i93MID:'16 Honda Civic Sedan ES 1.8 i-VTEC M/T, Alabaster Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu. Ma gandesc ca merg prezoanele cu care a venit masina.ma insel?

    Comment


    • #32
      Sort of, dar nu 100%

      Jantele de tabla au prinderea sferica, cele de aliaj conica. Daca tot iei jante ia si alte prezoane.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #33
        are cineva idee de unde se pot procura piulite care se potrivesc?in afara de dealer unde e 18 lei piulita. ca de fapt e vorba de piulite nu de prezoane...

        Comment


        • #34
          Originally posted by i93mid View Post
          are cineva idee de unde se pot procura piulite care se potrivesc?in afara de dealer unde e 18 lei piulita. ca de fapt e vorba de piulite nu de prezoane...
          De pe olx de exemplu

          Comment


          • #35
            Dar pana la urma de ce nu se potrivesc 100% cele originale?

            Comment


            • #36
              pentru ca tu ai piulite pt jante de aliaj si vrei sa pui jante de tabla. merg puse (gen cand folosesti roata de rezerva), dar nu as recomanda sa mergi mult cu ele asa
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #37
                Si la jantele de aliaj, piulitele pentru jantele de origine sunt diferite de cele aftermarket. Nu bag mana in foc, dar se poate ca piulitele de la jantele de aliaj de origine sa se potriveasca si la cele de tabla pentru ca nu sunt conice.

                Comment


                • #38
                  va sa zica piulitele trebuie sa fie rotunde si nu conice...totusi nu nimeni pe forum care sa fii achizitionat unele?

                  Comment


                  • #39
                    i93MID:'16 Honda Civic Sedan ES 1.8 i-VTEC M/T, Alabaster Silver Metallic

                    Eu am luat, vezi la topicul cu masina mea.
                    Daca n-am scris de prezoane, iti dau linkul pe PM
                    Am dat vreo 130 lei pe set

                    Comment


                    • #40
                      Eu mi-am luat iarna trecuta jantele alea si le-am folosit cu piulitele originale. N-am avut vreo problema, nici cei de la service-ul de roti n-au zis nimic.

                      Comment


                      • #41
                        Eu la CU2 pentru jantele de aliaj (cele OEM) aveam piulite "rotunde". Pentru cele AM aveam alt set de piulite conice.
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by dragoselu View Post
                          Eu am luat, vezi la topicul cu masina mea.
                          Daca n-am scris de prezoane, iti dau linkul pe PM
                          Am dat vreo 130 lei pe set
                          Eu am luat de aici
                          Pe factura apare, desi sunt piulite, Kit prezoane Honda M12x1.5, cod Z609060 si au costat 150 lei cu TVA

                          Mai pun o data poza cu ele montate:

                          https://postimg.org/image/bg6s0yubp/

                          Comment


                          • #43
                            In procesul de alegere a variantei potrivite, intervin mai multi factori.
                            In primul rand e vorba de costul operațiunii si de cati bani este dispus proprietarul sa aloce anvelopelor si/sau jantelor.
                            Din punctul meu de vedere, jantele de tabla sunt ceva mai ieftine si in conditii de iarna sunt mai practice. Da, sunt mult mai urate si poti acoperi look ul groaznic cu niste capace.

                            In ceea ce priveste costurile, daca nu te gandesti la uzura jantelor, cea mai ieftina solutie este folosirea unui singur rand de jenti. La ora actuala, un schimb de anvelope iarna vara si invers costa 50lei. Deci 100lei/an. Patru jenti noi nu costa sub 1000 lei orice ai face. Deci abia dupa 10 ani recuperezi "costul ".
                            Un avantaj, daca putem spune in folosirea unui singur rand de jante e ca de doua ori pe an le echilibrezi o data cu schimbatul. Daca folosesti doua randuri de jenti, doar le pui si scoti. Si orice operatiune de echilibrare aduce niste mici costuri aditionale.

                            Comment


                            • #44
                              i93MID:'16 Honda Civic Sedan ES 1.8 i-VTEC M/T, Alabaster Silver Metallic

                              Depozitarea anvelopelor fara janta lasa urme asupra lor, precum si schimbatul/montatul de 2 ori pe an.
                              Oricum fiecare alege varianta convenabila.

                              Comment


                              • #45
                                Astazi am fost la inmatriculare . In provincie. Mi au cerut CUI-ul lui Asko. Surpriza pe cui nu apare comert cu masini doar intretinere. Apoi le am dat certif constatator. Dar nici cu ala nu erau multumiti. Cu mari insistente mi-au primit actele insa au spus ca e posibil sa mi se refuze inmatricularea. Am sa vad sapt viitoare daca imi dau un rezultat.

                                Comment

                                Working...
                                X