ADI_TGV: '07 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ADI_TGV: '07 Honda Civic Type-R, Milano Red

    Buna seara, am ctr-ul de aproape un an(09.15) si este luat de pe forum. Avea 109000km acum are in jur de 123000km, i-am facut o revizie, urmeaza o a doua in septembrie. Merge bine, consuma putin, suspensia este cam dura pentru drumurile noastre dar sper sa rezolv si acest aspect cu un pro kit de la eibach + amortizoare noi. I-am schimbat azi valva pcv, facea galagie, zornaia, acum e liniste, alte schimbari in comportamentul motorului nu am observat.
    I-am pus ds2500 fata/spate, in rest nu are modificari.
    O data cu pro kit ul ma bate gandul sa ii pun si niste distantiere, aici sunt in dubiu, nu stiu ce latime sa aleg, pentru vara am jantele de 19” cu gume de 235 latime. Iarna 18” cu 225. Ma gandeam la 10mm fata si 20mm spate. Sfaturi?
    Click image for larger version

Name:	20160520_132448.jpg
Views:	1
Size:	40.3 KB
ID:	730051Click image for larger version

Name:	20160520_132404.jpg
Views:	1
Size:	44.2 KB
ID:	730050Click image for larger version

Name:	20160520_132500.jpg
Views:	1
Size:	44.0 KB
ID:	730052Click image for larger version

Name:	20160520_132528.jpg
Views:	1
Size:	72.5 KB
ID:	730053Click image for larger version

Name:	20160520_132353.jpg
Views:	1
Size:	46.5 KB
ID:	730054


    Multumesc.
    adi_tgv
    Senior Member
    Last edited by adi_tgv; 25-08-16, 05:13.

  • #2
    Sa o conduci cu placere pe mai departe fara probleme.

    Comment


    • #3
      sa ai parte de ea!
      cat de putin consuma?
      07 Honda Civic Type R Milano Red
      Ex: '08 Honda Civic Sedan 1.8 S MT Taffeta White

      Comment


      • #4
        La cat de mult am admirat bijuteria lui Fanatic, ma bucur sa o revad pe forum

        Comment


        • #5
          Multumesc tuturor pentru primire.
          @Vincent 8.6% pe 13000km afisati in bord, 8.7% calculati de mine pe baza bonurilor. 90% extraurban, viteza medie in jur de 60kmh.

          Comment


          • #6
            Am reusit azi sa schimb arcurile, alta viata, este mult mai placuta la condus. Garda la sol s-a modificat foarte putin, nu am facut masuratori. A fost necesara refacerea geometriei.

            Arcuri fata stock vs eibach pro kit

            Click image for larger version

Name:	20160829_100411-1.jpg
Views:	1
Size:	52.8 KB
ID:	722917


            Arcuri spate stock vs pro kit

            Click image for larger version

Name:	20160829_122639-1.jpg
Views:	1
Size:	48.5 KB
ID:	722918

            Si produsul finit

            Click image for larger version

Name:	20160829_173744.jpg
Views:	1
Size:	74.5 KB
ID:	722919
            adi_tgv
            Senior Member
            Last edited by adi_tgv; 29-08-16, 18:19.

            Comment


            • #7
              Asa mare e diferenta la confort?
              Acum incep sa regret ca nu le-am schimbat si eu mai demult
              ex-FN2 owner
              Loved it every second!

              Comment


              • #8
                Da, e ok, dar sa nu te gandesti ca s-a transformat in vreo "barca". Este perfecta acum ca daily car, dar sa vad ce fac la iarna, ca a ramas singura.
                --
                Daca vrea cineva arcurile vechi, merg pe orice civic 3d/5d gen 8, sa-mi dea un pm, il costa doar curierul.

                Comment


                • #9
                  O sa ai mai multa grija la iarna

                  Eu am 2 ierni la activ cu masina lasata mai jos decat ai typeR-ul si n-am ramas decat odata ca m-a apucat facutu de bine.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by adi_tgv View Post
                    Am reusit azi sa schimb arcurile, alta viata, este mult mai placuta la condus.
                    ciudat! mie, cu eibach, mi se pare ca sare ca o broasca
                    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                    Comment


                    • #11
                      Mai confortabila mi s-a parut si mie cu Eibach, doar ca o coboara destul de mult, cred ca la tine se vor mai lasa arcurile alea... Eu am mers iarna cu el asa, nu ai mari probleme, trebuie putina atentie.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Spoon View Post
                        ciudat! mie, cu eibach, mi se pare ca sare ca o broasca
                        poate ai amortizoarele obosite.

                        Comment


                        • #13
                          doar daca au obosit fix cand am pus eibach-urile
                          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                          Comment


                          • #14
                            "In legatura cu amortizoarele, este recomandata instalarea unor amortizoare mai rigide in momentul in care se schimba arcurile(este vorba de arcurile care reduc garda la sol). Arcurile pot cobori centrul de greutate si pot reduce inclinarea caroseriei in viraje, dar niciuna dintre aceste functiuni nu este cea de baza. Pentru imperfectiunile strazilor, amortizoarele lucreaza intr-o stransa legatura cu arcurile si sunt proiectate tinand cont de parametrii fiecarui subansamblu.
                            La intalnirea unei denivelari, un arc mai rigid poate rezista unei comprimari initiale, dar fara o capacitate suficienta de amortizare, automobilul va balansa (“topai”) mai tare pe ultima parte a denivelarii, ceea ce se poate traduce printr-o manevrabilitate redusa." Sursa: http://www.car-setup.com/Arcuri.php

                            Eu le-am schimbat desi nu scoteau zgomote, nu erau curse. De asemenea am luat in calcul si numarul de km parcursi, cred ca erau cele originale.

                            Comment


                            • #15
                              I-am luat ceva bunatati de la tudorart, urmeaza miine o noua revizie:

                              Click image for larger version

Name:	P_20160913_101910.jpg
Views:	1
Size:	38.6 KB
ID:	722944

                              Celelalte filtre o sa le iau de la reprezentanta, oem.

                              Acum o saptamana i-am refacut lipiturile la display-ul de clima si radio, nu prea se mai intelegea nimic. Totul ok pana duminica, cand, dupa un drum de ~2ore, display-ul arata ca in poza de mai jos, si in plus se aud bubuituri in boxe. Azi a facut la fel dupa nici 5 min de mers.

                              Click image for larger version

Name:	P_20160913_122556.jpg
Views:	1
Size:	44.5 KB
ID:	722945

                              Comment

                              Working...
                              X