CEREVELU: '16 Honda CR-V 4WD 2.0 i-VTEC A/T Special Edition Navi Winter Pack, Lunar Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    AM trecut de primii 2000 Km.
    Masina merge perfect, e o senzatie de placere la condus indescriptibila, de siguranta si incredere, ca sa parafrazez.
    Nu consuma de loc ulei, nici un gram, dar nici eu nu o fortez si nu o turez daca nu este nevoie.
    In majoritatea timpului conduc pe manual cu padelele, asa am si o frana de motor evidenta care ma ajuta mult si pot tine mai usor turatia motorului mai spre turatiile cu cuplu.
    Pe autostrada, unde folosesc la greu pilotul automat, consumul variaza intre 7,8 si 8,5 in functie de mai multi parametri, iar in oras daca se merge incet sigur ca e un consum repsectabil care poate merge si spre 14-15.
    Ce e interesant, este ca de cand am luat-o, am pus "TRIP A" si media consumului pe acesti 2000 km este de 9,3 l/suta.
    Mai bag trei imagini de la ultima calatorie facuta la Enisala.


    Click image for larger version

Name:	LB132526ds.jpg
Views:	1
Size:	41.5 KB
ID:	723188Click image for larger version

Name:	LB132528d.jpg
Views:	1
Size:	46.8 KB
ID:	723189Click image for larger version

Name:	LB132531.jpg
Views:	1
Size:	49.8 KB
ID:	723190
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #32
      Superbe imagini!

      Nu ai surprins cumva, īn seara aceasta, luna?
      Īmi imaginam luna plina, imensa, lāngă CR-V. Aici nu am avut noroc sa o vedem, a fost īnnorat toată ziua, respectiv seara.

      sent with the speed of light

      Comment


      • #33
        Mda, mi-e rusine sa spun ca eu fac poze
        As nota totusi faptul ca asa cum toyota camry are acea busitura in bara spate pe colt stanga, asa si CRV-ul are semnatura cu noroiul pe fusta spate in dreptul rotilor ) inca invat sa accept treaba asta.

        Comment


        • #34
          Originally posted by scarr View Post
          Nu ai surprins cumva, īn seara aceasta, luna?
          Īmi imaginam luna plina, imensa, lāngă CR-V. Aici nu am avut noroc sa o vedem, a fost īnnorat toată ziua, respectiv seara.

          sent with the speed of light
          Mi-ar fi placut enorm, dar luna a rasarit dincolo de un cer cu foarte multi nori si a fost vizibila doar cand era foarte sus. Asta este... pacat... ar fi fost o imagine de vis, efectiv de vis.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #35
            Trecand peste display'uri...butoane...manete...fel de fel de comenzi CRV'ul nou pe care il ai, ca si abilitati, ma refer motor, acceleratie, imi place mult. Trage are viata. Regasesc undeva senzatia din masina mea. Cred ca numai cu sofer rupe asfaltul...imi place.
            Am "simtit" si forma noua a caroserie..aerodinamica...cand m-am suit in spate am dat cu "procesorul" de cadrul usii...ceea ce la mine nu se intampla.......e mai sifonier CRV'06.
            Inca o data sa o stapanesti sanatos.....
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #36
              Cum sa dai cu procesorul de cadrul usii? Oh doamne! )
              Eu m-am urcat de vreo doua ori in spate si nu am reusit performanta. Dar na, eu urc cu fundul inainte nu ca presedintii Si am 1.92m ca sa fim clari

              Comment


              • #37
                cred ca pe el l-a incurcat sosoiul......
                o sa afli ce este acel "sosoi" pe 16
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #38
                  CEREVELU: '16 Honda CR-V 4WD 2.0 i-VTEC A/T Special Edition Navi Winter Pack, Lunar Silver Metallic

                  @jules ... dacă vei avea noroc si vin cu mașina pe 16 ai sa īnțelegi ce zic. Problema nu e fund e de cervicală....[emoji13]



                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #39
                    Nu am rezistat si am fost si eu azi pe ruta cu zapada si polei si alunecus la maxim de la Pestera, Magura, Sirnea, Ciocanu.
                    Nu am reusit sa o fac nici sa derapeze nici sa alunece, parca avea ventuze.
                    Transmisia 4x4 mi s-a parut MULT superioara fata de vechea generatie in sensul ca a fost beton, a tras lin si fin, nici nu a fost nevoie sa decuplez ESP desi am avut pante cu polei maricele.
                    O masina de mare incredere pe timp de iarna grea.
                    Sus erau -11 grade, dar a fost senzational de frumos, chiciura ca la balamuc.
                    O iesite foarte fotogenica cu multe imagini de editat in saptamanile care vin.
                    Click image for larger version

Name:	dl2a.jpg
Views:	1
Size:	78.0 KB
ID:	723270
                    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                    Comment


                    • #40
                      Frumoase poze, frumoasa natura. Multumim Creatorului!
                      "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                      Comment


                      • #41
                        acum ca ai avut ambele modele, cum ti se pare CRV III vs CRV IV si motorul pe benzina 2.0 vs cel de pe diesel 2.2? exceptand consumul si faptul ca la diesel ai cuplul jos.

                        ma refer in special daca sunt diferente de NVH(noise / vibration / harshness), cum se simte la drum lung si in depasiri.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by mmihai View Post
                          acum ca ai avut ambele modele, cum ti se pare CRV III vs CRV IV si motorul pe benzina 2.0 vs cel de pe diesel 2.2? exceptand consumul si faptul ca la diesel ai cuplul jos.

