Led , Xenon , Halogen etc

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Led , Xenon , Halogen etc

    Am vazut cateva discutii despre acest subiect si ca atare am deschis acest topic pentru cei interesati.
    De prin februarie anul acesta testez pe 2 masini Genratia 7 de becuri LED cu cipurile Lumileds Zes. Am tot asteptat ca tehnologia sa se dezvolte odata cu pasul : laser LED. AM fost sceptic cu privire la fiabilitatea lor datorita racirii active in anumte cazuri pe cipurile Creed , cat si pe slaba performanta pentru cele cu racire pasiva ;. Anul trecut Philips a introdus pe piata gama X-treme Ultinon LED ( lumileds ZES) cu un flux si o luminozitate ~ la ceea ce ofera xenon , dar fara glare. AM scotocit internetul am cumparat un set replica la design dar cu cipurile lumileds pentru teste si pot spune ca merita investit. Momentan comparatia am facuto cu Philips xtreme vison si rezultatul pana in momentul acesta este :
    - apox aceeasi putere in semi lumina ( seara , oras noaptea luminat) cu becul halogen
    - pe intuneric total , zone neiluminate , ledurile sunt mult peste hlogenul xtremevision
    - am simtit diferenta intre xenon si led , si ma refer la "puterea" luminii in ambele conditii , ( ambele avand 4200 K temperatura) . Momentan Xenonul are "putere".
    Ledurile au certificare Europeana de confomitate. Legale la noi sigur nu sunt , iar de oprit in trafic am fost oprit de un echipaj rar fara a avea insa probleme cu ei, si asta datorita faptului ca becurile au aceasi linie de dispersie , daca pot spune asa , ca cea a halogenului. Deci fara glare , fara sa deranjez pe ceilati participanti la trafic , dar in acelasi timp sa pot beneficia de o luminozitate mai buna. Nu am avut timp sa fac poze dar in curand voi reface testul cu x treme vision pentru a vedea daca puterea ledurilor s-a diminuat intre timp.

    PS: cele originale Philips H4 coste in jur de 400$ , pe cand cele replica sun in jur de 80-100




    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

  • #2
    Nice!
    Ai un link catre cele originale Philips? H1 exista?

    Comment


    • #3
      Momentan doar jp sau canada din ce stiu. Am vazut doar h4 h8 h11 h16 de philips pe ebay.
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • #4
        Bravo Vali. Cam asa ma asteptam sa abordeze problema colegul cu Insight doar ca nu a facut-o.

        E invaziv montajul? Sau plug and play?

        Iar pozele sunt de mare efect. Pe ce masina sunt imaginile? E lupa pe far?
        Ce bine ar fi sa avem comparativ imagini si cu OEM si cu xenon pe aceeasi masina.
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Pe partea de montaj pot spune ca este oarecum invaziv pe anumite modele. Aici ma refer ca pot fi montate fara capacul de vizitare sau dupa caz , trebuie decupat ceva sa poata avea loc radiatorul becului , care poate fi montat in 2 pozitii in functie de spatiu.
          Am luat mai multe tipuri de soclu si de temp sa vad diferentele ... mai am un h4 5700k h1 6000k si h7 6000 k
          In poze este o mazda 323 daca nu ma insel. Eu am montate pe faruri cu oglinda si amicul pe un peugeot 407 coupe cu lupe. Ambele la aceeasi temp 4500k. am vazut si pe un ford tacoma cu farur sticla striata. Aceleasi unghiuri le da.
          Daca sunteti interesati ne putem strange intr-o seara si face diverse probe. Iau halogenul de la philips /restul de becuri led si facem teste

          Le: 2 poze cu ledurile montate pe masina mea. Scuze pentru calitatea lor , dar le-am facut pe graba







          Aici sunt niste teste comparative pentru temperatura degajata / luminozitate , intre cipurile lumileds Zes (racire pasiva), generatia vechie MZ ( racire activa ) si halogen ... .

          Lumileds Zes vs Halogen
          https://www.youtube.com/watch?v=GmW3fsy_7Ag

          Lumiled Zes vs MZ Temperatura
          https://www.youtube.com/watch?v=VuC6_3ZGkao

          Lumiled Zes vs Mz luminozitate
          https://www.youtube.com/watch?v=gJWdCyxLCmo

          Cateva concluzii :

          Cipurile vechi racite activ , lumileds MZ , Cree redau o luminozitate mai puternica fata de cipurile Zes. Eu unul personal nu am vrut sa ma leg la cap in cazul in care se blocheaza ventilatorul sau intra apa/mizerie la el , sau in cazul unora cu racire pasiva sa imi topeasca ceva cablaj/plastic/furtun din zona.
          Obiectele reflectorizante de pe marginea drumului , parapeti , marcaje se vad inca de la 500 m , nu mai vb de jachetele purtate de politisti sau cei cu intretinerea strazilor, La drum lung poate parea obositor dar cu timpul ochii se obisnuiesc.
          Xenonul sta foarte bine pe capitoul luminozitate dispersie si din punctul meu de vedere mai dureaza 1-2 ani pana ce tehnologia LED in va ajunge din urma.
          Vali_lj
          Tech Geek
          Last edited by Vali_lj; 22-10-16, 06:51.
          Touge is what we live for

          Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

          Comment


          • #6
            Vali, posibil ca replicile eBay să "sufere" la capitolul luminozitate / calitate overall.
            Căci dacă ne referim de ex la tehnologia LED pe care o implementează marii producători (Mercedes de exemplu), pe drum, noaptea, sunt mai puternice decāt xenoanele. Vorbesc din experiența mea, eu mergānd cu xenon Osram Cool Blue Intense la 5000k care sunt foarte bright.

            Ar fi interesant de văzut comparația led AM vs echipare led OEM (Mercedes, Mazda, etc.).
            -------------------
            There is no point of having if you can't share.

            Comment


            • #7
              Pe ce masina? Eu am inteles ca dimpotiva inca LED oem e sub xenon oem...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                @Blackmagic : eu din ce am vazut in ultimul an pe cipurile lumileds zes par identice sau mai puternice. O sa caut un clip unde sunt comparate cele 2 , lumileds AM si cele de la philips. Clumea este ca cele AM au cate un cip in plus fata de philips ( vezi primele 2 poze din primul post al meu) dar si un radiator pasiv pe masura.
                Puterea lor este limitata de capacitatea de racire...exact unde este diferenta intre cree si lumileds. Am vazut la un a8 generatia noua de laser led cat de mari sunt radiatoarele , deci implicit flux de lumina mai mare.
                Touge is what we live for

                Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                Comment


                • #9
                  Stiti, e foarte instructiva toata discutia, multumesc mult, doar o mica miriiala am: ce vede camera e (deocamdata) usor diferit de ce vad ochii nostri.
                  Sint ferm convins ca tehnologia LED va inlocui Xenoanele in citiva ani, avantajele de consum, luminozitatea, posibilitatea de control in timp real a intensitatii/directiei fasciculului luminos, avantajele, zic, sint clare si imediate, dar inca tehnologia e necoapta pentru uzul de zi cu zi. E de asteptat citiva, nu multi ani.
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #10
                    Eu nu dau mai mult 2 ani
                    Touge is what we live for

                    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                    Comment


                    • #11
                      la acest moment exista deja producatori care nu mai ofera varianta de far cu HID ("xenoane")
                      au fie halogen fie direct dotarea cu full led care costa insa minim 1500 eur
                      deci tehnologia e impinsa ultra agresiv
                      realist vorbind nu exista date despre fiabilitate. de loc. daca crapa un led din array nu e clar daca poate fi schimbat doar el. iar un far aftermarket e minim 1500 de eur si acela.
                      de asemenea nu e clar ce acopera garantia. la o masina normala becurile sunt consumabile.
                      cat despre retrofit eu de exemplu ma confrunt cu ceva nou: la honda vedeai clar ce fire alimenteaza care soclu/bec si deci a f relativ usor sa pun rezistentele pentru semnalele led. la volvo farul e inchis cu totul si are o singura "mufa" care iese din el cu un snop de fire: in consecinta nu stiu care fir e care (pot afla dar e mai complicat) + ca in far nu am loc fizic pentru schimbari - nu ar incapea de ex ptr faza mare un bec led cu tot radiatorul plus balast


                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • #12
                        ticker, n-am īnțeles īntrebarea. Pe ce mașină, ce anume?
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #13
                          Pentru faza lunga merge pus xenon, se poate da flash pe urma (adică a mai evoluat tehnologia īn acest sens)? Ma bate gāndul la retrofit pe faza lunga (far de CL, unde pe scurta este xenon de fabrica, D2S cu lupa iar pe lunga este halogen H1 fără lupa). Are rost să mă uit la H1R xenon sau xenon H1 simplu pentru lungă?

                          Comment


                          • #14
                            Nu, prin definitie xenonul are un timp de amorsare destul de lung, de ordinul a 3-4 secunde.
                            In plus, la cele de azi nu e deloc recomandat sa le stingi si sa le reaprinzi imediat, le scade durata de viata. Deci flash cu xenon deocamdata nu si probabil niciodata. Dar cu certitudine vor aparea de nu sint deja LED-uri pe soclu H1 si potrivite pentru farul de CL9 si care nu bat in copaci.
                            Io si Ea
                            Senior Member
                            Last edited by Io si Ea; 23-10-16, 16:02.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • #15
                              @ blackmagic - pe ce masina ti s-a parut ca un full led array e peste xenon?

                              Au fost recent in US niste teste comparative LED oem vs Halogen si pt multe masini verdictul era in favoarea halogenului... Inclusiv pe Honda Accord.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X