Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pozitia pe scaun e excelenta, dupa multe sute de km te dai jos foarte relaxat, la mine e prima masina despre care pot spune chestia asta si am avut destule. Cerevistii se intalnesc lunar de niste ani, n-am ajuns la toate, dar am participat la multe intalniri, incepand cu prima. S-a construit o "haita" frumoasa, unde sunt multe de aflat/invatat si cu certitudine vei fii binevenit la oricare din urmatoarele intalniri.
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #17
      Salut Jules. Felicitari pt achizitia facuta. Sunt interesat de detaliile de consum. Cand mai ai timp te rog sa mai impartasesti cu noi trairile, senzatiile si parerile tale cu privire la noul crv. Cred ca ai facut cea mai buna alegere daca ne raportam la suv urile din aceiasi clasa.


      Sent from my iPad using Tapatalk

      Comment


      • #18
        Consumul momentan se invarte pe la 9.4%
        Azi a fost de 10.5% ca am avut trafic din Saftica pana in Pipera aproape bara la bara. Si pe loc mai mult.
        Am cam 400 de km deci consumul nu e inca stabil sa spunem. Media e cum am spus mai sus.
        Poate o sa se mai lase in timp motorul si o sa mai scada putin.
        Mi-am dorit motor aspirat pe benzina pentru ca astea sunt motoare care consuma fix cat le calci Sau asta e impresia mea de pe vremuri. Bine, au dezavantajul ca consumul minim e mai mare.
        Am avut si un 7.8% cand am mers cu cruise control pus pe 110 kmh si citeva teste de viteza. Daca setam viteza pe 90 kmh poate scadeam sub 7%. Mai ramane de vazut.
        Este si un topic de consumuri la CRVurile pe benzina. Poate arunci un ochi si pe acolo. Eu inca sunt sub consumurile declarate pe acolo dar eu merg pe DN1 cam 80% din timp si mai putin in Bucuresti.

        Insa am gasit ieri o chestie interesanta. Si intrebasem la dealer daca face asa si nu au stiut sa-mi spuna Cand dau cu spatele si selectez oglinda dreapta, oglinda se lasa in jos si vad bordura. Si revine inapoi cind o scot din R. Foarte buna optiunea pentru mine.
        Singura problema majora acum e parcarea la birou unde locurile sunt foarte inguste si cam aiurea. Si inca nu m-am obisnuit cu senzorii ca tipa foarte de aproape.

        Comment


        • #19
          Salut Jules,

          Da, cand bagi in marsarier la masinile mai "dotate" oglinzile isi schimba pozitionarea sa bata in jos pentru a putea vizualiza bordura. Cel putin feature-ul asta l-am intalnit cand am fost in US cu ceva timp in urma la masini premium. As putea sa te intreb detalii de asigurare RCA si CASCO? Taxa de poluare banuiesc ca se invarte undeva la 2000 ron. Acelasi model l-am comandat si eu si ar fi trebuit sa fie livrat la sfarsitul lui septmebrie si deja a intarziat 2 saptamani. Te intreb ca sa imi fac o idee la ce cheltuieli sa ma mai astept.

          Comment


          • #20
            Taxa nu am calculat-o inca. Sunt impotriva ei pentru ca sfideaza logica. Dar asta e opinia mea Dar cam pe acolo cred ca ajunge.

            Legat de livrare, sincer nu stiu ce sa spun. La mine a avut doua saptamani intarziere. Cel mai sanatos e sa mai intrebi dealerul. Eu am fost o idee mai insistent si am avut o relatie/comunicare buna cu dealerul.

            Legat de pozitionarea oglinzii, stiu ca multe modele de vw au asa ceva. Nu e chiar doar la modelele premium Dar poate doar la cele mai dotate.

            RCA depinde doar de tine. La mine e 780 lei pe 12 luni. Dar am o varsta si nu am avut evenimente de curand. Clasa B7 momentan. Fata de 1019 lei pentru B0.
            Casco: cere oferte la un broker si vezi care e situatia. Eu am ales cel mai ieftin casco de la Generali. 775 euro cu 100 euro fransiza. Pentru mine casco in general sunt bani aruncati pe geam, dar fiind masina noua si mai mare decat am condus in mod regulat pana acum, am ales sa-l fac ca sa am o oarecare acoperire in caz de probleme. Platit integral si se pare ca si rovigneta cadou.
            Alte oferte erau de la 1086 euro la 1416 euro in functie de asigurator si modalitate de plata. Eu oricum am cerut doar de la Allianz, Generali si Gothaer (mi-a facut brokerul oferta ca aparent au o relatie buna cu serviceurile Honda - autoconstatare direct la service).

