Martor presiune roti aprins - '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Exact asta este motivul pt care am spus ca o pot reseta de nspe mii de ori, eroarea tot imi va aparea pt ca senzorul lipseste...Daca ceilalti au TPMS Pasiv, atunci mea culpa...
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • #17
      Exact... in cazul tau trebuie un set de senzori si pentru jantele de iarna.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #18
        BogdanHCT: Au schimbat astia la facelift si au pus activi?

        Comment


        • #19
          Pentru reusita calibrari dupa resetare se ruleaza circa 30 min cu o viteza cuprinsa in intervalul 40-100 km/h.
          Cauzele aprinderii martorului pot fi si:
          - accelerarea brutala
          - franarea brutala
          - rotirea volanului brusc
          - rularea pe marcajul de despartire a benzilor
          - montarea unei roti de rezerva
          - montarea lanturilor antiderapante
          PS: Cei cu cutie manuala nu uitati sa trageti frana de mana, la resetare.

          Comment


          • #20
            Draci, sa stiu sa-l dezactivez la urmatoarea, daca-l are, pentru ca:

            - accelerarea brutala - DA
            - franarea brutala Zdravana dar fara becuri aprinse
            - rotirea volanului brusc Da
            - rularea pe marcajul de despartire a benzilor Se mai intimpla
            - montarea lanturilor antiderapante Niciodata
            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

            Comment


            • #21
              Era vorba de sistemul pasiv care preia informatia din diferenta de rotatie a rotiilor.
              Eu doar am reprodus ( tradus din germana) cateva informatii din manualul de utilizare a tourer-ului meu.

              Comment


              • #22
                Iar eu am expus pozitia mea pe sosea
                Daca si cind vreau voi apasa acceleratia pina la metal si daca e V-Tec stiu ca nu voi avea probleme in ture mari. E unul dintre motivele pentru care vreau N/A Honda si nu altele.
                Daca si cind vreau voi trage de frine in limita lor care poate fi foarte diferita de limita obisnuita.
                Daca si cind vreau/trebuie volanul il voi roti asa cum cred eu ca trebuie nu cum crede vreun programator de computere.
                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                Comment


                • #23
                  @Io si Ea: nu stiu daca ai citit cu atentie postul lui kawamoto, dar acolo spune ca doar 30 de min sa conduci cum descrie el, nu in permanenta...Hai sa nu mai fim asa carcotasi...my 2 cents
                  My cars:
                  2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                  ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                  Comment


                  • #24
                    Am deja vreo 60 km facuti dupa reinitializare (se pare ca la mine e sistemul indirect) si deocamdata nu a mai aparut martorul in bord. Va tin la curent cu evolutia

                    Comment


                    • #25
                      Revin cu informatii noi: Dupa 500 km martorul e stins Deci reinitializarea trebuie facuta dupa schimb de roti. Numai bine!

                      Comment


                      • #26
                        Eu am 580 km de la schimbul de jante, vara17''- iarna 16'' si de curiozitate nu am resetat nimic. Nu am inca nici o eroare. Deci cum e pana la urma ????
                        PS: Imi place cum se simte masina cu aceste jante. Pare mai agila, mai usoara, mai manevrabila in oras.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by kawamoto View Post
                          Eu am 580 km de la schimbul de jante, vara17''- iarna 16'' si de curiozitate nu am resetat nimic. Nu am inca nici o eroare. Deci cum e pana la urma ????
                          PS: Imi place cum se simte masina cu aceste jante. Pare mai agila, mai usoara, mai manevrabila in oras.
                          Pana la urma sunt 2 tipuri de TPMS: pasiv - cum ai tu; activ - cum am eu.

                          Sent from my LG-H815 using Tapatalk
                          My cars:
                          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                          Comment


                          • #28
                            Bogdan ia manualul, da un scan sau foto si posteaza pagina respectiva sa ma lamuresti. Pt mine nu e problema ca e in germana, inteleg.
                            Pana atunci si tu din punctul de vedere al meu, ai sistem pasiv, ma mir ca au scos iluminatul in torpedou si au pus acest sistem odata cu facelift-ul.
                            PS: Daca se dovedeste ca ai activi, adica senzori in roata dau de baut o lada de bere daca nu dai tu. Vorbesc serios, sunt om de cuvant.

                            Comment


                            • #29
                              mie mi-a aparut la o saptamana dupa ce am montat rotiile de iarna pe 16", si a aparut de 2 ori...l-am resetat de fiecare data, acum sa vedem daca mai apare

                              Comment


                              • #30
                                Mai exact paragraful asta ma intereseaza.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X