CEREVELU: '16 Honda CR-V 4WD 2.0 i-VTEC A/T Special Edition Navi Winter Pack, Lunar Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Deci am luat masina asta benzinara acum 2 luni si ceva.
    Am facut aproape 7000 km deja dintre care 2800 in ultimele 2 saptamani, prin Europa.
    A mers exceptional, fara nici cel mai mic incident, tinuta de drum impecabila, nici un gram de ulei halit, consum de la achizitie 10.1l/100 km si in acesti ultimi 2800 km, cu 50% autostrada si 50% oras, cam 10,6l/suta; sunt extrem de incantat.
    Navi are un Garmin care nu stie drumuri date in folosinta de 6-7 ani, si e ultima varianta de Navigon instalata; nu te poti baza pe navigatia masinii nici in Ro si nici in Austria, decat daca vrei sa ajungi unde nimeni nu a vazut o masina de luni de zile...
    Noroc cu Waze care merge perfect si cu alte harti de pe tableta.
    Pe total o experienta superba intr-o masina de masina insa, nu greieri, se incalzeste fulgerator, de la -12 grade devine suportabil inauntru in 5 minute.
    Dezghetarea parbrizului chiar merge cu suflanta de la aerul conditionat - nu trebuie uitat ca mereu si iarna trebuie AC pe on.
    Am prins si niste portiuni de polei, chiar neanuntate sau nebanuite... masina merge brici, daca nu franezi cu putere are o traiectorie extrem de placuta si de controlabila, si cu padelele de la volan poti frana cu motorul boiereste.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #47
      Felicitări, e un lucru foarte bun sa vezi īntotdeauna partea plină a paharului...![emoji16]
      Gāndirea pozitivă te duce mereu foarte departe..!


      Sent from my iPhone using Tapatalk
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • #48
        Azi am facut update la Hartile de la Navi. E foarte simplu, se ia un stick de 16 Gb formatat FAT32, gol, se pune in priza USB a masinii, se alege optiunea "update" din programul de navigatie, care pune pe stick o informatie despre ce e in masina; se ia stickul si se pune in computer, se da drumul la aplicatia Garmin Expres, care recunoaste informatia din stick; daca ce e in masina e mai vechi, pune pe stick noul update; se pune apoi stickul in maisna, Garminul de acolo incarca apoi automat noile update-uri.
        Simplu si eficient, dureaza putin - la mine cu totul cam 30 de minute.
        Noua harta are mult mai multe si mai noi POI, si poate si hartile sa mearga bine - o sa va spun. Veche harta nu avea de exemplu autostrazile de la Sibiu pana la Arad decat 20%. Om vedea.
        Acestea sunt noile harti.
        Click image for larger version

Name:	DL086697.jpg
Views:	1
Size:	62.9 KB
ID:	723510Click image for larger version

Name:	DL086706.jpg
Views:	1
Size:	68.1 KB
ID:	723512Click image for larger version

Name:	DL086702.jpg
Views:	1
Size:	65.5 KB
ID:	723511
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #49
          8000 km facuti si impliniti azi intr-o mica excursie in Dobrogea cu niste buni amici.
          Masina se comporta admirabil, imi place enorm, consumul mai mult decat interesant ( pe la 9l la suta, cu autostrada, ploaie, vant si drumuri de tara)
          Nu m-am putut abtine sa nu ii fac niste fotografii. Pentru ca imi place foarte mult forma ei.
          Attached Files
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #50
            Foarte frumos!
            Sa se comporte la fel si de acuma inainte!

            Comment


            • #51
              Cum ai cocotat-o taman pe Cheile Dobrogei, numai tu stii.
              Altfel, pozele sunt superbe, locurile-s faine tare, pacat de vremea urata si de drumurile proaste spre ingrozitoare (daca ai mers spre/dinspre Sarighiol ori Cogealac ).

