FLORINAKKE: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi, Dark Mocha Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca vrei sa faci o astfel de raportare in mod corect, atunci vei evalua costurile de intretinere vis-a-vis de pretul masinii noi, nu sh.
    O masina ce a costat 30.000 EUR noua, nu poate avea costuri de intretinere mici, precum un Logan, cu atat mai mult cu cat masina nu mai e noua, ci are mai mult de 10 ani...

    Conform teoriei tale, daca iei ceva ieftin (de exemplu un cazan, o cazatura de masina), speri ca si costurile de intretinere sa fie la fel de mici, dar, dupa cum vezi, e fix invers...

    Comment


    • Cred că amândoi avem dreptate și în același timp greșim dacă ducem teoriile in extremis. Sunt de Accord cu tine și conform ideei tale așa este, și în același timp orice ai face nu poți restaura o mașină astfel încât să ajungă înapoi la valoarea ei inițiată... Poate peste 30 de ani când o să fie catalogată drept clasică. Oricum, teoria ta m-a făcut să accept costurile mai ușor 😀.

      Acum o noua problema. De o perioadă dimineața aerul condiționat bagă un miros ușor neplăcut primele câteva minute. Mă gândeam să iau un spray cu spuma pentru sanitizarea instalației - ăla cu spuma și tija. Pot sa fac asta in siguranță fara sa zăpăcesc vreun filtru ceva sau trebuie să țin cont de niste aspecte? A mai făcut cineva asta?

      Comment


      • E cam pistol cu apa, mergi la unii care se ocupa cu astfel de lucruri. Sau incearca sa schimbi filtrul de polen.

        Legat de costuri, pot sa spun ca nu mi se pare asa scumpa pe partea mecanica. In schimb, la caroserie, ca orice japoneza, te baga in faliment.
        In rest e o masina foarte legata, iar daca nu faci drumuri in afara orasului, nu prea isi are rostul. Rapoartele cutiei sunt pentru orice, dar numa de mers in oras nu.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • Filtrul de cabina/polen, este schimbat cu regularitate la fiecare servisare, astfel al meu a fost schimbat la sfarsitul lui decembrie. O sa ii fac o verificare sa vad cum se prezinta, oricum ma gandeam sa le schimb la ambele masini, ca si la Jazz-ul sotiei am vazut ca se innegreste destul de repede - mult mai repede decat filtrul de aer. O sa ma orientez la o solutie si revin.

          Referitor la circulatia in oras, oricat de mila mi-ar fi de saraca masina, n-am ce-i face o mai scot din cand in cand la plimbare pe autostrada si o tin mai turata, desi stiu ca e departe de ideal deocamdata e cel mai bun lucru pe care i-l pot oferi.

          Comment


          • Ai grija cu spuma ptr igenizarea climei , compiuterul masinii este sub bord / consola centrala / radio si au fost probleme cu scurgerea spumei pe el si arderea lui.

            Eu nu te sfatuiesc sa utilizezi spuma ci cava aerosoli gen Mafra ori alte firme , daca nu vrei sa te duci la un service sa faca treaba bine.

            La sumele cheltuite nu comentez , dar pot sa i-ti spun ca eu am cheltuit mult mai mult cu ea ,chiar daca este a doua masina si nu mi sa parut mult costurile , bine mie i-mi place masinile sa le tin in stare stare buna sau foarte buna de functionare si utilizez piese de buna calitate , dar asta este alta poveste.
            Last edited by spyros; 17-06-18, 00:35.

            Comment


            • Multumesc de sfat. O sa iau un "air bomb" si un filtru nou sa fac o incercare, iar daca nu merge o sa ma duc la un garaj sa faca ei o igienizare. Revin cu detalii

              Comment


              • Încearcă o ozonare. Mai bine decât să se scurgă ceva peste Ecu

                Comment


                • Salutare din nou,

                  Referitor la curatarea instalatiei de aer conditionat, in loc sa o duc la un profesionist am zis sa fac o incercare cu un spray de 5 lire.. stiti povestea, spray in interior, AC pe recirculare, 10 minute, aerisire si job done. Sprayul miroase destul de fresh si nu m-a asfixiat cu mirosul zilele urmatoare, in plus am schimbat filtrul de polen, iar de atunci as spune ca dimineata se mai simte foarte putin pt cateva minute, dar per total o treaba destul de buna pt banii cheltuiti.

