Sfat achizitie Civic Tourer

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cine stie? In Ro se aduc mai putine variante de echipare decat se produc, de obicei cele de mijloc.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #17
      @Nobrain: echiparea "Style" si "Civic X" sunt doar echipari promotionale in Ungaria (similar cu fostul "White Edition" de la noi). Nu cred ca o sa-i vezi la Honda Trading Romania. Dar avand in vedere ca esti aproape de Ungaria, te opreste ceva sa cumperi de acolo?

      Comment


      • #18
        Doresc pe firma in leasing.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Nobrain View Post
          Am inteles.
          Ma uitam la Lifestyle si parca e prea impopotonata, in afara de Collision Brake nu vad rostul la restul
          Am vazut ca vine din urma (deja e in HU si AU) modelul Style (e fara sistemul ADAC).
          Din experienta voastra....cam pe cand apare si in RO?
          Eu am varianta Lifestyle. La ce te referi cand spui ca este prea impopotonata? A mea nu are sistemul ADAC. Vezi ca faruri cu LED sunt standard la echiparea Lifestyle si Executive. Atat...La celelalte sunt optionale si nu cred ca sunt ieftine.
          My cars:
          2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
          ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

          Comment


          • #20
            Originally posted by El_Hakim View Post
            Vezi ca faruri cu LED sunt standard la echiparea Lifestyle si Executive. Atat...La celelalte sunt optionale si nu cred ca sunt ieftine.
            Aha. Pai Lifestyle ramane atunci

            Comment


            • #21
              Originally posted by Nobrain View Post
              Doresc pe firma in leasing.
              Intreaba societatea de leasing daca este posibil acest lucru. Cand cautam Infiniti, am gasit unul la Timisoara luat de la reprezentanta din Italia pe leasing romanesc - asta in 2011.

              Comment


              • #22
                O sa ma interesez si acolo, e mai aproape decat Bucuresti.
                Pana in momentul de fata, oferte pe email....imi pare rau ca Asko nu e prezent in vest. Imi place..si nici nu ne-am vazut inca )))

                Comment


                • #23
                  Se spune ca Honda Debrecen sunt (printre) cei mai meseriasi din Ungaria. Subscriu din experienta proprie ca sunt foarte buni. La Asko nu am fost (dar n-as sta pe ganduri daca ar fi mai aproape), dar comparand reprezentantele aproapiate de judetul Bihor, este diferenta... (am un post mai vechi pe forum despre aceasta tema)

                  Comment


                  • #24
                    "Unii zic ca ca cel mai puternic lucru care il poti construi este un sentiment"

                    Ramane de vazut.

                    Comment


                    • #25
                      Nobrian bine ai venit printre noi.

                      Comment


                      • #26
                        Salutari,

                        Am intrat si eu recent pe acest forum, fiind in studiu pentru upgrade la actuala masina, Toyota Corolla sedan, AF 2004, motor 1.6VVTi. Pe langa Honda Civic Tourer 1.8 ivtec ma mai uit si la Mazda 3 sedan G120, Mazda 6 Break G145 sau Toyota Avensis Break 1.8 Valvematic, noi sau max 1 an vechime.

                        Ma intereseaza parerea voastra despre Civic Tourer, eventual comparativ cu ceilalti candidati din urmatoarele puncte de vedere:
                        - antifonare, zgomot la viteza de autostrada
                        - calitate vopsea
                        - diverse probleme de fiabilitate.
                        - sunt foarte curios si despre suspensiile adaptive spate, daca merita sa le ai, si daca pastreaza garda la sol constanta in caz de portbagaj incarcat vs portbagaj gol
                        - in cazul achizitiei din afara Romaniei pot prelua garantia, si eventualele probleme de garantie sa le rezolv in RO?

                        Stiu ca modelul Civic Tourer in discutie e deja trecut, si din pacate n-am reusit sa-l gasesc la test drive in zona Timis/Arad. Ar fi super daca ati putea sa-mi recomandati vre-un dealer la care sa mai gasesc masina pentru test. Daca nu, sunt chiar dispus sa ma intalnesc cu un posesor de civic tourer in vestul tarii, pentru un test, eventual contra cost - am putea stabili detaliile in privat.

                        Va multumesc,
                        bibix2
                        Junior Member
                        Last edited by bibix2; 26-03-17, 15:52.

