Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si am trecut usor de cei 140k km. Tot la un drum lung, asa cum trebuie. In alta ordine de idei s-a ars becul de la plafoniera spate.
    900 km dus intors, doua plinuri de benzina, consum de cca 9%. Foarte decent avand in vedere ca masina era incarcata si aveam si cutia montata.

    Comment


    • Mulți mulți Km fericiți! Ce mașină senzațională.
      Cu becurile de la interior... au am schimbat cu leduri, și la cereveul anterior, și acum. Mult mai luminos și nu se mai arde.
      Consumul, senzațional, și iarna. Minunată mașină!
      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

      Comment


      • Un sumar la 140k km.
        Per total masina m-a dus la destinatie intr-un mod comod si lejer. Cel putin pentru pasageri. E spatioasa, stabila si nu am avut probleme majore. Am increderea, greu castigata, ca daca vreau sa plec undeva, ne urcam in masina si plecam fara griji.
        In afara reviziilor obligatorii as vrea sa enumar cateva chestii minore.
        1. Becurile se duc cam repede. Ma refer la cele de faza scurta si lumini numar spate. E ok, m-am invatat sa am rezerve mereu.
        2. Un suport de bec de la numar s-a rupt si joaca acolo.
        3. Becul de la plafoniera numai merge sau are o problema.
        4. Pe vreme rece scartie plasticele din zona schimbatorului si a suportului de pahare dintre scaunele fata.
        5. Honda a prevazut un rezervor de lichid de frana prea mic. Daca placutele se uzeaza peste o limita, mi se aprinde tot bordul. Chestie aiurea si dificil de diagnosticat prima data. Am patit-o de cateva ori si am fost nevoit sa completez cu lichid de frana. Ceea ce a dus la schimbarea lui la urmatoarea revizie. SI asta combinat cu placutele de frana care nu au fost cele mai calitative, desi de marca, a insemnat ca am schimbat lichidul de frana cam la fiecare revizie de la 60k km pana azi. Care in mod normal se schimba la doi ani.
        6. Scaunele nu sunt comode pentru mine la drum lung.
        7. Pozitia la volan lasa de dorit, insa asta pentru ca am 1.92 m inaltime si reglajele sunt cam la limita.
        8. Consuma ulei. Nu mult, sub 1L la 20k km. Am fost surprins de asta pentru ca primii 60k km nu am avut problema asta. Dar am si mers mai linistit pana atunci.
        9. Consumul general de benzina este mare. Si ce ofera pentru acel consum in satisfactia generala este minim. Un motor turbo de aceeasi capacitate ofera mult mai multe la acelasi consum. Da, design-ul motorului este unul care e hapaitor de benzina, insa din ce am citit este un motor foarte fiabil. Cam aici e compromisul probabil si asta m-a ghidat in achizitie.
        10. Se mai aprinde martorul de presiune in anvelope si as fi preferat sa stiu si care e roata cu probleme. De cele mai multe ori s-a aprins aiurea, la drumuri lungi cu masina incarcata unde probabil se genera un balans din cauza dezechilibrului. E ok, am citit ca sistemul nu e 100% idiot proof si ca poate genera alerte false. Se intampla rar.
        11. Per total costurile cu intretinerea sunt decente, mai ales daca nu apelam la dealer pentru absolut orice. Mai sar calul la unele, cum ar fi preturile pentru placutele de frana sau discuri. Si nici nu sunt convins ca imi vor pune fix aceleasi piese care vin din fabrica. Placutele originala m-au tinut aproape 60k km. Absolut inuman. Insa cele after market maxim 30k km. Ceea ce e cam aiurea. Per total tot nu am ajuns la costul celor de la dealer si am trecut prin doua schimbari pan acum. Sau trei. Inclusiv discuri de frana.
        12. Banui ca voi fi nevoit sa intru si pe partea de bucse si alte nebunii in curand. Sa vedem acolo cum va fi. Dar pana acum nu prea bate nimic aiurea. Si am trecut ITP-ul fara probleme de fiecare data.

