BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Voi cu ce dati pe parbriz ca sa nu rămână pete de la insecte? Oare nu mai fac ștergătoarele fata? La ce perioada ar trebui schimbate?
    '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
    Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

    Comment


    • Cele originale pe mine m-au tinut sub un an pe cand cele de la Bosch abia acum dupa 2 ani ar trebui schimbate. Nu exista o regula, fiind influentata uzura lor de mai multi factori. In concluzie: la nevoie se vor schimba.

      Comment


      • eu am deja luate lamele noi HAMP de la bekxy, însă încă nu le-am pus. Mă întreb dacă cu alea noi se șterge mai bine. Poate răspunde cineva care a înlocuit recent cu același tip. Oricum, insectele în perioada asta se „lichesc” bine de tot de parbriz. Poate există și vreun lichid de spălare mai eficient, zic...
        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

        Comment


        • Mie nu mi se lipesc insecte de parbriz. Ce-i drept nu fac drumuri pe autostrada doar in weekend. Un alt factor ar putea fi cat de des speli parbrizul (il spal aproape saptamanal, cand spal masina). Si nu folosesc aproape deloc lichid de parbriz. Am dat cu protectie speciala pentru parbriz (o data la 6 luni mie imi ajunge) si nu se mai lipeste nimic, se usuca foarte ok, fara pete, doar pe timp de ploaie activez lamelele.
          Cred ca o sa fii placut surprins de efectul sealing-ului despre care vorbeam (pana acuma am incercat ombrello si nigrin, primul fiind mai calitativ).

          Comment


          • E interesant, as încerca, numai ca la o simpla Căutare nu e chiar ușor de găsit de unde as putea sa comand. In romania...
            Am găsit doar Aquapel pe Okazii.ro și Nigrin cu ceva ceara... ombrello acela e cam rărut.
            benjk
            Senior Member
            Last edited by benjk; 12-05-17, 09:14.
            '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
            Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

            Comment


            • Aquapel am luat eu de pe Emag si sunt foarte multumit de el.
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

              Comment


              • Probabil asta o sa încerc, e cel mai disponibil.
                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                Comment


                • @scarr: tu circuli in Germania cu masina si crede-ma este o mare diferenta. Iti spune un motociclist care nu are stergator la viziera.
                  Cate albine ai vazut in DE? Cati tantari te deranjeaza seara pe balcon? Ai plasa de insecte la geamuri si balcon? Raspunzi la aceste intrebari si imi vei da dreptate.

                  Comment


                  • Ai toate sansele sa-ti fuga de-a latul masina daca o balansezi vreun pic, si mai ales daca este ud pe jos. Este foarte usoara, si amortizoarele nu sunt atat de dure incat sa-ti permita viraje indraznete in configuratie stock.
                    M-am obisnuit cu ea. E foarte confortabila. Dar in afara de linie dreapta, nu stie sa "se aseze" pe sosea foarte bine. Am pus niste frane mai puternice de pe la 160-170, si am simtit cum incepe sa vrea sa "sara" de pe o banda pe alta. Pe serpentine merge bine, dar doar in D. Daca incerci s-o "asmuti" pe curbe in S, ai toate sansele sa-ti fuga de pe traiectoria gandita de tine.
                    50 in giratoriu mi se pare cam mult.
                    A mea, fiind A/T, mi-a aratat toata iarna beculetul de la VSA, mai ales cand ma grabeam E acolo sistemul, merge bine, isi face treaba.

                    Comment


                    • Pe serpentine merge bine, dar doar in D. Daca incerci s-o "asmuti" pe curbe in S, ai toate sansele sa-ti fuga de pe traiectoria gandita de tine.
                      E interesant ce spui... cum S-ar traduce modul D sau S pentru o cutie manuala?
                      50 in giratoriu mi se pare cam mult.
                      Eu am condus Tesla unui cunoscut. In același sens la 70 km/h nu se mișca deloc in lateral. Dar vorbim despre lucruri diferite, de ce zic eu asta? (Ma laud puțin)
                      '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                      Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                      Comment


                      • Ieri când am pus contactul am auzit un bazait intermitent in bord. Era un pattern mai complex de sunet/Vibrație care cred ca se repeta. Nu e bâzâitul specific de la amorsarea Pompei de benzina, care e continuu. Il auzeam după acesta, era mai discret și cum spuneam, intermitent. Am decuplat contactul și la a doua încercare nu S-a mai auzit. Ce sa fie? Era destul de cald pt ca bătuse soarele in bordul neacoperit. Aveți vreo idee?
                        benjk
                        Senior Member
                        Last edited by benjk; 16-05-17, 08:03.
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • Click image for larger version

Name:	IMG_4234.jpg
Views:	1
Size:	56.3 KB
ID:	723988
                          Am promis ca atașez rezultatul geometriei care îmi dădea volan înclinat. Nu ma pricep, era gravă problema?
                          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • Era OK geometria veche, doar paralelismul spate era out of spec (TOE cum se numeste in engleza). Totusi era bine ca era "Toe-in" pe spate, "Toe-out" e nasol pe spate la FWD.

                            Volanul se aliniaza manual cand refaci geometria, nu are neaparat treaba cu valorile de la roata. Posibil sa ai geometria brici si volanul sa stea stramb cand mergi drept daca cel care ti-a facut geometria anterioara l-a vazut drept si a reglat geometria cu el asa...
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • Mersi, știti cumva dacă se schimba valorile o data cu schimbarea roților? Erau cele de iarna atunci. Jante/anvelope diferite
                              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                              Comment


                              • Nuuuu.

                                Comment

                                Working...
                                X