HONDA CR-V 1.6 DIESEL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HONDA CR-V 1.6 DIESEL

    Buna ziua!
    Sunt "fericitul" proprietar al unui SUV ,cumparat la 0 km .Actualmente are la bord 12100 km si deja am probleme la motor . Astazi am fost la dealer-ul MERLIN Baia Mare , au desfacut capacul culbutori si au constatat un joc axial al ax came de 4 MM .
    Imens ,comparativ cu datele tehnice date de producator , care da un maxim de de 0.15 mm. Asa,se explica zgomotul motor ,reclamat de mine cu o luna in urma.
    Acum astept sa vad ,ce solutie propune HONDA ,pentru acest "EXTRAORDINAR MOTOR ".

  • #2
    Sa inteleg ca mergeti asa de-o luna ? La un asemenea joc cred ca ati sesizat pierdere de putere si vibratii...
    Uleiul a fost mereu la nivel de cand s-a achizitionat masina ?
    '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

    Comment


    • #3
      pierderi de putere, consum exagerat . uleiul este si in acest moment la nivel . Il verific si eu si a fost primul lucru verificat la dealer.
      Astazi am primit si raspunsul celor de la HONDA : se schimba chiuloasa echipata ,ulei motor+filtru ,antigel si set de garnituri .

      Comment


      • #4
        Si cauza jocului care a fost? O greșeală la asamblarea motorului? Probleme cu presiunea de ulei?
        '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

        Comment


        • #5
          Din pacate, motorul Honda de 1.6 i-DTEC are ceva probleme cunoscute de catre dealeri si fabricant.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #6
            Sper sa nu fie cazul si la asta cu un singur turbo de 120 cp...
            '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

            Comment


            • #7
              nu mi-au comunicat nimic.

              Comment


              • #8
                unde anume pot gasi aceste informatii , care sunt cauzele si manifestarile si ce masuri au luat ?

                Comment


                • #9
                  Ce informatii exista despre asta cred ca e mai putin important acum pentru tine.

                  In primul rind NU E TREABA TA SA O REPARI! Masina e in garantie iar garantia e treaba dealerului. Cum se intelege el cu importatorul/distribuitor e irelevant aici.
                  Prin urmare, discuti cu dealerul, o programezi la service, faci o sesizare la ANPC si cauti un avocat: indiferent ca e o Honda, o ascutitoare sau orice altceva, ti s-a vindut un produs defect (si cu ce defect!). Ai dreptul fie la reparatia produsului in contul dealerului, fie la inlocuirea cu un produs identic (sau echivalent), fie in ultima instanta la restituirea contravalorii produsului. Asa zice la lege.

                  LE- in locul tau as schimba-o pe un CR-V 2.0, nu m-ar mira ca dealerului sa-i convina...
                  "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                  Comment


                  • #10
                    da, nu e treaba mea sa o repar . Dar sunt posesor de Honda de 16 ani (Accord 2.4 AT-175.000 KM , CR-v 2.2 icdti MT-197000 KM) si este prima data cand sunt DEZAMAGIT de aceasta marca.
                    Si nu e placut . ANPC nu are nici un cuvant de spus, este pe PJ .

                    Scuze , am uitat sa mentionez , toate auto le-am avut de la 0 km.
                    ramm
                    omu cu warnu'
                    Last edited by ramm; 31-08-16, 09:47.

                    Comment


                    • #11
                      Cand esti programat pt schimbarea chiuloasei pe garantie? Sa ne anunti si pe noi cum se va rezolva situatia asta neplacuta si surprinzatoare cred si pt Honda.

                      Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
                      "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

                      Comment


                      • #12
                        Nu e chiar surprinzatoare pt Honda, ca se cam confrunta cu problemele la acest motor.
                        Apropo din curiozitate personala, reglajul culbutorilor la diesel a ramas la fel ca la benzinar sau au introdus reglajul cu pastile sau cel hidraulic. Pt cei care nu stiu la benzinarul 1,8 i-vtec reglajul se face ca la Daciile 1300.

                        Comment


                        • #13
                          Fraza asta mi-a rămas intiparită in memorie de cand am citit postarea colegului răzvan p. intr-un thread despre reglajul supapelor.

                          "Toate motoarele HONDA pe benzina au tacheti mecanici!cei hidraulici nu rezista la 7000rpm!Diesel ul are hidraulici.atat!"

                          http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ord-K20Z/page2

                          Comment


                          • #14
                            miercuri ,07.09 . Din spusele celor din service,chiuloasa sosita pare foarte atent verificata : "plina de amprente, marcaje OK de diferite culori ,etc" . Probabil nu au luat una din depozit si au trimis-o , semn ca ceva scartaie la acest reper . Vom vedea la final si voi face foto la toate piesele trimise de HONDA.

                            Comment


                            • #15
                              Noutăți?
                              sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

                              Comment

                              Working...
                              X