BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu scuzele de rigoare pentru poluarea jurnalului de bord, privitor la durerile cauzate de scaunele acestui model de civic am căutat rapid pe internet și am dat de informații ce confirmă plângerile noastre cu privire la disconfirtul creat de scaune

    http://www.hondaproblems.com/trends/...ortable-seats/
    https://www.carcomplaints.com/Honda/...ries-interior/

    Comment


    • Da, am citit și eu. Parțial problema la mine era din cauza poziției defectuoase la volan. Acum am ridicat spătarul, stau cu spatele vertical și parcă e mai bine. Nu mai simt disconfort. Și, cel mai mult, durerile era de la faptul că stăteam foarte încordat. Când mă relaxez e mult mai bine. Deci e de la mansardă, nu de la oase Tetierele însă sunt cele mai greu de suportat, capul are mereu tendința să se lase în jos, dacă aș găsi să pun o pernuță care să susțină gâtul poate ar fi mai bine.
      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

      Comment


      • Originally posted by bekxy View Post
        Pe o rampă n-ar fi mare filozofie să dea cineva scuturile jos, dar cu grijă, să nu rupă clipsurile. Ideal ar fi să le sufle un pic înainte, cu apă sau cu aer.
        zilele astea ajung la revizie și le zic să se uite și pe acolo. Întrebare: de ce e revizia la Asko peste 300 de lei doar manopera? în total e 8-900 lei. Cineva zicea pe aici că e cam cu 250 lei mai scump decât la Nord. Care e explicația? Nu am de gând să schimb service-ul, dar mă roade o curiozitate.
        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

        Comment


        • Poate pentru că îşi permit. De vreme ce nu duc lipsă de clienţi, de ce să nu ceară mai mult ca alţii? Piaţa e liberă...
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • Originally posted by benjk View Post
            Da, am citit și eu. Parțial problema la mine era din cauza poziției defectuoase la volan. Acum am ridicat spătarul, stau cu spatele vertical și parcă e mai bine. Nu mai simt disconfort. Și, cel mai mult, durerile era de la faptul că stăteam foarte încordat. Când mă relaxez e mult mai bine. Deci e de la mansardă, nu de la oase Tetierele însă sunt cele mai greu de suportat, capul are mereu tendința să se lase în jos, dacă aș găsi să pun o pernuță care să susțină gâtul poate ar fi mai bine.
            M-am uitat si pe link-urile postate de HXR. Eu personal pe Civic VIII ( FN1 ) si pe Accord CU1 am avut cele mai bune scaune. La drumuri lungi cel putin nu am avut NICI o problema ( comparativ cu alte marci ). Am avut si o Skoda de la servici, era teroare. Preferam cateodata sa iau masina personala decat cea de servici doar pentru placerea de a sta in scaun. Asa ca ce am citit pe acolo mi se pare putin ciudat. Acum e drept, nu am petrecut foarte mult timp in marci premium, dar atata timp cat am mers in Civic de la Iasi la Budapesta cu 2 pauze si la fiecare dintre ele ma coboram intreg, eu zic ca-s comfortabile. De Accord ( Executive, mie mi se pare ca difera putin fata de echiparea Comfort ) nici nu mai zic. Acum mi-e greu de crezut ca au dat inapoi la variantele mai noi.

            Personal voi incepe un studiu asupra comfortului scaunelor auto (lucrez undeva aproape de acest domeniu) si voi reveni cu ceva studii comparative. (in 1-2 ani)

            Scuze ca am daugat si eu la Off-Topic. Poate ar trebui deschis un thread nou cu aceste chestii legate de scaunele Honda
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • Salut, revin după revizie. De când am luat mașina am făcut 26.000 km în 16 luni. Acum am făcut schimbul lichidului de transmisie, pe lângă revizia principală. Mi-au găsit uzură la pivotul drept față, au zis că se vor înlocui ambele (dr+st) pe garanție. La următoarea revizie ar trebui să schimb și cureaua de accesorii, pt că indicatorul de uzură e aproape la minim. Întrebare, e normal la kilometrii ăștia această uzură (59.000)? Mă aștept ca în cazul pivotului să spuneți că depinde pe unde circul. În general circul cu atenție, însă cu toate astea am luat câteva gropi, unele măricele. Sunt curios însă care e experiența generală în privința asta. Are rost să compar fiabilitatea acestor elemente cu cele de la Audi, de exemplu? posesorii spun că până pe la 200.000 km nu au avut probleme de genul ăsta.

              Referitor la prețul manoperei, de care ziceam mai sus, comparativ cu alți dealeri, am primit explicația că se reflectă în competența mecanicilor și investiția depusă în pregătirea și motivarea lor. Am aflat niște salarii de pe acolo, nu știu dacă sunt confidențiale, așa că nu o să zic. Înțeleg că la alte reprezentanțe de mașini premium (nu Honda), salariul unui mecanic bun poate începe și de la 6000 de lei. Să zicem că stau liniștit, măcar am încredere că mașina e pe mâini bune.

              În altă ordine de idei, cât stăteam pe acolo m-am urcat într-un Civic X. Sentimentul e wow, interiorul arată bestial și scaunele superconfortabile. Și prețurile sunt wow. M-am liniștit când am aflat. A fost funny că imediat după asta am stat de vorbă cu un client de civic X, care venise cu niște probleme (i se aprinseseră niște senzori și nu știa ce e cu ei). Mi-a spus că nu e încântat de consum, că îi ia 12-13% mixt (nu exclusiv București), motorul de 1.5T. Evident, nu părea funny pt el.

              Concluzia: Îmi place Civicul meu, mă simt mai confortabil mai ales după ce am înțeles că stăteam prea stresat la volan. Relaxat, nu mă mai doare nici spatele. Are el interior de mașină din 2012, însă una peste alta cred că e ceea ce mi se potrivește.

              Să aveți experiențe cât mai plăcute!
              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

              Comment


              • Pe Civicul meu 8 sedan, pivotii au atins 190.000 de km si nu au marait nimic.
                Cureaua de accesorii am schimbat-o la ~126.000 km. Sa fie nevoie sa o schimbi la 60.000 de km mi se pare chiar foarte ciudat, daca nu cumva drumurile pe care conduci masina sunt unele pline de gropi si praf.

                Comment


                • Cam asta e diferenta dintre Made in Japan si restul lumii.

                  Comment


                  • Păi au zis acum că îmi vor înlocui cu piese japoneze.
                    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                    Comment


                    • Si eu am fost la revizie si mi-au inlocuit pivotii pe garantie (15.000 km), masina fabricatie 2016. A recunoscut cel de la ASKO ca este o problema de fabricatie si ca nu sunt nici primu si cel mai probabil nici ultimu cu problema asta. Deci stai linistit, nu e din cauza drumurilor si felul cum ai mers tu

                      Comment


                      • Mă întreb dacă mai sunt și alte probleme de fabricație. Garanția mea (cea de 3 ani) expiră în iunie.
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • Parca era vorba de 5 ani

                          Comment


                          • cea extinsă, de 2 ani, nu acoperă totul, doar elementele principale: motor, cutie de viteze... Adică nu și trenul de rulare.
                            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • La mine nu se face aceasta distinctie. Si tot de la asko am luat masina.

                              Comment


                              • Mă îndoiesc, deși nu te contrazic. poți să întrebi cel mai bine. Eu nu am luat mașina de la Asko, și nu am luat-o de nouă.
                                http://asko.ro/garantie/
                                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                                Comment

                                Working...
                                X