile originale si impart transportul. Nu se gaseste ulei Honda CVT-F in Romania, nici macar la dealer Honda.
                    Mai spune-ne impresii despre Jazz-ul tau.
                    Bafta!
                    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                    Comment

                    Working...
                    X