        Comment


        • Si sumarul reviziei de 140k km.
          Cost 2000 lei fara ceva marunt.
          Operatiuni:
          Ulei motor, filtru ulei, filtru aer, filtru polen, Ulei diferential si alte saibe si garnituri.
          Geometrie roti,chiar daca nu tragea masina aiurea, se pare ca era necesara.
          Inlocuit un bec de la numar.
          Luat 1L de ulei de motor sa-l am.
          Cam scump fata de alte revizii. Bine, as fi putut sa ma duc eu cu filtrele si ulei, insa nu am avut timp sa le comand si voiam sa scap de revizie. Probabil geometria a costat ceva mai mult fata de asteptari.

          Recomandare sa schimb role si curea accesorii. Chestie pe care o sa o fac cat de repede ca nu am chef de surprize.

          Din nefericire au disparut locurile de asteptare unde stateam de obicei sa lucrez. Au ramas doar cele de langa receptie. Asta la Honda Nord.

          Comment


          • Ciudat preț. Da, geometria poate e scumpă. Eu am dat 500 si ceva de lei, cu toate materialele mele, la Asko Giulești. Bun, și fără diferențial, in rest tot operațiile acelea de la Dvs. Imensă diferență.
            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

            Comment


            • la Honda Nord nu cred ca am avut vreodata sub 800 lei revizia. O sa verific de curiozitate.
              Nu ma plang, ci doar observ ca fata de alte dati, inclusiv geometria, a fost mai scump. Si inca nu am schimbat filtrul de benzina care si ala e vreo 1000 lei. Cumva merg acolo din comoditate si pentru ca puteam sa stau sa lucrez linistit.
              Am intrebat de discuri de frana si placute si sunt aceleasi pe care le pot comanda si eu. La pret cel putin triplu. Ma rog, asta e business-ul si nu sunt obligat sa fac acolo. Poate data viitoare o sa incerc si ASKO mai ales ca au deschis prin Giulesti ceva in locul Mitsubishi.
              Ideea e ca am uitat cartea de service acolo.

              Comment


              • Un drum dus-intors la Cluj. Relaxant. Consum de 8.9%. Se putea si mai bine, insa pe A1 spre Pitesti nu reusesc sa o tin la 120-130. Am sarit putin calul ca traficul e mereu derutant.
                Sper totusi ca pe la pensie sa prind si eu autostrada aia gata pe Valea Oltului.

                Comment


                • Schimbat curea accesorii. Dificil de montat. Mai este o rola de ghidaj care necesita si aia schimbare. Mi-e putin ciuda ca nu au verificat calumea la revizia precedenta. Cureaua era aproape de finalul vietii.

                  Comment


                  • Originally posted by jules_k View Post
                    Un sumar la 140k km.
                    .
                    11. Per total costurile cu intretinerea sunt decente, mai ales daca nu apelam la dealer pentru absolut orice. Mai sar calul la unele, cum ar fi preturile pentru placutele de frana sau discuri. Si nici nu sunt convins ca imi vor pune fix aceleasi piese care vin din fabrica. Placutele originala m-au tinut aproape 60k km. Absolut inuman. Insa cele after market maxim 30k km. Ceea ce e cam aiurea. Per total tot nu am ajuns la costul celor de la dealer si am trecut prin doua schimbari pan acum. Sau trei. Inclusiv discuri de frana.

                    Ce costuri ai avut la placute si discuri?

                    Comment


                    • Am comandat de pe epiesa.ro.
                      cam 250-300 placute fata si cam asa si bucata de disc de frana.
                      la placute as evita ATE. Au tinut putin. Ultima data am pus TRW si desi imi scartie putin, am deja 25k km si sunt pe la jumatate.
                      placute spate am pus ceva pe la 200 lei.

                      Comment


                      • 155555 km.
                        Attached Files

                        Comment


                        • Noutati.
                          revizie 160k km. Cca 1100 lei.
                          Am plecat si cu o lista de recomandari de schimbat diverse in valoare de 1500 lei din care vreo 1200 e doar manopera.

                          Neplacut insa, separat de revizie si fara legatura, farul dreapta e destul de matuit. Si e enervant cand ma uit la el asa. Banui sa o sa fie nevoie de un polish si folie.

                          Comment

                          Working...
                          X