Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rezista si masina nu e bai
    E pentru remorci micute in principiu ca sa mai car una alta de la Hornbach cand e nevoie.
    Dar acum mi-ar trebui pentru o remorca de transport barci.
    Ok, deci carligul se gaseste si nu pare a fi o problema. Chestia e cu instalatia electrica. Si vad ca se recomanda nus ce can-bus si aici ma pierd. Stiu ce e can-bus asta, dar mai departe nu sunt sigur.
    As aprecia un link catre unul care are si instalatia electrica.
    Si probabil va trebui sa ajung la un service pentru montaj.

    Comment


    • Eu am luat de pe Upcar.ro și modulul de can-bus http://prntscr.com/eqduel

      Uite cārlige pentru tine: http://www.upcar.ro/portbagaje-supor...rca/honda.html
      Asta e cu 7 pini și vine cu cārligul . Instalația cu 13 pini este separată și mai costă și aia cāteva sute de lei. Dar dacă ai nevoie să legi 13 pini la instalație de 7 pini, există adaptorul ăsta: http://www.upcar.ro/adaptor-priza-th...-pin-4237.html
      Montajul l-am făcut la Asko și durează ceva timp.
      KMR
      Super Moderator
      Last edited by KMR; 30-03-17, 17:57.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • In primul rand, mersi @KMR
        In al doilea rand, iar am testat sistemul de franare automata. De vreo doua ori. A functionat. Desi nu era neaparat necesar, dar na.
        Momentan adunam kilometrii si se pare ca in ritmul asta o sa facem revizia mai repede decat anticipasem.
        Singura chestie luata pentru masina e un suport de telefon care se prinde de aerisire. Doar ca nu e cea mai buna idee. Ca se cam zgarie bordul. Si aparent calitatea materialului ala aparent cauciucat nu e cea mai rasarita. Se zgarie usor.
        Consumul a crescut din motive de mers mai mult prin oras, insa per total tot pe la 9,x % ramane. Desi am avut si consumuri de 13% la un plin. Deja ignor cifrele si ma uit doar la kilometrii parcursi si aia e.
        Ar trebui sa o spal Doar ca saptamana asta iar ploua ca la nebuni.

        Aaaa, si urmeaza, sper ca mai repede decat mai tarziu, o camera de bord. Este incredibil de cat de multi idioti detin permis de conducere.

        Comment


        • Nu fi sigur ca toti cei pe care ii numesti "idioti" au permis de conducere....
          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

          Comment


          • Caciulata, drum decent pana acolo. Consum cam 8.4% cu mers pe autostrada cam cu 130+ si in rest cum s-a putut. Adica maxim 70. Dar s-a mers bine.
            Am mai tras de masina, tot lenesa la deal, insa nici nu am avut vreo graba.
            Copilul nu a decorat in masina, deci e bine
            Pe drum la intoarcere pe A1 unei masini din fata i-a sarit oglinda si s-a spart in bucatele mici in aer. Spectaculoasa imagine de parca am vazut-o in slow-motion. Cateva cioburi au ajuns pe parbriz la mine. Fara urmari cred. Mai verificam dupa-amiaza.

            Comment


            • Alte cateva impresii.
              Aparent aerodinamica nu e cea mai stralucita. La peste 90km/h se cam aude vijaiala de afara. Poate nici antifonarea nu e cea mai buna. Sau poate m-am obisnuit eu cu ea acum si am inceput sa aud chestii Cel mai probabil.
              In rest, merge bine, cutia AT e decenta-ish. Inca nu am greieri ceea ce e super
              Consumul mediu cred ca a crescut pe la 10% dat fiind ceva trafic prin oras. Dar cum ies afara cum scad sub 8% de cele mai multe ori.
              Ar trebui sa fac o verificare preventiva la aripi pe interior sa vedem starea.
              In rest, busy busy. Am reusit sa ajung la peco cu autonomie afisata de 3 km. Prima data de cand am luat-o. Asa a fost situatia. Si vreo 550 km parcursi. Cam 30% urban bara la bara.

              Comment


              • Nu bag mana in foc, dar cred ca autonomia afisata de 3 km e doar orientativa. Sunt aproape sigur ca fata de autonomia afisata, mai exista o rezerva de cca. 5 litri in rezervor, just in case...
                Eu am mers mult dupa ce autonomia ajunsese la 0, mai mult de 10 km si nu s-a oprit. in plus, niciodata nu am pus mai mult de 55 litri, de regula 51-53 litri, desi volumul declarat ar fi de 60 litri.
                Oricum, daca mergi cel putin 550km, e destul de ok.
                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                Comment


                • Ideea e ca nu o sa se mai intample situatia prea curind. Dar in general mi-am propus sa fac cam 400 km cu un plin. 550 deja e bine.

                  Comment


                  • 400 km e cam putin, dupa gustul meu....
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • Well, benzina, bucuresti pe la ore aiurea, etc. Eu speram initial pe un 500 cu trei sferturi de rezervor cum avea la fosta. Insa aparent nu se poate. E ok. Am avut si 250 la un plin.

                      Comment


                      • Sa mai punctam chestii. Azi m-am jucat putin si am mers pe S, dar normal, fara ambitii. Turatia sta pe la 3000-3500 rpm. Consumul nu parea sa creasca asa ca am decis sa mai incerc la drumuri mai libere. Avantaj ca ai rezerva de putere la dispozitie.
                        VOlanul tot nu-mi place. Am condus in weekend o skoda fabia si volanul ala era minune mare. Gros si profilat cum trebuie. Asta de la honda e un cerc subtire si atat.
                        Cred ca e cazul sa cumpar niste stergatoare decente ca asta din fabrica sunt praf.

                        Comment


                        • Aaaa, sa nu uit. Sistemul ala CTBA a mai intrat de cateva ori desi nu prea cred ca era necesar. Dar per total a intrat corect.
                          Ar trebui sa o si spal.
                          Ieri pe 13 septembrie eram aliniati regulamentar trei crv-uri acelasi model si culoare. Tot nu inteleg de ce zice lumea ca nu se vinde modelul. Vad peste tot.

                          Nu stiam, dar aparent masina are 5 stele NCAP. Ceea ce nu e rau deloc. http://www.euroncap.com/en/results/honda/cr-v/8869

                          Daca as putea schimba volanul ala, ce bine ar fi.

                          Comment


                          • Pentru ca luna viitoare masina va intra in revizie, intrebare. Sa iau eu uleiul si chestiile adiacente? Sau sa ma las pe mana service-ului?
                            Pot fi probleme/strambaturi din nas daca vin eu cu uleiul?

                            Comment


                            • Originally posted by jules_k View Post
                              Pentru ca luna viitoare masina va intra in revizie, intrebare. Sa iau eu uleiul si chestiile adiacente? Sau sa ma las pe mana service-ului?
                              Pot fi probleme/strambaturi din nas daca vin eu cu uleiul?
                              daca ce luati este in specificatiile necesare, sigur ca puteti lua Dvs cele necesare. Personal, la ambele CR-V, nu am pus decat consumabile si uleiuri de la Asko sau Nord, e semnificativ mai scump dar... sunt mai linistit, asta in ideea ca s-a pus ce s-a spus, ceea ce nu stiu sigur niciodata.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • In principiu, pentru orice piese, consumabile, etc aduse de tine, service-ul nu iti ofera nicio garantie, e pe propria ta raspundere mai departe. Daca esti convins de calitatea a ceea ce aduci, atunci poti fi (relativ) linistit....
                                O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                                Comment

                                Working...
                                X