FLORINAKKE: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Dark Mocha Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Ah, n-am luat-o ca pe ceva ofensator, doar m-am simtit dator cu niste explicatii.

    Eu acelasi motor l-am avut si nu ai ce sa-i faci, in oras devenea mai zgomotoasa, chiar daca ii schimbam uleiul la 5.000 sau 10.000km.
    Din motivul asta nici nu mergeam cu ea in oras, oricat mi-ar fi placut, ca era comoda rau de tot.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #92
      Asa pentru intretinerea motorului am scos-o pe autostrada dupa ce am tinut-o doar in oras si 100km pe sens nu am lasat-o sub 170km/h. Ne-am intors acasa linistiti, amandoi respiram acum mai calm si zburdam din nou prin orasel. Consumul la un plin, doar in oras cu maxim a3a, plus cursa de 200km, mi-a dat 7.93%. E o crestere cu care ma simt impacat la nivelul de exploatare absolut jalnic la care o expun.
      De asemenea cred ca e alergica la caldura pt ca atunci devine si mai zgomotoasa - probabil ii trebuia un 0w40 pt vara, pt ca intre 10 si 25 de grade nu recunosc motorul. Acum are 0w30 de la Petronas parca.

      Comment


      • #93
        Weekendul trecut am schimbat doua lucruri:
        1. Uleiul la cutia de viteze cu unul original Honda - chiar n-am vrut sa ma risc.
        2. Anvelopele spate cu niste ieftinaciuni Landsail LS388 - criteriul dupa care le-am ales a fost zgomotul redus 68 db, eticheta cu B ploaie si pretul -in ordinea asta. Nu (mai) bag racing ca n-am unde, iar autostrada nu se pune

        Uleiul l-am schimbat pt ca nu stiiam cand si daca a fost schimbat vreodata, am prins o promotie si am luat 3 litri. Jumatate de litru l-am turnat prin cutie - am clatit-o inainte sa-i pun surubul inapoi, si 2.4l i-am facut plinul (trebuiau 2.2l dar am fost generos ). Poate fi placebo, dar dupa o saptamana am impresia ca trage un pic mai bine si lantul parca nu mai e asa zgomotos.

        Anvelopele spate le-am simtit ca cea mai buna investitie in masina asta de cand o am (inainte aveam niste Firestone inca legale, dar crapate si decolorate) - nivelul de zgomot a scazut atat de mult incat parca i-am schimbat si suspensia. Efectiv pe liber, tot ce se aude este un fasait usor si placut, gropile si bumperele (limitatoare de viteza cred ca se cheama) le simt muuult mai domol, iar cand accelerez e alt motor. Probabil acum se simte mai bine si antifonarea facuta acum cateva luni... am scapat de huruitul ala la rulare care ma innebunea pur si simplu.

        Am spus dupa insulare/antifonare, ca este ultima investitie in masina pe care o fac pe anul asta, iar doua luni mai tarziu le-am facut pe astea doua de mai sus, asa ca nu o sa mai zic nimic de data asta, ca si asa mi s-a pus capsa pe modificatul farurilor (ocazie cu care multumesc lui alexme24 - vezi postare ).
        Florinakke
        Senior Member
        Last edited by Florinakke; 01-09-17, 01:03.

        Comment


        • #94
          Hehe, ma bucur ca ti-a placut. Chiar astept sa vedem si la tine rezultatul. Imi pare rau ca nu am gasit decat in SUA niste stopuri cu leduri, dar omul inca nu le-a produs pentru vanzare. Poate daca or fi mai multi doritori, ii putem face o oferta ceva

          https://www.youtube.com/watch?v=sNrgGFfDFJQ

          Comment


          • #95
            Salut! Am văzut ca in primăvara ai pus anvelope Rotalla. Cum ti s-au părut până acum? Mulțumit? Mă tentează pretul, zgomotul la rulare B pe carosabil umed...

            Comment


            • #96
              Salutare,
              Remus da am fost și sunt mulțumit de anvelope, fără probleme, iar pentru că circul doar prin oraș striațiile alea sau cam rotunjit... O să pun o poză zilele astea.

              Acum am alta problema... Aruncați și voi un ochi și spuneți mi ce credeți de zgomotul ăla. E vorba de un țăcănit, sper că se poate auzi.

              https://youtu.be/-g3AI_5t584

              Comment


              • #97
                ia da cureaua jos...curios daca mai face...

                Comment


                • #98
                  N-am dat-o jos, dar am fost la un garaj dupa munca si pt ca si ei se apropiau de finalul programului, doar din ascultate mi-a zis ca-i una din patinele care aliniază lanțul. Urmeaza sa ma mai duc la alt/e garaje pt constatare, dar sunetul vine dinspre buson, nu de la alternator.

