FLORINAKKE: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Dark Mocha Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FLORINAKKE: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Dark Mocha Pearl

    Salutare din nou,

    Acum cativa ani am avut un Accord din 2004 care mi-a placut la nebunie si pe care l-am vandut dupa circa un an. De atunci din considerente financiare am condus cu grija doar masini mici pentru a aduna cativa ani de bonus - in UK si probabil in alte tari, daca nu ai incidente in trafic primesti un discount consistent in fiecare an. In acelasi timp am stat cu gandul doar la vechiul Accordul. Anul asta dupa vreo 3 luni de cautari constante pe toate site-urile de vanzari auto de aici, AM GASIT-O!!!

    E a mea, a mea, a mea, a mea, a mea, a mea, a mea, a mea !!! Imi place la nebunie! imi place atat de mult incat nici n-as conduce-o ca sa nu pateasca ceva E exact ce am vrut: diesel, navigatie, piele si bonus o culoare super, un alt bonus, multe consumabile noi sau aproape noi si service-ata cu regularitate la Honda! Nu ma laud, dar sunt atat de incantat, de parca mi-a nascut nevasta gemeni si am castigat la loto in acelasi timp!

    Pozele sunt din anuntul de vanzare, dar o sa pun si eu unele noi in curand!

    Click image for larger version

Name:	s-l1600.jpg
Views:	1
Size:	87.0 KB
ID:	730071Click image for larger version

Name:	s-l1600 (1).jpg
Views:	1
Size:	92.5 KB
ID:	730068Click image for larger version

Name:	s-l1600 (3).jpg
Views:	1
Size:	68.6 KB
ID:	730069Click image for larger version

Name:	s-l1600 (5).jpg
Views:	1
Size:	59.7 KB
ID:	730070
    Florinakke
    Senior Member
    Last edited by Florinakke; 06-09-16, 02:04.

  • #2
    In primul post am pus doar lucrurile bune - s`o fac sa se simta fericita, dar trebuie, pt ca nu stiu cand a fost schimbat ultima data, sa schimb uleiul (o sa-i pun Castrol Edge 5w-30), toate filtrele Mann (ulei, aer, motorina si polen) si ma gandeam sa-i schimb si bujiile.

    Aduce-mi va rog aminte, cati litri de ulei imi trebuie luand in considerare si filtrul care o sa suga din prima vreo juma` de litru.

    Comment


    • #3
      La dieselarca erau 6 litri. Ne confirma colegii in curand.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Da,la 2,2 i-dtec intra cam 5,7 litrii.Asa e la mine

        Comment


        • #5
          Subscriu, undeva in jur de 5.7L intra si la 2.2 ictdi
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #6
            poti sa pui Eneos Sustina 5w30, Amsoil Signature Series 5w30. Filtre pune Mahle, sunt mult mai bune decat Mann
            cel mai taran taran, este taranul de la oras !

            Comment


            • #7
              sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute (sincer, nu prea ai cum sa ai evenimente neplacute in UK). Te astept la o bere prin B'ham
              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

              Comment


              • #8
                Multumesc de ajutor, sfaturi si urari.

                Referitor la filtre am sa fac o incercare cu Mahle - stiu ca e brand bun, dar nu stiiam ca`i atat de bun
                Despre ulei am sa incerc Eneos... n-am mai folosit, dar merg pe mana voastra.

                Mai am o dilema: cum aflu daca e cu filtru de particule sau nu?

                Comment


                • #9
                  Din cate stiu motorizarea 2.2 i-CTDi nu a fost dotata cu filtru de particule. Abia pe urmatoarea generatie de 2.2 numita i-DTEC s-a intodus DPF-ul. Intr-un fel e un avantaj ca ai scapat de grija filtrului de particule desi daca ai fi avut si rulai cu ea in UK poate ca nu aveai probleme. La noi insa, masinile dotate cu filtre de particule cam creeaza probleme, mai ales daca nu sunt conduse corespunzator.

                  Comment


                  • #10
                    Era si pe i-CTDI in Europa DPF, dar nu pe cele din Romania.

                    De ex daca iei una adusa din germania ar trebui sa aiba DPF.

                    Nu stiu cum e la UK.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Cel mai simplu mod sa aflii daca ai DPF este sa bagi mana in evacuare. Daca este curata ai DPF functional, daca are funingine e anulat sau nu are.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Florinakke View Post
                        Multumesc de ajutor, sfaturi si urari.

                        Referitor la filtre am sa fac o incercare cu Mahle - stiu ca e brand bun, dar nu stiiam ca`i atat de bun
                        Despre ulei am sa incerc Eneos... n-am mai folosit, dar merg pe mana voastra.

                        Mai am o dilema: cum aflu daca e cu filtru de particule sau nu?
                        Incearca mann ca alternativa la oem. Mahle nu sunt cine stie ce.
                        Ulei la 2.2ictdi 0w30. Eu as zice sa nu incerci altceva

                        Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • #13
                          Marti dimineata ma prezint la garaj pt schimbul filtrelor de ulei, aer si polen. AM inteles ca cel de motorina poate fi si pe viata. Garajul asta lucreaza cu filtre Mann si/sau oem.
                          Despre ulei o sa-l iau tot de la ei si au Elf, Shell si Morris Lubricants (de care n-am auzit in viata mea, dar din ce am gasit despre ei se axeaza mai mult pe mediul industrial si racing).

                          Unii intr`adevar recomanda 0w30, dar de obicei pt motoarele noi, al meu are vreo 150k... de mile, care oricum nu este mult, dar este trecut de prima tinerete. Fac asa mare pacat cu 5w30? Mai nou am vazut si nsite litere la fiecare tip de ulei C, B etc... e alta lovitura de marketing sau e pe bune?

                          Comment


                          • #14
                            Eu bag de 60k 0w30 castrol edge fst titanium cu schimburi la 7-10k. Filtrul de motorina nu e paguba si eu unu il schimb la 20-25k.
                            Eu as baga tot 0w30 si vezi in urmatorii 10k daca mananca ulei. A mea ia doar daca o forjez pe autostrada mai mult de 200k, in rest n-ar trebui sa consume mai mult de careva sute de grame


                            Sent from my SM-N910F using Tapatalk
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #15
                              Si mai simplu... ce ulei are acum?
                              Daca are 0W30 e clar ca e bine sa ramai pe asta.
                              Daca i-a pus proprietarul 5W30 atunci cu 0W30 s-ar putea sa il pape si sa ai nevoie de completare.

                              P.S. Daca nu as pune Eneos, as merge ca alternativa pe alt ulei bun dar nu scump: http://totalengineoils.com/quartz-9000-energy-0w30/
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X