Problema debitmetru sau altceva?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema debitmetru sau altceva?

    Buna dimineata!
    De cateva saptamani ma tot supara o problemuta la Crv-ul meu, si tot incerc sa gasesc rezolvare: este vorba de un diesel model 2008 cu 210000km la bord care ma uns pe suflet timp de opt luni, insa acum mi-a scos peri albi.
    Periodic se aprinde martorul Check engine si motorul nu mai trece de 2000turatii.Dupa un test la Honda Pitesti a reiesit ca totul este ok cu exceptia debitmetrului de aer ( Intake Air Temperature Sensor 2 Circuit High Voltage---The IAT Sensor (IAT2) is detected more than a specified value for a set period of time!!!).
    Ok, am schimbat senzorul dar am aceeasi problema.
    Din cate stiam eu, daca scot mufa senzorului motorul ar trebui sa mearga ok dar cu un consum mai mare.Am scos-o si a mers la fel: cu maxim 2000 de ture.
    Azi voi merge la un alt service pentru tester dar oare am schimbat degeaba debitmetrul?
    Poate cineva care este in tema cu probleme de genul asta sa-mi dea ceva sugestii?




    Trimis de pe al meu ARIA folosind Tapatalk

  • #2
    De verificat cablaj? Experienta imi spune ca soarecii pot face multe mizerii, inclusiv de ros cabluri electrice.

    Comment


    • #3
      Se pare ca e senzorul de presiune de aer de langa clapeta de acceleratie...vedem dupa ce-l schimb...

      Comment


      • #4
        Filtru particule? Daca exista pe model 2008

        Sent from my SM-G930F using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Inainte de a inlocui orice senzor se verifica cablajul.

          Comment

          Working...
          X