Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frumoasă povestea!
    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

    Comment


    • [QUOTE=jules_k;587070]Hai ca nu am mai pus un status de ceva vreme.
      Alimentez azi dimineata. Arata autonomie de vreo 508 km. Pana sa ajung la birou a scazut la 450. Asta e. S-a prins ca tot oras e. La intoarcere plec cu acei 450 km si acasa, pe acelasi drum si acelasi trafic, arata 502 km. Care mi-ati bagat benzina in rezervor? )

      Inclusiv la civic computerul de bord e destul de agitat in sensul in care se poate modifica drastic in sus sau jos extrem de rapid . La mine, spre exemplu, venind de pe autostrada in momentul in care intru in Bucuresti mi se modifica range-ul in sus dupa maxim 2-3 km .Intru cu 200km range ajung acasa cu 230 km range ....

      Comment


      • Pai da, ca pe autostrada banui ca o calci bine Si cum intri in oras de fapt incepi sa consumi mai putin
        Uneori cand plec de la birou spre casa, ajung cu autonomie mai mare ca la plecare. Depinde de drumurile precedente, care in cazul meu erau in trafic greu cu consum ridicat.
        SI cam da, undeva pe la 10 km e limita la care se razgandeste grav. Adica stilul de trafic si consum de pe ultimii 10 km au proportia cea mai mare in calculul autonomiei. Apoi drumurile de cand ai facut ultimul plin si undeva pe la 10% din ponderea totala il reprezinta consumul de la ultimele 1-2 plinuri.
        De exemplu, cand am plecat in Bulgaria, am facut plinul si autonomia era pe la 500 km. La al doilea plin deja sarise la 700.
        In general e destul de corecta estimarea, desi nu e bine sa te bazezi total pe ea.

        Comment


        • Am spalat masinaaaaaa! Si am schimbat si cauciucurile. Chiar trebuie sa mai iau un set de jante.
          Anyway, la spalatorie cineva uitase cartea intitulata Codul Civil si ceva metodologie de aplicare.

          Comment


          • In alta ordine de idei, cand am schimbat cauciucurile m-am uitat si la placutele de frana. Cred ca la urmatoarea revizie sunt de schimbat. Sunt pe la jumatate.
            Si inca o chestie aiurea. Plafonul a iesit de sub chederul ala de cauciuc in dreptul haionului. Si nu am reusit sa-l bag la loc ca teoretic lipit de cupola. Si ma enerveaza ca vad buretele ala acolo. ok, o fi vina mea ca oi fi fortat putin cand am bagat o bicicleta in portbagaj.

            Comment


            • Am fost samabata pana la Nucsoara sa lasam baiatul in campul cercetasilor.
              Pe A1 am mers cu CC pe la 140km/h cu varfuri la 160. Consum mediu: 10% pe autostrada E bine.
              Apoi au urmat drumurile judetene si probabil si comunale pe alocuri. Si ceva ploaie. Dar a fost ok. La intoarcere am zis sa incercam alt drum si asa am intrat pe alte drumuri comunale si inguste in draci. Noroc ca singura masina cu care m-am intersectat era un audi a1 ceva. Altfel era buba
              Zona frumoasa pe acolo, in general ingrijita, padure, case frumoase si in general finisate ok. Drumul bun, cu ceva exceptii, insa de asta avem masina mai mare.
              Acum caut bare pt cupola.

              Daca stie cineva, o locatie si un pret ca rog. Ca m-am satuat de biciclete in portbagaj.

              Comment


              • Salut. Ai reusit sa instalezi aplicatii pe unitatea android ... in special waze ?

                Comment


                • Am incercat eu. Nu a mers.

                  Comment


                  • Am renuntat la a mai incerca sa instalez ceva pe unitate. Are navigatia ei, la zi si aia e. In rest folosesc telefonul si google maps. Nu are rost sa ma chinui inutil.

