Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Tinut pe S dupa ce s-a incalzit motorul cu cruise control. Am puternica impresie ca pe S ledurile verzi de pe IC nu se aprind deloc
    Acum eu tot spun cruise control pentru ca acolo pot sa stau la o viteza constanta. Altfel tot variez. Ne mai jucam si fara sa vedem rezultatele.

    Oricum pentru moment banui ca pe S, econ on, crusie control activ consujul mediu creste cam cu 1% fata de D in aceleasi conditii.

    Oricum media se tine mai nou sub 9% ceea ce e bine.

    Comment


    • #92
      De ce nu ai luat un 1.6 diesel daca consumul e atat de important? Si ECONul ala e complet inutil la orice altceva in afara de condusul pe autostrada.

      Comment


      • #93
        Originally posted by BV26CAT View Post
        Si ECONul ala e complet inutil la orice altceva in afara de condusul pe autostrada.
        Cred ca depinde de felul fiecaruia de a vedea lucrurile si de a conduce. Eu folosesc ECON 90% in oras si merge foarte bine; e o placere sa incerc sa tin cat mai mult pe verde acceleratia si sa nu accelerez daca nu este nevoie sis a folosesc inertia cat mai mult. Si rezultatele se cam vad. Cineva grabit si nervos nu va gasi in ECON un prieten, dar daca mergi molcom ( fara sa deranjezi circulatia, desigur) si daca inveti trucurile necesare ca sa stai pe verde, e super OK.
        Pe hondakarma ( un forum foarte foarte interesant) majoritatea covarsitoare a cerevistilor folosesc ECON pe ON : http://hondakarma.com/threads/4th-ge...-off.7444/live
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #94
          @BV26CAT cam aspra opinia ta, mai ales ca eu am devenit usor gica contra diesel. ))
          Econul este inutil pe autostrada. Econul este bun pentru aglomeratii urbane nu drum intins. Acolo mai mult te incurca.

          Nu tin la consum, insa si eu si Cerevelul abia ne cunoastem masinile. Si da, daca masina poate avea un consum nu de 20%, as vrea sa stiu cum. Nu e vorba de consum in sensul de sa ne vaitam. Radem de el cind ne arata 27% si mergem mai departe.
          Si oricum intrebarea curenta era alta

          Comment


          • #95
            Originally posted by cerevelu View Post
            Cred ca depinde de felul fiecaruia de a vedea lucrurile si de a conduce. Eu folosesc ECON 90% in oras si merge foarte bine; e o placere sa incerc sa tin cat mai mult pe verde acceleratia si sa nu accelerez daca nu este nevoie sis a folosesc inertia cat mai mult. Si rezultatele se cam vad. Cineva grabit si nervos nu va gasi in ECON un prieten, dar daca mergi molcom ( fara sa deranjezi circulatia, desigur) si daca inveti trucurile necesare ca sa stai pe verde, e super OK.
            Pe hondakarma ( un forum foarte foarte interesant) majoritatea covarsitoare a cerevistilor folosesc ECON pe ON : http://hondakarma.com/threads/4th-ge...-off.7444/live
            Am mai zis cred de multe ori, mie mi se pare periculos sa ai o masina care in functie de apasarea unui buton iti taie o groaza de cai. Daca voi mergeti preponderent cu ECON activat, e foarte OK. E ca si cum ati cumparat cu aceiasi bani o masina cu 25% mai slaba. Treaba voastra. La consum diferenta e atat de mica incat nu renteaza. Cel putin asa e la Civic, poate la CRV e diferenta mare si merita. Eu nu merg cu ECON activat pentru ca imi place mult prea mult cum trage motorul. De-aia am cumparat masina. Ca daca era sa nu ma iau dupa motor, luam un Auris de ex. Si stiu sa merg si ff fluent, si anticipez traficul, si pot sa scot 7% in Timisoara daca chiar vreau. Am patit cu ECONul activat sa incerc sa am nevoie sa plec putin mai tare dintr-o intersectie, ca sa nu risc un accident. In momentele alea reactionezi instinctiv. Nu am mai avut timp sa ma gandesc ca am dintr-o intamplare porcaria aia activata si ca trebe sa o calc serios de tot ca sa obtin acelasi demaraj ca in mod normal. Si am accelerat ca si cum ar fi fost dezactivat sistemul. Pentru ca eu asa sunt invatat, cu el oprit. Doar dintr-un noroc chior nu m-am trezit in celalalt.