            Comment


            • #21
              Si ca demonstrez teoria mea de mai sus legata de consum, azi am realimentat dupa 430 de km aproximativ.
              Si de la Rompetrol Otopeni pana acasa am avut un consum de 5.8%. Ba chiar a scazut si la 5.7% la un moment dat, dar am spus sa nu fiu atat de arogant.
              Econ ON, cruise control pe 70 sau 55, in functie de portiunea drumului. Si cu ceva accelerari pe la 90 kmh. Am resetat Trip B dupa ce am alimentat. Deci motor cald, trafic lejer, alea alea.
              Bine, cand am plecat de la birou si m-am infipt in traficul de pe Fabrica de Glucoza, 56%. Eram cu un coleg care a facut niste ochi de numa numa
              Pana sa alimentez am avut 11,2% in conditii de trafic greu. Bine ca e benzina la pret mai normal. 5.04 aia de 95 de la Rompetrol. Eram la un sfert de rezervor si am bagat cam de 170 lei si au intrat cam 34 de litri.
              Intrebare: are rost sa pun benzina de 98 sau 100? Personal nu prea vad de ce, dar e vreo diferenta in performanta motorului? La fostul Colt cu benzina de 95 mergea in suturi de la o vreme. Aia de 98 ii placea nespus. Dar posibil sa fi avut chestiuni nerezolvate.

              Comment


              • #22
                Eu bag de doua saptamani de 98 de la Lukoil. Au ceva promotie in weekend si e reducere 50 de bani. Nu se simte sus in ture, dar la mers normal mi se pare ca e mult mai ok. Aveam uneori la plecare de pe loc o usoara vibratie a motorului pe care o simteam in volan. Cu benzina asta se intampla mult mai rar. Aproape deloc.

                Comment


                • #23
                  O sa incerc sa vad ce iese. Dar trepidatiile ar putea avea si alta cauza. Gen clapeta de acceleratie. Sper sa nu vb prostii. Dar o dam in tehnica si nu e locul aici.

                  Comment


                  • #24
                    Mergem inainte cu procedura de inmatriculare. Azi am fost la primarie sa iau hartia fermecata pentru ANAF mai departe.

                    Consumul la ultimul plin a fost de 8.3% in stilul de mers normal pentru mine. Ma declar multumit deocamdata.

                    Intrebare: momentan cea mai cretina treaba e navigatia. Se aude foarte incet si daca mai canta si radioul sau USB-ul e grav. Nu se aude mai deloc. Cum naiba pot sa dau mai tare vocea de navigatie si cum naiba pot sa pun pauza pe muzica? Va rog, nu ma trimiteti la manual, ca acolo nu am vazut nimic. Si parca nu as vrea sa revin la telefon pentru navigatie.

                    Comment


                    • #25
                      Daca te pricepi putin, poti pune Google Maps sau Waze: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-Android-4-0-4
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Tocmai asta e ideea. Nu vreau sa ma bag la asa ceva. Ma pricep si chiar bine, doar ca nu-mi trebuie interventii din astea. Pentru moment. Mai sapam oricum.
                        Sau poate o sa incerc sa pun doar google maps. Waze nu ma pasioneaza.
                        Dar pierd la numarul strazii (maps nu stie mereu numarul), chestie care ma doare uneori.

                        Comment


                        • #27
                          Mi se pare insa ciudat ca vicea de la navigatie sa se suprapuna pe muzica. La mine cand navigatia are ceva de spus, muzica se aude mai incet (spre deloc), apoi revine.
                          Iar sonorul la ambele se face prin potentiometru.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • #28
                            Pai tocmai asta e, ca nu o face asa. Se aude foarte incet. Fix invers fata de cat ar fi normal. Muzica tare si navigatia incet.

                            Comment


                            • #29
                              Ai dat sunetul la maxim din setarile navigatiei?
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment


                              • #30
                                Nu am gasit optiunea asta si am cautat-o in mod specific.

                                Comment

                                Working...
                                X