Nobrain: '15 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Twilight Blue

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nobrain: '15 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC Lifestyle M/T, Twilight Blue

    Salutari,
    Sunt noul copil din clasa si se cuvine sa ma prezint.
    Ma numesc Calin, 34 ani, casatorit, 1 copil.
    Mai nou sunt noul posesor al unui Civic.
    Va multumesc pentru indrumarea de pe forum si mesaje.
    Am avut emotii pentru culoarea Twilight Blue...sa nu fie mov. Este albastru-gri in lumina naturala si tenta de mov in lumina artificiala.
    Masina am achizitionat-o de la Autoklass Timisoara, desi am primit oferta mai buna de la Asko. Am mers pe "totul la un dealer".
    In rest...ma bucur de spatiu

    Prima poza cu masina:

  • #2
    Willkommen si sa te bucuri de ea, impreuna cu familia!

    Comment


    • #3
      Sa-ti aduca multumire alegerea facuta si la multi km. fara probleme.

      Comment


      • #4
        Sa va bucurati de ea!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

        sigpic

        Comment


        • #5
          Welcome!
          Sa va faca fericiti pe drumurile patriei si nu numai!

          Comment


          • #6
            Va multumesc de urari!
            8.6 L/100km. Parmuf!
            Inca in rodaj. Am facut 700km (50% oras).
            Ma acomodez cu depasirile. Se pare ca am uitat intre timp de la ultimul motor aspirat. Nu imi vine sa o turez. Prefer linistea si condusul safe in afara.
            Se pare ca eram prea agresiv in oras. Acum cu sistemul ADAC piuind ii da apa la moara sotiei ��.
            Pe de alta parte incepnsa vad imperfectiuni de constructie, imbinari.
            Nobrain
            Senior Member
            Last edited by Nobrain; 10-10-16, 22:57.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Nobrain View Post
              ...
              Pe de alta parte incepnsa vad imperfectiuni de constructie, imbinari.
              La ce te referi mai exact prin 'imperfectiuni de constructie'? La exterior? Pe la interior ( plasticele ) am observat si eu inca de la dealer si inca (,) cateva dupa achizitie, dar nu mi se par prea grave si nu ma plang pentru ca nu am dat 30-40k pe ea . Lucrul asta l-am observat in general la japoneze in special pe clasa asta. Nu stiu daca cele cu o clasa mai sus au avut parte de o atentie mai mare ( Accord, Mazda 6 etc. ).
              Anyhow, mie imi place atat de mult cum se simte la volan ca am sarit peste lucrurile astea . Singurul lucru cu care trebuie sa ma acomodez eu legat de interior este datul jos din masina ). Pozitia e destul de joasa iar la cei 1.90 ai mei ma cobor ca un mosneag cocosat. Trebuie sa-mi caut o solutie mai 'eleganta'.
              Oricum, eu iti urez multi kilometri in continuare si sa te bucuri de masina fara sa pui la suflet un plastic imbinat .

              Comment


              • #8
                Originally posted by Nobrain View Post
                Va multumesc de urari!
                8.6 L/100km. Parmuf!
                Inca in rodaj. Am facut 700km (50% oras).
                Ma acomodez cu depasirile. Se pare ca am uitat intre timp de la ultimul motor aspirat. Nu imi vine sa o turez. Prefer linistea si condusul safe in afara.
                Se pare ca eram prea agresiv in oras. Acum cu sistemul ADAC piuind ii da apa la moara sotiei ��.
                Pe de alta parte incepnsa vad imperfectiuni de constructie, imbinari.
                Intr-adevar, la drum intins este ff liniste in masina. Mi-aduc aminte ca faceam manevre sa parchez masina la birou si un coleg m-a intrebat: "dar tie nu ti-au dat si motor la masina asta???" ))
                Vis-a-vis de ADAC: dezactiveaza-l =))=))=)) Eu nu am, dar de cand au inceput copiii sa dea din manute si sa chiuie in masina cand accelerez si urla motorul, nici sotia nu mai zice nimic...rade si ea si ma lasa in pace ))))
                Plastice, imbinari...da-le dreaq...
                My cars:
                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                Comment


                • #9
                  Sa o folositi cu placere si sa va bucurati de ea. Am un model identic (mai putin culoare) si am ales urmatoarele "imbunatatiri"

                  - folie omologata fata/spate
                  - tava portbagaj // ti-o recomand cu incredere, e ieftina si f.practica.

                  In rest, benzina si revizii. A mea a trecut de 50.000km, am o medie de 7.3, probabil o sa ajungi in aceeasi zona.

                  Si da, asamblarea nu e grozava, cel putin zona incercuita cu rosu e horror, poti sa bagi un deget acolo. Insa motorul face toti banii.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by PaulCCraciun View Post
                    La ce te referi mai exact prin 'imperfectiuni de constructie'? La exterior? Pe la interior
                    O sa revin cu poze si detalii.

                    Originally posted by BogdanHCT View Post
                    Plastice, imbinari...da-le dreaq...
                    Nu am treaba. Stiu ce am ales. Daca vroiam imbinari perfecte puneam familia pe orez cu paine si imi luam S-Klasse

                    Comment


                    • #11
                      Sa va bucurati de ea si multi km fara evenimente neplacute.Ai facut o alegere buna.

                      Trimis de pe al meu GT-I9295 folosind Tapatalk

                      Comment


                      • #12
                        Am promis ca revin cu detalii observate.
                        Disclaimer: imperfectiunile doar le arat, nu inseamna ca ma deranjeaza sau imi creaza o alta parere despre masina . Mie imi place
                        Pozele sunt zoom-uite, de aceea poate par diferente prea mari.



                        Comment


                        • #13
                          Asa e la inceput. Te vei obisnui cu timpul. Peste 2 ani te doare in cot de asemenea detalii. O sa inveti ca ce nu stii nu doare, asa ca lasa detaliile in pace si o sa te lase si ele.
                          Numai bine si cat mai multi km.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Nobrain View Post
                            Am promis ca revin cu detalii observate...
                            Cred ca imi scapa ... la a 3-a poza ce nu e in regula?

                            Comment


                            • #15
                              Acul care sta in afara limitelor, oare? Sau poate faptul ca cercul LED atinge cadranul intr-o parte, in stanga?
                              "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                              '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                              Comment

                              Working...
                              X