Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Consumul meu de 8.4% (pe cei 3000km de pana acum) este consum de benzinara inseamna! :-)
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • Originally posted by jules_k View Post
      Singura chestie aiurea e ca dupa vama navigatia a incetat sa functioneze. S-a blocat aiurea. Presupun ca o vizita la service o sa fie necesara.
      La mine se intampla des. Faceti restart la unitatea navi ( restart hard, adica se apasa butonul - si butonul start mai mult de 8 secunde) si e OK. Mai puteti sa va uitati in meniul secret sa vedeti ce se intampla - https://www.youtube.com/watch?v=d_0WlLiGKSw
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • Consumul de 8.4% este consum de mers tare. Si cu CC activ in mare parte. Am observat ca e mai ok sa lasi CC sa tina viteza in pante decat sa trag eu de masina. La viteze mari. In rest e ok oricum.
        Daca as fi mers in stilul meu sigur era mai mic. Macar am mai invatat ca ii trebuie macar 4500 rpm la deal la 130 km/h.
        @cerevelu mersi. Uitasem de combinatie. Chiar voiam sa ma uit dupa ea. A mers. A bipait, a spus ceva de anti theft system si apoi a mers.
        Ii trebuie un update clar.
        Pe langa Sofia si dupa nu stie de autostrada. Waze nu-mi place ca are niste chestii aiurea uneori. La un moment dat voia sa ne scoata de pe autostrada pentru ca de aia. Si era sa se intample un accident din cauza asta. Bine, si soferul a avut o vina ca nu a gandit ca e prea din scurt iesirea si mai bine merge inainte decat sa urmeze indicatia. L-am certat pe urma.
        De obicei pun statia la drumuri din astea. SI urmarim semnele de pe drum ca am inceput sa-l cunoastem.
        Si reiau sfatul: covorasul de la sofer sa nu intre sub pedala de acceleratie. Serios. Nu mai merge kick-down-ul asa cum ar trebui. Si la cutii AT e necesar sa intre cand vrei tu.

        ps: cand am ajuns in Bansko (ma rog, pe langa, nde era hotelul), locurile de parcare erau cam lipsa. Fiind masina mai inalta, am pus-o undeva unde o masina mica nu ar fi ajuns fara dificultate.

        Comment


        • Se ne amuzam putin pe seama subsemnatului.
          Acum cateva zile am vazut ca ni-a expirat permisul. De prin iulie 2017.
          Timp in care am fost la greci si la bulgari. Si am circulat relax prin zona.
          Imi amintesc si azi ziua in care am ridicat permisul acum 10+ ani. Cand am vazut 2017 la expirare am zis ca hahahaaaa! Mai e pana atunci mult si bine.
          SI a fost.

          Ocazie cu care vreo doi prieteni au vazut ca si ei il au expirat si unuia urmeaza sa-i expire in februarie.

          Ar trebui sa spal masina, dar am asa o retinere de nu ma vad.

          Comment


          • Multa dreptate ai.

            Comment


            • Haha, eu abia in noiembrie m-am prins ca la una dintre masini (non-honda) imi expirase de peste un an ITP-ul si eu tot mai circulam cu ea.

              Comment


              • Reminder pe telefon / spritmonitor.

                Comment


                • Am zis ca o sa folosesc si eu alea, dar am renuntat. Prea multa bataie de cap.
                  Sunt bune si experientele astea. Te mai plimba

                  Comment


                  • Asadar ieri m-am grabit dimineata sa las copilul si colega pe la Ateneu. Si am zis ca alimentez dupa. Ma rog, am mai facut niste urgente inainte.
                    Asadar autonomia era afisata pe la 1 km. Dragut zic. Plec de pe loc si se face 0 ca in zero.
                    Si atunci am ideea stralucita de a folosi navigatia sa gaasesc cel mai apropiat peco. Misto, 400 m in fata. Aflu chestii noi. Dar nu, acolo era fix nimic. Nu e ca si cum era o surpriza. Vis a vis de Sala Patalului.
                    Mai trag o fisa. 800 m. Acolo fix la fel. Dar nu stiam zona.
                    Nu va explic ca semafoarele pareau extraordinar de lungi pe rosu. SI ajung la petromul de pe Elisabeta. Pe zero. Dar cred ca eram pe vapori. Emotii, nu gluma.
                    Deci da, navigatia e inutila la din astea.

                    Comment


                    • Cand ai autonomie 0 mai ai o rezerva de cca 5-7 litri care te mai tin vreo 70km extraurban sau 40km urban
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Mai exista si varianta aplicatiei Fuel care iti arata benzinariile din apropiere si preturile pe litru. Ti-a aparut mesajul de reducere a puterii motorului pentru a salva autonomia?
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • Originally posted by jules_k View Post
                          Deci da, navigatia e inutila la din astea.
                          Pai ati facut update la navigatie?
                          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                          Comment


                          • Mesajul de reducere a autonomie nu a aparut.
                            Cat despre update navigatie, sa fim seriosi, statiile peco nu se schimba de pe un an pe altul. Daca anul trecut erau acolo, trebuiau sa fie si anul asta. Anul trecut am facut update.
                            Pana mea, cred ca e o porcarie chestia aia cu statiile din navigatie.

                            Comment


                            • Un echipament de navigatie este util in masura in care harta este actualizata. Altfel, e cam degeaba.
                              Mesajul nu se refera la reducerea autonomiei, ci a puterii motorului, pentru marirea autonomiei.

                              Comment


                              • Am actualizat anul trecut. Dupa cum ziceam, daca anul trecut erau statii peco pe acolo, trebuiau sa fie si anul asta. Nu e ca si cum alea apar si dispar ca ciupercile. Daca vorbeam de vreun restaurant, da, corect. Dar nu vorbim de restaurante, ci de benzinarii. Si in locurile alea nu cred ca a existat vreodata benzinarie. Sincer! Cel putin pe la Sala Palatului pe strada aia am trecut ani de zile din 2005 si niciodata nu am vazut nimic de genul asta pe acolo.

                                Mesajul ala nu a aparut, desi parca am citit pe undeva de el. Nu e bai, ca oricum nu intentionez sa circul prea des in situatia aia. Uneori ma mai gasesc pe acolo. Ar trebui sa alimentez mereu cand ajung la 50% din capacitate.

                                Comment

                                Working...
                                X