              Comment


              • #52
                Super!
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #53
                  Spre imensa mea surprindere, capitolul "service Asko" de la http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ce-ASKO/page88 este inchis, deci nus e mai poate posta nimic acolo despre Asko.
                  Pai atunci postez aici o experienta personala cu acesti oameni.
                  Deci primesc pe email o informare despre o invitatie la revizie gratuita de primavara la dansii, saptamana trecuta.
                  Era un link in mail si se deschidea un tabel, sa dai datele si sa spui ce ai nevoie in plus.
                  Eu aveam nevoie si sa schimb cauciucele aflate la ei la hotelu` de anvelope.
                  La scurt timp ma apeleaza la telefon un domn cu care stabilesc detaliile zi ziua de azi ca zi de prezentare si ora.
                  Deci ma duc acolo la 10 fara ceva... imediat sunt luat in evidenta, dau cheile si canetul de service, si facem o verificare sumara a masinii, mai sunt intrebat inca o data ce ar fi, si apoi sunt invitat sa stau pe canapea.
                  M-am uitat la masini, am stat pe canapea, am baut o cafea ( buna) si am mai vorbit cu angajati de pe acolo ( nu dau nume ca sa nu se inteleaga ca as fi prieten cu cineva) - oameni care sunt devotati meseriei si cu care e o placere sa mai afli una alta.
                  In scurt timp sunt chemat la masina, mi se spune uite asta asta si asta, niste nimicuri, si ma duc si platesc elegant si valea, operatie facuta civilizat si eficient si fara probleme.
                  Efectiv e un loc unde te simti bine si unde ai incredere ca ce se face la masina se face bine.
                  Masina a halit 600 de g de ulei in 8000 km, ceea ce mi se pare foarte decent; s-au completat.
                  In rest totul a fost super OK, nimic descoperit, schimbat cauciucele, ne vedem la toamna.
                  Deci asta voiam sa scriu dar e inchisa pagina.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #54
                    Aveți dreptate, rămăsese īnchis threadul. Acum gata, e iar deschis! Mulțumim pentru atenționare!
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #55
                      Off topic @KMR - pune-ti la semnatura si bijuteria aia de S2000!
                      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                      Comment


                      • #56
                        Bineinteles ca m-a gadilat Scaraotzki sa fac un update la sistemul navi, care aparuse pe consola ca se cerea, si am facut muci waze si ce mai aveam pe acolo.
                        Filozofia asta a lu` Honda care nu te lasa sa instalezi ce vrea muschii tai pe masina ta pe care ai dat banu` mi se pare tare paguboasa, e ca la o firma pe cale de extinctie... ma rog.
                        Asa ca am resetat totul la zero, si pritocind cele spuse de ZiDan la http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-Android-4-0-4 si cu explicatiile de la http://www.cmdroid.com/, am purces la o noua instalare a waze. M-am mai ratacit pe parcurs, am mai incurcat una alta, iar am resetat, bref cam intr-o ora am reusit sa fac treaba si Waze merge iar brici, impreuna cu aplicatiile initiale cu care vine masina si cu altele pe care le-am instalat.
                        De la http://www.cmdroid.com/ recomand cu mare caldura Opera mini pentru ca browserul masinii e din alta iepoca si hartile Google, penru cine nu e multumit cu Navigonul instalat de Honda.
                        Waze insa este sarea si piperul. Pentru nebunia din Bucuresti, mi se pare esential.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • #57
                          Bine că ați rezolvat. Parcă scria undeva să nu se facă update-uri. că se dă peste cap. Oricum ieri waze m-a scăpat de un blocaj īn Lancram, ducandu-ma pe un drum paralel și scoțindu-ma īn fața blocajului 👍.
                          '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                          Comment


                          • #58
                            Orice navigatie cu Live Traffic e esentiala in Romania, mai ales...! Waze e cea mai la indemana in momentul asta...
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #59
                              Google maps functioneaza decent in loc de waze.
                              Parerea mea ca utilizator ocazional. Waze tinde sa ma enerveze de multe ori. Dar recunosc ca m-a scos si m-a dus pri niste locuri foarte dragute in trafic aglomerat. Gen la un moment dat am facut din Pipera pana la Unirii circa 20 de min fata de cele 60+ minim pe traseul pe care il faceam de obicei.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by jules_k View Post
                                Waze tinde sa ma enerveze de multe ori.
                                De ce? Chiar as fi curios sa va aflu parerea. Din punctul meu de vedere e un program fluent, logic, fara bug-uri, cu o interactivitate grozava cu colegii de trafic, si care propune solutii imbatabile in orasele noastre nenorocite.
                                Singura chestie nasoala care am gasit-o la el este ca pe afara este infinit mai putin raspandit decat la noi. Erau ore la Viena cand aveam doar 5-6 wazeri pe o raza de 5 km... nasol. La noi pe aceeasi raza sunt mii de wazeri activi la orice ora.
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X