                    Comment


                    • Asadar, back!
                      Grecia, Saloniki, Angelochori.
                      Drumul a fost frumos, lejer, fara graba mare. Si in aceste conditii am facut plinul abia la granita cu Grecia, desi ajungeam la limita la destinatie langa Saloniki. Sau Salonic, cum ii spunem noi.
                      Media generala a fost cam 8.2%. In total am facut trei plinuri ceea ce a fost foarte decent din punctul meu de vedere. Mai ales ca in trecut faceam vreo 4. Masina a mers frumos, CC-ul folosit mai moderat de data asta. La intors iar m-a luat durerea de fund.
                      Locatia probabil nu spune nimic si nici nu ar trebui. Initial rezervasem prin airbnb o casa in Nikiti, Halkidiki. Dar fix inainte de plecare pe acolo a fost dezastru. Am anulat-o si am facut in alta parte. Problema e ca tanti aia a zis ca nu returneaza nimic ca aparent ea nu a fost afectatata. Dragut, dar cand am rugat-o sa ne trimita ceva poze cu plaja, a trimis o poza cu un copac si o idee de plaja si un metru de apa. Care apa era tulbure. Ma rog, ideea e ca locatia ar fi fost ok, insa inundatiile alea au dus toata mizeria in mare si riscul de diverse boli era cam mare pentru gustul nostru. Mai ales ca aveam trei copii.
                      Si asa am ajuns in Angelochori. Un satuc agricol, micut pe langa Salonic. O casa mare cu curte mare si tot ce trebuie. Aproape. Doar ca trebuia sa mergem cu masina oriunde. Ceea ce a dus la descoperiri interesante.
                      La 5 minute era o plaja salbatica unde se facea wind surfing. Si fix langa era o taverna. Barbadonis pe numele ei. Care taverna exista pe tripadvisor. Sau google. https://www.google.ro/maps/place/Fis...9!4d22.8189415
                      Am mancat acolo de cateva ori. Comparativ cu anul trecut pot spune ca abia acum am simtit cu adevarat mancare foarte buna in Grecia. Caracatita, bujourduis, peste, scoici etc. Superb. Si portii mari si preturi de am ramas marcat. Sincer. In prima zi am platit vreo 50 de euro pentru sapte persoane. Patru adulti si trei copii. Apoi am platit ceva mai mult ca am tot incercat chestii. Cred ca 80 euro a fost maximul dat si abia ne puteam misca. Si am testat si niste vinuri. Foarte bune. Anul trecut pentru aceleasi lucruri plateam minim dublu si gustul nu era acelasi.
                      Apoi ne-am ratacit intr-o seara prin zona. SI am descoperit o plaja izolata cu un bar.
                      Riviera beach. https://www.google.ro/maps/place/Riv...6!4d22.8144461
                      Ce sa spun! Un varf de plaja in mijlocul salbaticiei. Superb. Si asta nu e tot. Atentii precum apa din partea casei, servire ireprosabila, o muzica excelenta au contribuit la o stare de relaxare maxima. Rar m-am simtit asa. De fapt in ultimii ani starea asta am simtit-o de vreo 2-3 ori maxim. Am zis sa testam mancarea pe acolo. Meniul destul de subtirel. Preturile nu treceau de 10 euro la aproape nici un preparat. Cred ca doar pe la vreo doua sareau usor peste. Si am comandat diverse. Paste cu fructe de mare, scoici cu sos de menta, coaste de porc (stiu, dar u m-am putut abtine), risoto fructe de mare, legume la gratar, salate greceste si nu doar si inca cateva altele. Si surpriza a fost marimea portiilor. Imense la propriu. Am zis ca mor. Si foarte bine preparate. Serios. Am ramas extrem de suprins ca in mijlocul pustietatii poti sa mananci atat de bine. Legumele la gratar veneau cu niste sosuri de ardei grasi/capia ceva, sos de lime. Foarte bune. Sa nu mai spun ca de vreo doua ori a venit si bucatarul sa ne intrebe daca a fost bun sau trebuie schimbat ceva. Toti au spus doar atat "Multumesc, foarte buna mancarea!" cand au auzit ca tipul era chiar bucatarul. SI sora-mea chiar nu e genul care sa complimenteze gratuit.
                      Nu o mai lungesc aiurea, insa va spun ca a fost foarte bine. Si nu obisnuiesc sa exagerez. Din contra. Partile usor neplacute au fost date de google maps care ma ducea pe niste trasee total aiurea si copilul cu ceva fitze la un moment dat. Adolescenta in floare
                      Navigatia masinii m-a scos la un moment dat foarte bine pe un traseu spre un waterpark.
                      La plecare am oprit sa cumparam niste vin si branza si iaurt sa continuam acasa putin deliciul. Si am reusit sa sparg o sticla de vin rosu. Am fost si am mai luat una pentru ca era prea bun.
                      Urmeaza in curand revizia de 40k km si poate si placutele de frana cu lichid cu tot. Si niste stergatoare noi.Click image for larger version

