Apreciere uzura discuri frana fata Accord 2.0i A/T

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Apreciere uzura discuri frana fata Accord 2.0i A/T

    Buna ziua,

    poate sa-mi spuna cineva dupa ce criterii se apreciaza uzura discurilor de frana fata la o masina Honda Accord 2.0i A/T Executive, 2007?
    Banuiesc ca grosimea este cel mai important criteriu. Stie cineva un document de service pentru aceasta masina in care sa spuna clar dupa ce grosime este necesar schimbarea discurilor de frana?

    Multumesc.

  • #2
    http://www.4tuning.ro/tehnica-auto/c...ana-11089.html

    Comment


    • #3
      Totusi, asta raspunde la intrebarea mea. Daca e sa ma iau dupa ce scrie aici, discurile mele nu ar trebui schimbate. Vizual arata impecabil.

      Insa la service, aia mi-au zis ca trebuie schimbate discurile.
      Am intrebat, pe ce motiv. Cica le-au masurat si trebuie schimbate. Ok, le-au masurat. La ce grosime trebuie schimbat discul? Pai conform documentelor de mentenanta de la producator. Pai si ce zice documentul? Pai nu putem sa va zicem, ca e numai pentru service.
      Bravos!! Deci cand schimbam discurile?!

      Comment


      • #4
        nu ti-au facut cumva si o oferta imbatabila cu niste discuri pe care le au deja? ca s-ar explica
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          Daca te uiti prin cataloage majoritatea pentru discuri 45251-SEA-E00 (care ar trebui sa fie fata pentru honda ta) specifica minimum 23mm (asta vad ca-i indiferent de producator) si nou 24.9-25mm. http://www.buycarparts.co.uk/oen/45251seae00 Gasesti si pentru spate. Acu probabil daca era putin mai mult... si au trebuit sa schimbe placute posibil sa nu fi avut sens sa nu schimbe si discuri. Sau cum a zis ady mai sus
          unixro
          Senior Member
          Last edited by unixro; 27-10-16, 15:44.

          Comment


          • #6
            Articolul din link spune ca: „Placutele de frana se schimba de obicei intre 15.000 si 25.000 de kilometri, iar discurile cam la 40.000-50.000 de kilometri - in general, la mersul destul de agresiv din Bucuresti.”...autorul are probabil ADHD

            Comment


            • #7
              Eu cand cumpar discuri de pe net .la toate scrie ca se schimba la 2 mm de uzura ,de la 21 mm cum am eu la 19. Afli ce grosime are un disc nou si apoi masori cu sublerul grosimea actuala. Sau mai pot fi schimbate daca au fisuri sau sunt ovalizate. O zi buna.
              sigpic

              Comment

              Working...
              X