BENJK: '15 Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC M/T, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cele cu cutie manuala nu au VSA?

    Comment


    • De ce spui asta?
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • Au VSA, ce te face sa crezi ca n-ar avea?
        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

        Comment


        • Originally posted by vtin View Post
          Nuuuu.
          E bine atunci, ma temeam sa nu fac geometria de doua ori pe an. Apropo, voi o faceți o data pe an măcar? Sau mai rar?
          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

          Comment


          • Pentru ca a facut cineva mai devreme o afirmatie care m a facut sa mi pun aceasta întrebare. Desi tineam minte da era in standard. VSA, ESP, same stuff.

            Comment


            • Originally posted by benjk View Post
              E bine atunci, ma temeam sa nu fac geometria de doua ori pe an. Apropo, voi o faceți o data pe an măcar? Sau mai rar?
              Eu o fac doar atunci cand e nevoie. Pana acum n-a fost.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Așa ma gândeam și eu...
                '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Așa, am făcut revizia de 40.000 km (de fapt 41.800 km) la ASKO, cu consumabile OEM comandate din UK, cum spuneam mai sus. În intervalul acesta (aprox 14.500 km în 7 luni) mașina nu a consumat decât vreo 200ml ulei pe jojă. Mulțumesc lui Alex Stan care a fost mai mult decât ok cu tot ce i-am spus că vreau să verifice și chiar au descoperit că scaunul de la șofer are un arc defect la suportul lombar (lucru pe care îl intuiam), cauză din care am disconfort la drumuri lungi. Îl vor înlocui pe garanție. Aștept să vină cadrul de scaun. Între timp a mai venit un coleg cu un Tourer nou cu aceeași problemă, dar mai pronunțată decât la mine, care va primi același tratament. Deci, toată stima lui Alex pentru profesionalism și atitudinea mai mult decât ok. (Îmi pare rău că și-a pierdut mapa cu niște documente în ziua aia, m-a sunat să verifice dacă nu cumva a lăsat-o la mine în mașină. Sper să o găsească!!)

                  Voi cât plătiți la revizie la ASKO? eu am plătit 322 lei doar manopera (toate filtrele/uleiul)+ i-am mai pus să verifice starea generală a trenului de rulare (au dat roțile jos și mi-au dat și cu un spray antirugină pe la butuci și au verificat jocurile).

                  De curând am început să mai sar treptele de viteză (2-4-6 și invers sau chiar 2-6 și 6-2), bineînțeles având grijă să obțin o turație potrivită pentru treapta următoare, iar la retrogradare am învățat să fac calc accelerația înainte să eliberez ambreiajul, astfel încât motorul să aibă o turație cel puțin egală cu cea în care va cădea după retrogradare. Mi se pare că se conduce oarecum mai relaxat, nefiind nevoie de atâtea schimbări de trepte la drumurile mai libere (în afara orașului). Oare greșesc cu ceva astfel pe termen lung?
                  '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                  Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                  Comment


                  • Atata timp cat faci rev-match, poti sa schimbi vitezele cum vrei tu, nu dauneaza cu nimic.
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • Acu inteleg cum duc unii motorul in rosu (spre vinetiu). Si invers, in galben (spre verde).
                      Iar daca se mai face uneori analogie intre sex si parcatul masinii, despre schimbarea vitezelor ce s-ar mai putea spune?!

                      Comment


                      • Nu știu, poți fi mai explicit?
                        '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                        Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                        Comment


                        • Știe cineva dacă la revizia de 60.000km se face ceva in plus in afara de schimburile de ulei și filtre? Adică filtru de benzina sau lichid transmisie?
                          '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                          Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • Revizie 60000

                            Originally posted by benjk View Post
                            Știe cineva dacă la revizia de 60.000km se face ceva in plus in afara de schimburile de ulei și filtre? Adică filtru de benzina sau lichid transmisie?
                            Filtru de benzina se schimba la 120 000 km sau 6ani (care vine primul...), iar bujiile la 120 000km (indiferent de ani). Lichidul la cutie de viteze manuala se schimba la 120 000 km sau 8 ani.
                            La 60000 cele uzuale (ulei, filtru ulei, filtru aer...desi in programul de revizii zice ca e obligatoriu la 40000 km, si verificarile diverse.) Daca e cazul, schimbat placute frana, etc...


                            Click image for larger version

Name:	Program intretinere Honda.jpg
Views:	1
Size:	84.5 KB
ID:	725682
                            Last edited by rem; 24-07-17, 11:46.

                            Comment


                            • Da, am citit și eu in cartea service, însă la Asko mi-au spus ca vor schimba și MTF. Anyway, l-am comandat deja, nu e F scump. O fi vreo precizare pentru condiții dificile.
                              '10 CR-Z 1.5 i-VTEC IMA
                              Ex: '15 Civic 4D 1.8 i-VTEC

                              Comment


                              • @benjk: no, si astia de la Asko ti-au dat teapa suprapusa pe teapa din cartea tehnica (2 in 1). MTF-ul se schimba la 500.000 de km sau deloc.
                                Si sa stii ca masina e ca femeia: de ce-i dai mai mult, de aia iti cere mai tare.

                                Comment

                                Working...
                                X