                  Click image for larger version

Name:	received_1695211283926661.jpg
Views:	1
Size:	24.4 KB
ID:	726483Click image for larger version

Name:	received_1695211540593302.jpg
Views:	1
Size:	33.3 KB
ID:	726482


                  A doua problema... dupa un drum de 300 km pe autostrada aseara, dimineata cu o curba inainte sa ajung in parcarea de la munca imi apare in bord VSA+ABS Este prima data de cand o am si primesc aceasta eroare. Dupa ce vorbesc cu niste prieteni posesori de Accorduri diesel, imi zic ca poate fi doar senzorul pt ca VSA-ul a venit la pachet cu ABS. Dupa ce am citit ceva mai multe pe forumurile de Accord pare o problema relativ minora si comuna, dar asta nu imi domoleste frustrarea - la fiecare cateva luni mai trebuie sa cheltui niste bani cu masina asta incepe sa devina obositor.

                  Click image for larger version

Name:	IMG_20180716_073021.jpg
Views:	1
Size:	37.5 KB
ID:	726481

                  Comment


                  • Cred ca ai avut tu ghinion cu masina, ca sincer nu cred ca a mai fost cineva p eforum cu atatea probleme adunate.

                    Comment


                    • Cand cumperi ceva foarte ieftin si se strica des, asa se numeste, ghinion?

                      Comment


                      • CatalinP, aici sunt masinile ieftine in general, in comparatie cu Europa, si in speta Romania. Daca vezi un accord ca cel din topicul asta la 4000Ł toti vor zice ca-i nebune ala care cere atat. Ca idee - si nu am pus cele sub 1000Ł:

                        https://i.imgur.com/L34LGH1.png

                        https://i.imgur.com/wAuGyId.png

                        Evident, e o chestiune de investigat la fiecare anunt, daca e ok, etc. Insa preturile overall sunt mult mai mici decat in alta tara. In schimb, compenseaza la asigurari si taxe de drum.

                        Eu am observat de multe ori ca diesel e pacatos rau fata de benzina, indiferent de marca. Poate asta e unul din motive, desi nici eu nu am citit despre atatea probleme la un accord, ca aici?
                        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                        Comment


                        • La fel de bine poti sa cumperi un Accord peste pretul pietei si sa ai o sumedenie de probleme..

                          Comment


                          • 13.09.2016 - Ulei + Filtre (252.000 km)
                            18.09.2016 - Baterie

                            24.03.2017 - Ulei + Filtre
                            30.03.2017 - Cauciucuri fata
                            02.04.2017 - Curatare EGR
                            23.04.2017 - Antifonare Faza 1 (Optional)
                            29.04.2017 - Antifonare Faza 2 (Optional)
                            16.05.2017 - MOT / ITP
                            28.07.2017 - Aer Conditionat
                            25.08.2017 - Ulei cutie de viteze (Optional)
                            26.08.2017 - Cauciucuri spate
                            30.09.2017 - Geometrie
                            30.12.2017 - Distributie usturator de scump
                            30.12.2017 - Ulei + Filtre

                            10.02.2018 - Suspensie fata
                            25.04.2018 - Filtru motorina + antigel (Optional)
                            07.05.2018 - MOT / ITP
                            16.07.2018 - VSA-ABS - in curs de reparare (273.000 km)

                            Prezint asta ca un istoric si ca o idee despre fiabilitatea masinii, de aceea am trecut km de cand o am pana in prezent. Nu cred ca are sens sa discutam probleme fara fond, cum ar fi raportul pret de achizitie - cheltuili, ci cred ca ar fi mai bine sa fim mai realisti: dupa un anumit numar de km si o varsta, mai toate masinile incep sa aiba probleme care cresc in numar odata cu varsta, iar Honda nu face exceptie.
                            Nu cred ca am fost ghinionist, in sensul ca am prins o masina cu probleme din fabrica, cu probleme de design sau asamblata prost, ci dupa o perioada toate incep sa cada. Va salut!

                            Comment


                            • pai din tot ce-ai enumerat, distributia a fost mai scumpa (care oricum se schimba in general, unde-i cazul). Inafara de Suspensie fata (care tot din cauza varstei a necesitat schimbare probabil) si VSA-ABS eu nu vad nici o problema. Mare parte din cele mentionate sunt consumabile (inclusiv suspensia).
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment


                              • Poate sunt eu demoralizat ca am mers cu masina la mecanic aproape lunar si dupa atatea vizite mai mult sau mai putin de mentenanta (asa cum ai zis) nu ma asteptam sa mai cada lucruri in plus pe ea. In fine... am incercat sa citesc codul de eroare cu un alt OBD prin bluetooth si tot nimic. Trebuie neaparat vizita la garaj specializat cu tester profi. Poate scap doar cu o curatare a unui senzor si sper sa spuna care este acel senzor.

                                Comment

                                Working...
                                X