CEREVELU: '16 Honda CR-V 4WD 2.0 i-VTEC A/T Special Edition Navi Winter Pack, Lunar Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Aceeasi parleala mi-am luat in Austria in noiembrie 2016, numai ca limitarea pe care am incalcat-o era de 60 km/h (eu aveam 80). Acelasi cuantum al amenzii...

    Comment


    • #92
      Mare atentie in Austria si Ungaria cu radarele!

      Comment


      • #93
        Eu am reusit imposibilul... Mi-am luat un radar anul asta in Germania, pe autostrada. Dupa ce am primit felicitarea acasa, mi-am amintit si unde, si de ce. Am stat n-spe km in coada unor mistreti cu tiruri care se depaseau intr-o veselie si cand am prins un culoar, m-am dus. Problema a fost ca nu am vazut panoul cu limita de viteza , cel mai probabil tot din cauza mastodontilor, iar navigatia nu a piuit la timp. Asa ca subsemnatul a fost fotografiat in flagrant in timp ce conducea cu 119 km/h in zona cu limita de 100 km/h (erau niste bretele de intrare/iesire). Nu eram cu Civic-ul meu, eram cu un Golf 6 GTI, care se duce frumusel cand o calci cu simt de raspundere, iar eu eram un pic cu nervii pe moate din cauza camioanelor. Amenda a ajuns la destinatar in mai putin de trei saptamani, asa ca aveti grija. In aceeasi calatorie era sa mai musc o amenda, in Ungaria, dar se pare ca am reusit sa ma sui pe frane la timp (nu a ajuns nimic, si au trecut cateva luni). "Iepurasul" din fata mea sigur a primit felicitarea (nu a vazut radarul pus pe marginea autostrazii, orientat sa te ia din spate, daca ma pot exprima asa), eu l-am vazut destul de tarziu (bezna si viteza cat cuprinde). Si la austrieci pe plin de radare.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #94
          Deci facui 2700 de Km inspre, in si din Grecia.
          Am fost pe o insula pe care au fost anul asta alti doi cerevisti de aici si avem impresii de umplut un roman.
          Insula ( Limnos) te pacaleste, este destul de dificila pentru o masina mare, drumuri cu nisip ca in desert, pante uriase, sate de sute de ani cu drumuri extrem de inguste unde nu poti merge decat cu oglinzile pliate sau ghidonat de cineva... da, am patit-o... dar pe ansamblu o placere.
          Pe autostrada si pe drum intins consumul, la o masina plina de nu mai aveai unde pune un ac, a fost de sub 7,5l/suta Km, dar cu toate drumurile desfundate si muntii si viroagele de pe insula, s-a urcat pe total la 8,5l/suta Km.
          Absolut nici o problema, benzinara merge super perfect, de vis, ai senzatii absolute de siguranta si de liniste si de incredere pe care doar o Honda le poate crea...
          Trebuie doar sa ma duc sa schimb uleiul la diferential, care a tras tareee... din cat am vazut cat de des s-a aprins ESP-ul... si ajungand la 20K km trebuie.
          Nu e o masina de off road dar pe drumuri grele se descurca admirabil si pe sosele sau autostrada, e chiar boierie.
          Stiu ca sunt colegi care nu sunt de acord, dar ore in sir nu am condus decat din deget si pilotul automat... iar frana de motor la padele e super buna pe drumuri de munte.
          De fapt padelele acelea sunt esentiale pentru ca pui ce viteza vrei, daca vrei sa accelerezi brusc sau sa franezi usor...
          Daca nu au fost probleme, daca a mers bine, nu prea am ce povesti.
          Decat ca a fost minunat.
          Asa, si care mergeti pe unde soarele e ucigator, aflati ca descoperirea lui KMR cu prelata pe parbriz face diferenta dintre urgie si suportabilitate. Nu am crezut dar recunos spasit ca fara ea ar fi fost un chin.
          Attached Files
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #95
            Super frumos! Și-a făcut treaba parasolarul de exterior?
            Să vă poarte încă sute de mii de kilometri fără probleme!
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #96
              Fiind unul din cei doi hondari nominalizati ca am fost pe insula Limnos, nu pot sa spun decat ca intr-adevar senzatiile traite in locurile prin care am umblat (si eu) sunt exceptionale.

              Fotografiile mele de (mai) novice in arta asta nu se pot compara cu ale maestrului, dar pe ansamblu, impreuna cu mai multe filmulete facute atat cu camera masinii, cat si cu camera cu abilitati subacvatice, sunt amintiri deosebite.

              Una peste alta, fara a avea pretentia de exemplu, m-am descurcat si fara parasolar pe parbriz, avand insa grija sa parchez (atat cat s-a putut) pe la umbra sau cu spatele la soare, geamurile fumurii facandu-si foarte bine treaba si menirea...!
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

              Comment


              • #97
                Eu zic ca nici mama parasolarului sau foliei nu tine caldura afara, poate doar ca nu se mai incinge volanul si interiorul asa mult, dar tot insuportabil e.

                Faza nasoala in Grecia ca nici geamurile nu le poti lasa deschise ca te trezesti cu 2 tone de praf in masina dupa.

