Noul Civic Type R 2017

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • v-ati obisnuit cu aspiratele ... turbo lag-ul isi spune cuvantul la rolling start indiferent de softurile minune din ziua de azi :P
    R 42659 - Milano Red Ep3

    Comment


    • Nope, si la aspirate e la fel. Uita-te la civicul gen. IX:

      Zero to 60 mph: 9.1 sec
      Rolling start, 5-60 mph: 9.5 sec

      (http://www.caranddriver.com/reviews/...an-test-review)
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • vorbisem cu un mecanic care zicea ca generatia precedenta, fiind prima cu turbo, e pacatoasa. sincer, nu stiu cate i-au trecut prin mana. am vazut-o live si m-am urcat in ea si designul nu m-a atras.
        generatia asta noua arata mai bine, dar parca tot incearca prea tare sa fie nebuna. asta mi-a placut la FN2: daca nu stii ce e, zici ca e civic normal. cred ca eleronul mai mic cu un kit after market sau optionala ar fi fost ideal.

        Comment


        • Pai daca zice mecanicul ala, inseamna ca asa e!

          Comment


          • Ca in banc : " sunt bune Nsx-urile astea ca nu prea isi ia lumea" 😁😁
            La cate Type R-uri sunt in tara , toate cu probleme au ajuns la mecanicul ala? 😋
            ....

            Comment


            • Am sunat la un dealer. Mai sunt 2 disponibile din totalul de 5, una albastra si una neagra, daca am retinut bine. Nu a putut sa-mi spuna exact cat ar trebui asteptat pentru un CW din momentul plasarii comenzii. Aveti idee daca si cand ar aparea un facelift? Stiu ca e devreme de intrebat, dar sunt curios daca ar merita asteptarea, caci daca le scot la 2 ani, te cam iei de cap, tot o sa vrei sa iei noul model .
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

              Comment


              • Lifecycle - 5-6 ani
                mid-life cycle refresh - 3 ani dupa release
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • Corect, doar ca nu au respectat regula pentru FK2. Noul Type-R a aparut destul de repede.
                  '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                  '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                  Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                  "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                  Comment


                  • Eh, comparam mere cu pere.

                    FK2 a fost doar platforma de test pentru motorul nou - asta a fost si motivul pentru care a aparut asa de tarziu in lifecycle: nu era gata motorul.

                    Evident ca odata cu dezvoltarea Civic Hatch gen 10 au tranpslantat motorul sa il lanseze si in varianta Type R la timp scurt de la lansarea generatiei. Nu era nici un motiv sa pastreze FK-ul inca 2-3 ani ca sa isi scoata banii pe el.
                    Type R-ul e si vector de imagine, asa ca era normal sa apara repede ca sa se promoveze reciproc cu generatia 10.

                    La generatia curenta se reintra intr-un lifecycle normal de 5-6 ani cu facelift la 3. E nonsens economic sa faca altceva.

                    Asa ca facelift la noul Type R in cel mai bun caz in toamna 2019...

                    Iti place Type R gen 10 - nu are rost sa astepti facelift-ul.
                    Daca vrei sa iesi mai ieftin ia un FK la aproximativ aceiasi cai, dar fara sasiu imbunatatit si alte mici reglaje...
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • Nu stiu daca este neaparat locul potrivit pentru asta (dar n-am gasit alt loc - eventual de mutat daca nu e bun):
                      https://www.youtube.com/watch?v=Gw5-lVlzNoY
                      BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                      Comment


                      • Din nou o figura frumoasa:


                        Vedeti la sfarsit ce a facut concurenta pe acel circuit!
                        ....

                        Comment


                        • https://youtu.be/E8YiRDodASE
                          O scurta prezentare ceva mai altfel
                          BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                          Comment


                          • https://www.youtube.com/watch?v=iX1EfVoDuFc

                            EP3 vs FN2 vs FN2 Mugen vs FK2 vs FK8

                            Comment


                            • Greutatea suplimentara de pe puntea fata data de motorul supraalimentat isi spune cuvantul in cazul FK8 vs EP3. Practic FK8 este mai rapida pe liniile drepte, poate la fel de rapida ca EP3 pe viraje, dar nu va fi niciodata la fel de fun-to-drive precum erau modelele vechi de Honda, EP3 included.

                              Acelasi aspect se poate remarca si in comparatia noul NSX vs NSX-R.

                              Spre exemplu, pe circuit, noul NSX nici nu prea sta pe viraje, atunci cand este condusa la limita. Si atunci te intrebi daca nu cumva cele peste 1700 de kg sunt cauza.
                              https://www.youtube.com/watch?v=pJ7vz7Rx7cs

                              In motorsport, regula nr 1 pentru a fi competitiv este: greutatea. Cu cat mai redusa, cu atat mai competitiva si mai agila.

                              https://www.youtube.com/watch?v=XcD1To6vsAo

                              Comment


                              • Am mutat off-topicul despre NSX in alta parte.
                                ticker
                                Administrator
                                Last edited by ticker; 21-01-18, 20:56.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X