Name:	beach.jpg
Views:	1
Size:	49.9 KB
ID:	726471Click image for larger version

Name:	beach_night.jpg
Views:	1
Size:	42.4 KB
ID:	726472Click image for larger version

Name:	legume_paste.jpg
Views:	1
Size:	88.7 KB
ID:	726473Click image for larger version

Name:	pork chops.jpg
Views:	1
Size:	93.0 KB
ID:	726474Click image for larger version

Name:	risoto.jpg
Views:	1
Size:	71.5 KB
ID:	726475Click image for larger version

Name:	riviera_sunset.jpg
Views:	1
Size:	39.9 KB
ID:	726476Click image for larger version

Name:	scoici.jpg
Views:	1
Size:	46.6 KB
ID:	726477

                      Comment


                      • Bravo, buna alegere ai facut..!
                        Mancare buna, relaxare totala si privelisti fabuloase ca la greci, nu prea gasesti in alta parte...
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Ma gandesc cu putina ingrijorare ca mai incolo o sa merg in Thasos si o sa fiu dezamagit putin. Sper sa nu fie cazul. O sa caut si acolo locuri ascunse cu adevarat.
                          Vorbeam cu cineva care are o agentie de turism si mi-a spus ca prin agentie nu poti gasi locuri din astea atat de usor. Cam niciodata de fapt.
                          Asa ca o sa mai incerc airbnb cu mentiunea ca refundul trebuie sa fie posibil oricand. Altfel pot fi probleme.

                          ps: ca idee, am decis sa nu mai calc prin Halkidiki decat ocazional si in trecere.

                          Comment


                          • Incearca insula Limnos, e fabuloasa.
                            Eu merg peste tot cu booking si sunt foarte multumit.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Originally posted by jules_k View Post
                              Ma gandesc cu putina ingrijorare ca mai incolo o sa merg in Thasos si o sa fiu dezamagit putin.
                              ps: ca idee, am decis sa nu mai calc prin Halkidiki decat ocazional si in trecere.
                              Acum, depinde mult ce doriti, ce visati, ce stari vreti sa aveti, si tot asa.
                              Sunt si in Halkidiki locuri senzationale, fabuloase... de la insula Ammouliani si plaja de la Nea Roda sau de la Koumitsa, pe bratul cu Muntele Athos, si pana la tot ce este in jurul insulelor Diaporos, ca sa nu mai zic de Porto Koufo.
                              Sunt multe bloguri cu povesti despre acele locuri minunate, ne putem face o idee si baleind cu Google Map si privind la imagini.
                              Asa ca lucrurile sunt relative.
                              personal, intre Thassos si Ammouliani, nu as avea absolut nici o problema: Ammouliani la orice ora din zi si din noapte. O insula formidabila.
                              Dar Grecia e plina de locuri fabuloase, unele pot sa ne placa, altele nu, lucrurile sunt complicate.
                              Sau, daca vreti cu adevarat sa aveti experienta uluitoare a unei Grecii formidabile, Limnos, cum spune foarte bine domnul ro861... stie el ce stie, a fost anul trecut.
                              CHiar acum sunt doi membri hondafan acolo, eu am fost acum 3 saptamani si anii trecuti, si mai merg cat oi putea.
                              Pentru mine e fericirea pe pamant acolo.
                              http://www.mylemnos.gr/greece/
                              http://www.limnosgreece.gr/en
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • @Cerevelu sa spunem ca eu abia acum incep sa descopar Grecia.
                                Spun ca nu as mai vrea Halkidiki pentru ca mi se pare cam comerciala zona acum ca am fost in pustietate si a fost mai bine cam din toate punctele de vedere. Nu zic ca nu o sa mai merg niciodata. Din contra, pentru simplul motiv ca e la indemana cu masina. Si in general merg cu niste prieteni care poate sunt mai comozi.
                                M-a impresionat atmosfera de pe plaja aia izolata. Mult chiar.

                                Limnos pare interesant. Deja am trecut-o la destinatii pentru la anul. Ammouliani la fel.

                                Si sa nu uitam ca masina e cea care suporta greul si ne duce in locuri interesante
                                Placutele de frana sunt pe la jumatate sau poate usor sub. Sa vedem ce zice si service-ul.

                                Comment

                                Working...
                                X