                Am si eu o curiozitate. Ce anvelope ai?
                BTW, consumul tau l-am avut eu cu diesel ) tot asa cu masina plina si cutie deasupra
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #98
                  Păi te descurci și fără mașină și scapi de grija parasolarului. Eu întrebam în ideea în care până acum n-a folosit parasolar și acum a folosit deci poate compara, nu dacă fără parasolar nu se descurca până acum. Din punctul meu de vedere diferența este mare cu și fără parasolar ( nu că e ca și cum ai avea aerul condiționat câns mașina stă pe loc ) dat sunt diferențe notabile. Și nici scaunele de piele nu mai ard când te sui în mașină. D-aia întrebam de feed-back și de la altcineva care folosește. Că cei care nu folosesc sunt majoritari și știu cum e fără
                  Pun și eu o poză de pe insulă:
                  Attached Files
                  KMR
                  Super Moderator
                  Last edited by KMR; 22-09-17, 15:04.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #99
                    Pai eu am avut o chestie la mitsubishi asta vara de se pune pe afara doar ca nu vine asa mult spre oglinzi, ea teoretic cica e mai mult de iarna. Si diferenta era ca ma puteam urca in masina si sa pun mana pe volan schimbator, sa stau in scaun etc. Dar in masina tot era aerul de nerespirat.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • Am avut o zi sau doua in care nu am pus parasolarul textil si in masina era jale, am deschis toate usile si abia in 5 minute am putut intra.
                      Cu parasolarul, asta e diferenta, e cald, dar nu FOARTE cald asa cum e fara.
                      Am un termometru digital de radiatie dar am uitat sa il iau sa masor diferenta... daca prind o zi cu soare mult o sa fac un test.
                      Cauciucurile... stiu ca sunt la misto M+S marcate dar sunt mai mult de vara... cele standard... ma uit si va spun, sunt cele standard cu care a venit masina, deci asa si asa. Sa se consume si iau unele mai bune, desi nici la astea nu am a ma plange.
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • Deci a trecut un an cu acest al doilea CR-V; aproape 22.000 km si nici o problema.
                        Primit invitatie de la Asko sa fac revizia de un an, am fost, si am schimbat uleiul la diferential, pentru ca la motor am schimbat ce trebuie pe la 14.000 km inaintea unor drumuri mai grele.
                        Sa nu o luati pe la Chiajna daca mergeti la Asko ca e delir cu spume, e un blocaj de o ora la intrarea pe autostrada, au facut niste lucrari si practic e de coma ce e acolo.
                        Altfel la Asko o atmosfera superba, si daca tot am fost am schimbat si cauciucele cu cele de iarna pe care le aveam acolo la hotel.
                        Am inteles ca exista o unitate navi care se poate pune in locul dezastrului instalat de fabrica, pe la 3500 lei cu tot cu TVA, care are Android 6 si pe care poate omul sa instaleze orice aplicatie.
                        De luat in calcul.
                        Am mai inteles ca la anul pe vremea asta avem CR-V hibrid la dispozitie. Super interesant... pentru cine vrea sa mearga prin oras cu masina, pentru deplasari lungi cred ca tot clasica e regina.
                        Mie imi place in continuare masina enorm si m-am obisnuit cu ea (si cu dimensiunea ei si cu felul de a merge a vtec-ului), si sper ca si ea s-a obisnuit cu mine.
                        La ultimele drumuri, am 7-8 l/suta la 90 la ora si cam 9l/suta la 140 la ora, pe autostrada. In oras, daca bag talpa, din pacate, urcam si la 14l/suta, chiar 15... la drumuri scurte...
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • Salut,

                          poti sa dai cateva detalii despre unitatea navi cu Android 6? Eu am tot cautat si am gasit doar chinezarii.

                          Multumesc frumos.

                          Comment


                          • Originally posted by Ciurica View Post
                            Salut,

                            poti sa dai cateva detalii despre unitatea navi cu Android 6? Eu am tot cautat si am gasit doar chinezarii.

                            Multumesc frumos.
                            Domnul Razvan Niculae de la Asko spunea ca o are in stoc sau ca o poate aduce.
                            Personal nu am vazut-o dar normal ca e facuta in China...
                            Daca il contactati cu siguranta va poate ajuta.
                            Eu nu vreau acum sa umblu la nimic cat e in garantie, dar urmaresc cu atentie ce mai e pe ebay: http://www.ebay.com/bhp/honda-crv-navigation
                            Ar fi bine sa fie asa ceva: http://xtrons.com/pcd86cvha-8-hd-dig...honda-crv.html
                            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                            Comment


                            • E posibil sa fie Edotec
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • Aproape 25.000 km, fara probleme de nici un fel.
                                Masina merge exceptional, se simte la volan exceptional, motorul benzinar e o placere, chiar daca... mde... chiar daca bea benzina multishoara.
                                Am primit mail si SMS sa ma duc la revizie.
                                M-am dus pe pagina de net de la Asko, m-am programat, m-au sunat in cateva ore sa imi confirme.
                                Am fost, a durat ceva pe la 2 ore si ceva, revizia, si schimbatul rotilor de iarna cu cele de vara aflate la ei in hotelul de anvelope.
                                Daca mai vine putina iarna nu conteaza, astea de vara sunt cele cu care a venit masina, Continental, M+S, allseason, deci legal e bine.
                                Am pus ulei de motor Honda si am schimbat filtrele de aer, de polen, de ulei, cu unele noi tot de la ei.
                                La revizie am avut o reducere de 20% pentru ca e a doua masina luata de la Asko.
                                Pe total, vreo 900 de lei, si o suta si ceva schimbatul anvelopelor si hotelul pentru pana la iarna.
                                Am tras o goneta de proba apoi pe autostrada, totul merge super brici, doar cauciucele sunt mai zgomotoase ca Michelin pe care le aveam de iarna.
                                Pe ansamblu, o masina care imi place enorm si in care te imti in siguranta si in care esti foarte foarte comod.
                                Aventura continua.
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X