                        Comment


                        • #27
                          Salut,

                          - zgomot la viteza de autostrada: generatia respectiva de Civic are/avea cel mai bun coeficient aerodinamic din clasa sa. Antifonarea mi se pare buna, cu anvelope de iarna se aude ceva fasait, inca nu am avut ocazia sa testez cu anvelope de vara.
                          - vopsea: Honda sta destul de prost in general cu lacul de pe vopsea, foarte repede apare efectul "panza de paianjen" de la micile de particule de nisip din apa si de pe carpa. Nu stiu sa fi fost cazuri de exfolieri. Vopseaua in sine e frumoasa, atat cele perlate cat si metalice
                          - probleme de fiabilitate: la motorul de 1.8 sunt minime (spre inexistente), posibil sa apare probleme electronice (cam singura despre care am auzit ar fi probleme cu functia "auto-stop", daca bateria e slabita)
                          - suspensiile adaptive: nu regleaza garda la sol, doar comportamentul cum "inghite" denivelarile si curbele. nu am avut mai mult de 50kg in portbagaj sa ma pot pronunta legat de aspect.
                          - garantia: Honda Europa ofera 3 ani si e transmisibila (da, se rezolva oriunde in Europa). Daca masina a fost cumparata din reteaua Honda Trading Romania si are reviziile facute in retea, garantia e de 5 ani (cred ca undeva prin 2012-2013 au introdus aceasta garantie extinsa)

                          Alte probleme despre care am auzit: greieras la sistemul Honda Connect (un prieten are Mazda 3 din octombrie si are destui greierasi, fabricatie Mexic), respectiv bataie in spate la amortizor (se schimba pe garantie).

                          Avem doi colegi din Timisoara cu Tourer, si un alt coleg care s-ar desparti de Tourer-ul lui (masina are 4 luni). Din cate am inteles, nu mai exista pe stoc in Romania, cel putin nu 1.8 M/T Lifestyle + ADAS.

                          Comment


                          • #28
                            - antifonare: dpmdv este bine antifonata (comparativ cu modelul anterior). Nu stiu cat de bine sunt antifonate celelalte modele enumerate de tine, dar la viteze constante (80-130), se aude doar zgomotul de rulaj si ala destul de subtire. Am facut comparatie cu Seria 3 2014 al unui coleg: zgomotul in BMW mult mai ridicat decat in Civic.
                            - vopsea: ca la toate marcile care folosesc vopsea pe baza de apa...adica slaba
                            - fiabilitate: d'aia am luat-o...pt fiabilitate :P
                            - suspensiile adaptive: sunt gandite pt confort si manevrabilitate mai buna. Ai 3 setari: Comfort, Normal si Dynamic. Daca vrei sa cari ceva greutati, trebuie folosit Dynamic care intareste suspensia. Denivelarile drumului vor fi mai accentuate, dar masina nu se va ridica de bot. Pe Comfort esti ca cu barca pe valuri mai ales pe autostrada la viteze mari sau pe nationale. Cam la aceeasi greutate de bagaje, comparativ cu un Renault Megane 2016, nu am avut stres cu masina ridicata de bot. Megane-ul in schimb era lasat in spate si farurile ii bateau fff aproape din cauza autolevelingului.
                            Daca vrei mai multe detalii, am facut acum cateva luni un review cu + si - la Tourerul meu: Postul #34: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ed-Pearl/page3
                            BogdanHCT
                            Senior Member
                            Last edited by BogdanHCT; 29-03-17, 14:10.
                            My cars:
                            2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                            ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                            Comment


                            • #29
                              Multam de info! Cred ca daca voi opta pt Civic Tourer, cel mai probabil va trebui sa-l aduc din Germania. Am vazut ca ti-ai instalat Waze pe unitatea multimedia. Treaba asta merge pe toate Tourer-urile care au si optiunea Navi, sau doar pe Lifestyle? Lifestyle are navi inclus default, sau optional? Tot legat de nivelurile de dotare din DE mai am 2 intrebari: De la ce nivel in sus au oglinda interioara electrocromatica? Incepand de la care nivel se instaleaza suspensiile adaptive?

                              Merci,

                              Comment


                              • #30
                                Cu placere!
                                Oglinda interioara electrocroma, ADS si Honda Connect sunt disponibile de la Lifestyle in sus. Honda Connect + Navi este doar pe Executive. Waze si alte aplicatii se pot instala si pe Honda Connect fara Navi. Este un thread dedicat pe forum cu detalii.
                                Lifestyle are doar Honda Connect fara Navi.
                                My cars:
                                2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
                                ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

                                Comment

                                Working...
                                X