                  Totusi intrebarea mea este cat pot sa mai circul asa cu ea?

                  Comment


                  • #99
                    Am dat cureau si a facut zgomotul in continuare... ascutata cu stetoscopul sunetul vine din interior de langa pompa de ulei. Urmeaza sa o duc pt investigatii suplimentare - cica sa o verifice prin dreptul arborelui cotit cu camera sa vada ce este defect pe acolo si pt asta are nevoie de 2 zile

                    Comment


                    • Salutare din nou...

                      Va spuneam si aratam de un trancanit la motor acum vreo cateva saptamani - din nefericire a fost distributia care a trebuit schimbatat in totalitate.
                      Totusi sa vedem partea buna: am gasit pe cineva care se pare ca a facut treaba buna si motorul suna bine, nu pierde ulei, mi-a dat-o pe 31 dec si m-a costat cam jumatate din pretul minim cerut de cel mai ieftin din cei multi pe care i-am intrebat. Vestea proasta este ca dupa ce a "tacut" motorul, am inceput sa aud alte zgomote: mai o rola, mai suspensia, dar zic sa o las mai pe la vara ca nu-i asa grav, mai ales ca m-a zapacit cu banii. Ca si cum nu era destul inainte de distributie am taiat si un cauciuc

                      Am mai observat ceva: daca de obicei uleiul nou se înnegrea de la prima cheie, acum circa dupa doua saptamani, doar s-a inchis la culoare un pic si este la fel de limpede. Vreo explicatie pentru asta?

                      Asa suna motorul acum - cum ar spune un prieten, ca un aspirator

                      https://photos.app.goo.gl/3lNSBggUp8grDvr52

                      Comment


                      • Am avut impresia ca nu am cheltuit nici un ban cu masina anul asta, pana ma uit in aplicatie si vad asa:

                        Februarie - suspensia fata inlocuita. Ambele telescoape curgeau, iar unul din ele curgea de vreo cativa ani - ma mir ca a rezistat atat.
                        Aprilie - Filtru de motorina si antigelul. Nu stiiam cand au fost facute ultima data si am zis sa le fac.
                        Mai - inspectia tehnica si un bec H1. S-a ars chiar in dimineata inspectiei, asa ca am picat cu brio

                        Am bagat pana acum atatia bani in masina asta, incat este complet nerentabil sa o vand... unde mai pui ca uitandu-ma pe paginile din urma, mi-am reamintit cat efort si suflet am pus in toate modificarile/reparatiile la masina asta.

                        Comment


                        • Ar fi fost indicat sa schimbi ambele becuri simultan...

                          Comment


                          • E adevarat ca asa ar fi trebuit, si eventual sa le pun albe xenon gen Night Breaker daca tot le schimb, dar nu am am facut-o din doua motive: 1. M-a costat mai mult montatul decat becul (7 lire becul - 8 lire montatul); 2. Era duminica si vroiam sa trec ITP-ul luni. Asadar a ramas pe alta data, cand o sa cumpar 4 x H1 data viitoare cand o fi asta. Circuland preponderent in oras nu prea imi vine sa mai bag bani in ea... din pacate nu am asa multe drumuri lungi pe cat as vrea, pt ca in fond pt asta e facuta masina asta.

                            Comment


                            • Mie nu mi se pare ca ai bagat asa multi bani pe cati lasi impresia ca ai bagat. Chiar mai sus ai zis si tu ca ai avut impresia asta.

                              In fond ai schimbat piese consumabile, ce trebuie inlocuite din cand in cand. Telescoapele se schimba foarte rar, cel mai probabil tu nu vei mai apuca sa le mai schimbi odata. Antigelul se schimba dupa 10 ani de la fabricatia masinii, iar apoi din 5 in 5 ani.
                              Filtrul de motorina? Bucsaria? Vreo bascula? Chiar ne putem vaita ca mai trebuie schimbate si astea din cand in cand?

                              Iar despre becuri, pana la urma, daca e scump montajul, le poti schimba in regie proprie, e descris in manual procedeul.

                              Comment


                              • In general cand cineva se refera la costuri o face in raport cu valoarea unui lucru si/sau in raport cu veniturile. Nu mi se pare ca trebuie sa explic ce inseamna asta - cu placere pt compliment.

                                Sa zic altfel, desi am cautat sa mentin costurile cat mai jos mereu, am cheltuit in aproape 2 ani de 1.8 ori valoarea de achizitie a masinii. Da este adevarat ca sunt mai ieftine decat pe continent dar chiar si asa, valoarea masinii nu a crescut nici macar pe aproape de suma cheltuita. Si nu ma plangeam, erau observatii care vroiau uneori sa scoata in evidenta ridicolul unor situatii de genul "ambalajul e mai scump decat produsul". Bafta!

                                Comment

                                Working...
                                X