                          ma refer in special daca sunt diferente de NVH(noise / vibration / harshness), cum se simte la drum lung si in depasiri.
                          sincer, imi place mai mult benzinara asta noua. Tinuta de drum e mult mai legata, directia electrica mult mai fina decat cea hidraulica, practic o conduc cu un deget, zgomotul motorului mult mai redus, vibratiile infinit mai mici, spatiul dinauntru ( plus sistemul automat de rabatere al scaunelor din spate) mai mare - bun, fara multe locuri de pus ce ai prin buzunare, asta e - pe total o masina placuta, reusita, o masina care te imbie la drumuri lungi si cu care pot face 500 km fara absolut nici o oboseala.
                          Totul este facut ca sa te faca sa te simti bine, de la pernuta pentru genunchi pana la ergonomia schimbatorului de viteze si pozitia padelelor.
                          In depasiri nu e ca dieselul, se simte diferenta de cuplu, dar daca se foloseste padela si se tureaza pe la 4000 si peste si apoi se ataca depasirea, face cu brio fata si unor situatii complicate. La turatie mare merge ceas si e nervoasa.
                          Cu consumul de rigoare.
                          Judecand la rece, ceea ce i-au facut la trenul de rulare, la transmisie, la suspensie, o face mai degraba o alta masina decat un simplu upgrade.
                          Si placerea de a auzi motorul aspirat de la Honda iti da o senzatie de mare ... aaa... cum sa spun... siguranta, calm, muzica, ritm, e inimitabil.
                          Am avut ani de zile si Mazde cu motor cu benzina aspirat dar la Honda e o stare asa, de placere/incredere/siguranta.
                          Bun, iarna acum mers incet bara la bara consuma si 16 la suta, dar asta e... senzatia de beatitudine nu dispare.
                          O sa ziceti ca sunt nebun.
                          Poate cu una electrica sa ma simt mai bine. In rest, am probat Kia, Hyundai, Skoda, WV, Mitsubishi, Toyota, Volvo, ma refer la suv-uri, desigur, si nu mi s-a ridicat termometrul de placere la nivelul Honda.
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • #43
                            Mentionezi ca ai testat si KIA, poti sa-mi spui ce motorizare? Ma gandesc anul asta sa schimb si eu cr-v-ul si mi se parea interesant 1.6 t-gdi-ul de pe sportage/tucson.

                            Scuze ca postez direct pe thread-ul de prezentare a masinii.

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by mihainstef View Post
                              Mentionezi ca ai testat si KIA, poti sa-mi spui ce motorizare? Ma gandesc anul asta sa schimb si eu cr-v-ul si mi se parea interesant 1.6 t-gdi-ul de pe sportage/tucson.

                              Scuze ca postez direct pe thread-ul de prezentare a masinii.
                              Da, 1.6 t-gdi am probat; mi s-a parut un motor foarte foarte interesant, care da la Sportage o alura nervoasa si de bun augur; e un motornervos, puternic, relativ silentios, cu un cuplu suficient si cu consum nu prea mare.
                              Mi-a placut mult Kia si mai ales mi-a placut ca ai o lista kilometrica de optionale, poti sa pui chiar ce vrei si sa nu pui ce nu vrei pe ea.
                              Pe drum se comporta admirabil, ora in care am fost cu ea a fost o placere.
                              Am avut privilegiul sa merg cu 2 hondari de aici de pe forum la Kia, cand cautam masini sa vad ce sa iau, si am aflat ca Asko vinde si Kia la Giulesti - un colectiv grozav veti gasi la kiaauto.ro
                              De ce am luat totusi Honda: desi la acelasi pret luam o Kia dotata cu chestii inimaginabile la Honda ( din pacate) si desi multe la Kia erau extrem extrem de atragatoare, totusi am vrut neaparat motor aspirat si nu cu turbina, unu la mana, si daca se poate probat si cunoscut ca fiabil, apoi Honda, doi la mana, e mult, mult mai incapatoare ( eu tin tot timpul 2 biciclete in masina si cand merg si cu bagaje conteaza) si nu in ultimul rand a contat valoarea de revanzare, care la Kia ( mi-a spus un amic de la Autovit) este, din pacate - lumea nu stie ce pierde - foarte foarte redusa.
                              Kia a ajuns sa fie un concurent extrem de serios pentru firme cu mare pedigri, e o masina care pare bine facuta si in care te simti grozav.
                              Dar, Honda e Honda, are un nu stiu ce pe care nu il pot descrie, poate au bagat astia droguri in volan, nu m-ar mira, da o stare de beatitudine.
                              Desigur un test pe drum va va arata daca e o masina care sa fie aproape de ceea ce doriti. Sincer, mie nu mi-a venit sa cred ce pasi uluitori a facut Kia.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • #45
                                Foarte corecte aprecierile facute despre Kia, fapt care o plaseaza de ceva vreme in categoria raportului calitate/pret foarte bun.
                                Totusi sa nu uitam ca tehnologia pe care o dezvolta in prezent cam toate firmele coreene cunoscute, este transferata de la japonezi, in contul datoriei morale pe care acestia o au de la toate cele intamplate in al doilea razboi mondial.
                                Iar japonezii nu au stat nici ei pe loc....
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X