Pareri plafon panoramic Honda Civic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pareri plafon panoramic Honda Civic

    Salut,

    Intentionez sa achizitionez un Civic (2009) varianta executive, insa observ ca are plafon panoramic. Exista persoane care au avut probleme cu el, sau, mai bine zis, care sunt problemele frecvente de care v-ati lovit?
    Nu doar cele tehnice, ci si estetice. Ma gandesc la problemele meteo (grindina, caldura din timpul verii sau raceala din timpul iernii), sau alti factori ce pot pune in pericol integritatea automobilului, precum rezistenta in cazul unui impact?

    Va multumesc,
    Dan

  • #2
    Singura problema e ca atunci cand scad temperaturile, cortina gliseaza mai greu sau in functie de situatie se blocheaza si tebuie ajutata putin cu mana. Problemele enumerate de tine nu exista si nu are sens sa-ti faci griji pt ele (grindina, caldura, raceala, etc...). Legat de rezistenta la impact: masina are 5 stele...
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #3
      Din experienta mea si a inca unui prieten, sistemul de glisare este prost proiectat si se va strica la un moment dat (amandoi l-am schimbat dar s-a stricat din nou, si am stat cu el doar deschis); geamul din pacate nu este atermic, deci vara daca este deschis te bate soarele in cap iar iarna se simte ca "trage" frigul.
      Daca nu ma insel, un coleg cu CRV cu panoramic a pus ceva gen parasolar acolo si a inchis trapa, a.i. a avut liniste si vara si iarna .
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

      Comment


      • #4
        Chiar, nu a avut nimeni de suferit de pe urma unei ploi cu piatra ? In Bucuresti este cel putin una serioasa pe an......

        Comment


        • #5
          Eu am plafon panoramic, dar il folosesc in toata splendoarea lui doar din octombrie pana in aprilie, in rest tin trapa inchisa.
          Vara soarele bate mai perpendicular si desi geamul pare fumuriu. se simte atat lumina cat si caldura.

          Cu trapa deschisa e mult mai multa lumina in masina, iar cand calatoresti prin zone muntoase, peisajul este magnific.
          Dar in sezonul cald, pe la mijlocul zilei, cand soarele bate in plin, trebuie inchisa trapa, pentru ca e deranjanta caldura si arsita.

          Am prins cateva ploi foarte puternice cu grindina cat mingea de golf, dar nu am avut probleme, geamul a rezistat. Pana acum....!
          Oricum, una peste alta mi se pare o chestie misto...!
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • #6
            Nici eu nu am intampinat probleme cu plafonul panoramic. Legat de soare -> arsita in masina, prin Bucuresti vara la 40 de grade cand stai la semafor, nu prea e combinatie in schimb la drum lung, la mine e deschis permanent.
            The other car : SAAB 900NG / 2.0 Turbo / Stock / Black. (SOLD)
            https://www.instagram.com/iamrusu/

            Comment

            Working...
            X