HONDA CR-V 1.6 DIESEL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Tot fara masina . Ieri eram pe drum spre Baia Mare ,sa o ridic , dupa 3 discutii telefonice si pe drum m-au sunat ca au aparut sunete de proasta etansare. Deci, se desfac din nou admisie si evacuare si se vor schimba toate garniturile ramase cele vechi.
    Deci , asteptam ziua de marti, cand face Honda livrari de piese.

    Comment


    • #17
      Aici o bila neagra pt service. La demontare se inlocuiesc toate garniturile pe unde s-a umblat.

      Comment


      • #18
        Ce noutati mai impartasesti cu noi? S-a inlocuit chiulasa si axul cu came? Ai reinceput sa mergi cu masina?

        Trimis de pe al meu HTC One A9 folosind Tapatalk
        "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

        Comment


        • #19
          Sunt si eu tare curios ce probleme mai sunt la aceste motoare de 1.6, in special primele serii (2015), si cum se remediaza problemele. Am auzit deja de ax came, catalizator si turbo...

          Comment


          • #20
            salutare tuturor,
            biba
            Junior Member
            biba , cum ai rezolvat problema?

            am si eu probleme la handa CrV 1.6, an 2016, 35 000km, pierde ulei de la schimb la schimb am completat 1 litru ulei, a fost necesar deoarece mi s-a aprins becul de ulei.
            Dar nu am sunete diferite la motor fata de km 0.
            In service nu gasesc nici o pierdere pe la garnituri sau semeringuri.
            Pareri?

            Comment


            • #21
              "am si eu probleme la handa CrV 1.6, an 2016, 35 000km, pierde ulei de la schimb la schimb am completat 1 litru ulei"
              Depinde la cat faceti schimbul de ulei. Daca il faceti la 20k km e una, daca il faceti la 10 k km, e alta.
              Esential, depinde si ce ulei puneti.
              Din pacate majoritatea fabricantilor ( deci si Honda...) spun ca 1l de ulei la 1000 km este limita la care ar trebui sa ne punem intrebari.
              Oricum in locul Dvs as merge la un service serios sa vad ce se intampla.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment

              Working...
              X