            Comment


            • #96
              Originally posted by BV26CAT View Post
              Am patit cu ECONul activat sa incerc sa am nevoie sa plec putin mai tare dintr-o intersectie, ca sa nu risc un accident. In momentele alea reactionezi instinctiv. Nu am mai avut timp sa ma gandesc ca am dintr-o intamplare porcaria aia activata si ca trebe sa o calc serios de tot ca sa obtin acelasi demaraj ca in mod normal. Si am accelerat ca si cum ar fi fost dezactivat sistemul. Pentru ca eu asa sunt invatat, cu el oprit. Doar dintr-un noroc chior nu m-am trezit in celalalt.
              Da, absolut neplacuta intamplare.
              La CR-V avem padelele de la volan si merge instant de bagat in treapta inferioara si de accelerat foarte tare, cu ECON activat. Cel putin din cate am vazut eu, ECON optimizeaza consumul si coloreaza bordul in verde, dar daca este cazul acceleratia poate fi apasata tare si instant motorul are la dispozitie toata puterea, calculatorul nu mai tine cont de ECON.
              In linkul de la hondakarma dat de mine mai sus sunt mai multe explicatii tehnice interesante si experiente legate de ECON; cel putin din experienta mea extrem de limitata de o luna de frecat jucaria, cred ca in mare masura computerul masinii isi da seama daca e o urgenta si o baga instant in mod normal cu motorul la cuplu si turatia necesara, fara sa tina seama de ECON.
              Nu e o gatuire permanenta, cel putin asta e impresia mea.
              Despre economia de combustibil cu ECON, nu ma pot lansa in pareri, sunt inca in teste, dar desigur daca este un conducator care nu accelereaza la fiecare stop, care stie sa mearga lin si sa foloseasca inertia, care merge ca uns, sunt sigur nu va vedea diferente semnificative intre a merge cu sau fara ECON.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #97
                Originally posted by cerevelu View Post
                computerul masinii isi da seama daca e o urgenta si o baga instant in mod normal cu motorul la cuplu si turatia necesara, fara sa tina seama de ECON.
                Nu e o gatuire permanenta, cel putin asta e impresia mea.
                Computerul sesizeaza situatia asta in functie de cum e apasata pedala de acceleratie. Asa ca daca mintea ta face repede switch si calca pedala aia mai puternic decat in mod normal, te-ai scos. Daca nu...computerul masinii nu va sesiza necesitatea unei reactii rapide a motorului.

                Comment


                • #98
                  @BV26CAT corect. Nu e placut sa fii surprins intr-o situatie de genul. Trebuie obisnuinta sa mergi cu econ. In caz de ceva inca incerc sa ma obisnuiesc cu retrogradat si talpa pana la fund. Si talpa pana la fund e importanta pentru ca cred ca abia atunci computerul nu tine cont de econ ( aka il dezactiveaza temporar).
                  Scenariul de conducere pe care mi-l prevad este econ off cand traficul e lejer. In aglomeratii de Bucuresti il pun pe On. Si cam asta va fi.

                  In alta ordine de idei trebui sa-mi iau un cablu hdmi sa vedem daca putem face mirror link ala sa funcioneze. Pe USB nu merge. Ceea ce e cam nasol. Si da, am ales Samsung S7 pana la urma. Daca il conectez la USB se pune automat pe mirror link, insa navigatia nu-l vede. Ne mai jucam sa vedem ce si cum.

                  Comment


                  • #99
                    Originally posted by jules_k View Post
                    @BV26CAT corect. Nu e placut sa fii surprins intr-o situatie de genul. Trebuie obisnuinta sa mergi cu econ. In caz de ceva inca incerc sa ma obisnuiesc cu retrogradat si talpa pana la fund. Si talpa pana la fund e importanta pentru ca cred ca abia atunci computerul nu tine cont de econ ( aka il dezactiveaza temporar).
                    Scenariul de conducere pe care mi-l prevad este econ off cand traficul e lejer. In aglomeratii de Bucuresti il pun pe On. Si cam asta va fi.

                    In alta ordine de idei trebui sa-mi iau un cablu hdmi sa vedem daca putem face mirror link ala sa funcioneze. Pe USB nu merge. Ceea ce e cam nasol. Si da, am ales Samsung S7 pana la urma. Daca il conectez la USB se pune automat pe mirror link, insa navigatia nu-l vede. Ne mai jucam sa vedem ce si cum.
                    De ce ai nevoie de Mirror Link ? Poti sa-ti instalezi direct pe consola, Waze si Google maps care merg fara probleme. Eu am chiar si youtube, care instalat din aplicatie merge si cand masina este in miscare fara VSP off sau alte hackuri.

                    Comment


                    • Pai ideea e ca mirror linkul merge fara artificiile alea cu instalat aplicatii si etc. Mirror link teoretic merge din prima si e mai comod. O sa incerc maine cu un S6 care teoretic e suportat.
                      Din pacate la S7 fix partea astea au zapacit-o.

                      Comment


                      • Eu m-am tot chinuit cu Sony z3 compact si z5 compact si nu am reusit nicicum.
                        Sunt curios daca si cum reusesti....

                        Comment


                        • Cine e interesat de mirrorlink... cred ca stiti de aplicatia http://www.mirrorlink.com/
                          De vazut aici: https://www.youtube.com/watch?v=FH3uj-jUd7I
                          Cu S7 si Honda, pare a fi o never ending story: http://forum.xda-developers.com/gala...-mode-t3335976

                          desi cica e simplu: http://www.sebertech.com/2016/04/how...h-samsung.html
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • Mirrolink nu e o aplicaţie, e o.... stare de spirit.
                            E o platformă, īncorporată īn Android doar de unii producători (Samsung, Sony, LG, HTC). E īn ROM sau nu e. Nu se poate instala.
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment


                            • Teoretic e compatibil MirrorLink 1.0 dar practic orice telefon care-l suporta, are versiunea 1.1.

                              De Apple CarPlay nici nu am sperante...

                              Comment


                              • un foarte foarte interesant manual Honda pentru Mirrorlink: http://hondakarma.com/guides/honda-c...k-faq-v2.1700/
                                Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                                Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                                Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                                Comment

                                Working...
                                X