Volan blocat + contact CRV 2008

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Volan blocat + contact CRV 2008

    Salut , nu mai pot debloca volanul , bag cheia si nu pot invarti , am scos butucul care era intepenit si l-am facut (am scos toate tablitele din el) butucul merge perfect acum, problema e ca e blocat axul care deblocheaza volanul si vine montat pe coloana, nu reusesc sa-l misc cu nimic. A mai patit cineva ? stie cineva de unde cumpar altul ? nu imi trebuie si contact ,cred ca doar cilidrul acela.

    Multumesc
    Attached Files
    George_pericol
    Senior Member
    Last edited by George_pericol; 11-10-16, 15:45.

  • #2
    Teoretic volanul se deblocheaza cand ai ambreiajul apasat si invarti usor cheia in contact in timp ce misti usor si volanul.

    Practic s-ar putea sa fie in continuare blocat din cauza asta (pt ca ai deblocat contactul si nu a putut debloca in acelasi timp si volanul)? My 2 cents. Cred ca e ceva ce se poate repara in service fara schimb la piese... daca e cum gandesc eu.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      cred ca ai fortat contactul fara sa misti volanul (nici eu nu pot debloca volanul daca nu il misc)si s-a gripat cumva sistemul ala.

      Incearca sa invarti de coloana si in acelasi timp sa misti si piesa care face blocajul propriu-zis.

      Comment


      • #4
        nu cred ca trebuie tinut si ambreiajul, butucul cand l-am scos era blocat pe normal ,adica 0 , am bagat cheia si nu a mai miscat nimic, deci am demontat si am pus exact la fel, problema e ca in cilindrul ala a fost tot timpul ceva neinregula ca a mers din ce in ce mai greu. butucul separat merge acum , dar nu pot debloca volanul .

        Comment


        • #5
          masina am cumparat o de cateva de 3 zile , fostul propietar a zis sa nu scot cheia din contact ca nu o mai misc si sa folosesc cheia a doua ) . Dar ai dreptate , nu la dus capul sa miste de volan si a fortat butucul pana la stricat , pe urma a lasat cheia acolo . acum eu am reparat butucul, dar volanu e blocat. am miscat cu un patent si de piesa si nu merge, bineinteles si de volan, mai ma pricep si eu.

          Comment


          • #6
            scuze daca sfaturile noastre au fost cam simpliste, nu stiam toata povestea . Sfatul meu este sa chemi un mecanic sau si mai bine sa o duci pe platforma la un service, pentru ca probabil tot cu forta trebuie eliminata piesa aia de blocaj daca e deformata in interior.

            Comment


            • #7
              L-am reparat intru-un final , maine pun si poze , concluzia ? defect din fabrica , sunt gandite foarte prost (aliajul din care sunt facut se toceste 1-2 mm , arculetul devine mai moale si incepe sa faca figuri din ce in ce mai des, pana intepeneste). am rezolvat cu o pila si un arc de PIX , dar sa fiu mai sigur voi bloca si opritorul care intr a in coloana volanului . Pe cat de simplu pare , atat e de greu pana intelegi mecanismul (mai ales daca ai si butucul stricat si cilintrul asta ca la mine). E a doua Honda la care imi pica contactul.

              Comment


              • #8
                Si eu am avut problema ca nu mai puteam invarti cheia in contact. Datorita piliturii care s-s depus intre acei catei/tablite din butuc. Am dus-o la service si mi-a scos acel catel/catei blocati. Am gasit un tutorial pe youtube cu asta.

                https://youtu.be/1f01ul35Y-U
                https://youtu.be/T01989YN2Ew
                stmihCRV
                Senior Member
                Last edited by stmihCRV; 13-10-16, 06:56.
                "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                Comment


                • #9
                  @StmihCRV, desi nu am Suv,am un Accord,consider foarte bun aportele tau.L am "salvat" in lista de video s in contul meu de youtube.Gracias!

                  Enviado desde mi LG-D802 mediante Tapatalk

                  Comment


                  • #10
                    Click image for larger version

Name:	IMG_20161011_181614.jpg
Views:	1
Size:	79.5 KB
ID:	723026Click image for larger version

Name:	IMG_20161011_181619.jpg
Views:	1
Size:	87.7 KB
ID:	723027Click image for larger version

Name:	IMG_20161011_202725.jpg
Views:	1
Size:	29.9 KB
ID:	723028Click image for larger version

Name:	IMG_20161012_130247.jpg
Views:	1
Size:	41.2 KB
ID:	723029

                    Am descoperit problema dupa 12 ore , arcul are doua roluri functioneaza cand bagi si scoti cheia din contact (trebuie apasat pe cheie) si da voie la piesa incercuita cu albastru (doar varful) se miste spre cheie 3 mm si face un TAC ( cu T de la tap ) ) si in momentul ala volanul se blocheaza. Cand bagi cheia in contact ,arcul impinge tot ansamblul spre capatul cilidrului unde este un senzor electric incercuit cu albastru (cutiuta neagra) si face TAC cand ai miscat si de volan si revine inapoi.

                    Tot ansamblul este facut dintr-un material care se uzeaza foarte usor, cand scoteam cheia se bloca volanul si asa ramanea pt ca piesa pe care am pilit-o avea urme de uzura (la fel si pe interiorul cilindrului) . Dupa ce am pilit si am pus arculetul care este mai tare ca originalul , functiona normal tot .

                    DAR ) ca masura de siguranta pt mine , am si blocat de tot opritorul care intra in coloana si bloca volanul (aici atentie mare) pt ca trebuie blocat apasat la maxim. Daca e apasat la maxim nu se mai blocheaza si poti scoate cheia mereu (NU mai face TAC) , dar am si pilit ca nu stiam unde e problema exact si din 3-4 incercari, ramanea blocata odata.


                    Butucul e simplu de reparat , am scos toate tablitele si functioneaza ca nou (alta cheie nu va merge pt ca mai are ceva butucul ) . Daca ar fii s mai repar o data , in 15 min termin , mai mult am stat la strungar sa-mi faca cele doua piese pt a monta totul inapoi
                    George_pericol
                    Senior Member
                    Last edited by George_pericol; 14-10-16, 20:57.

                    Comment

                    Working...
                    X