CD-R: '15 Honda Civic Sedan LS 1.8 i-VTEC, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cam slabuta activitatea pe forum.

    Comment


    • #17
      Originally posted by cd-r View Post
      Cei care v-ati pus senzori de parcare, pentru ce model ati optat? Am parcat azi la Hornbach si am zgariat bara spate intr-o piatra de decor care avea colturile iesite.
      https://www.altshop.ro/senzori-si-ca...ceptori--86350

      Comment


      • #18
        Salut,

        Codul pentru becul pentru frana este W21/5W ? Imi poate confirma cineva?

        Multumesc

        Comment


        • #19
          În mod normal da. Doar că trebuie văzut dacă e cu soclu sau fără soclu. De obicei la Honda fără.
          '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

          Comment


          • #20
            Bekxy, multumesc.

            Comment


            • #21
              Pentru puţin.
              '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

              Comment


              • #22
                Salut hondari,

                Avand in vedere ca singurul regret pe care il am vis-a-vis de Honda este ca am cumparat-o pe culoare neagra, am si eu cateva intrebari la voi:

                1. Crystal Black Pearl este vopsea metalizata sau nu? Am mai vazut vreo 2 Honde in trafic pe aceeasi culoare dar aratau ca noi fata de a mea (vezi poza atasament).
                2. Am observat ca am mici puncte pe caroserie unde este vopseaua sarita si urme de rugina. Suspectez in proportie de 99.99% ca au aparut dupa iarna asta.
                3. Lacul se zgarie foarte usor, dupa cum se observa in poza zici ca este stearsa cu smirghel. Subliniez faptul ca la spalatorie nu-i las sa o stearga deloc, doar pragurile si geamurile.
                4. Cei care va aflati in aceeasi situatie, cum ati procedat?

                Multumesc anticipat pentru sfaturi si sarbatori fericite!

                Click image for larger version

Name:	zgarieturi.jpg
Views:	1
Size:	33.0 KB
ID:	726269

                Comment


                • #23
                  Pentru punctul 4 poti sa folosesti asa ceva: https://www.coxmotorparts.co.uk/hond...pencil-nh731p/
                  Exista chiar un group buy aici pe forum: http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-co-uk/page142
                  In cazul in care vrei sa iesi mai ieftin la transport.

                  Succes!

                  Comment


                  • #24
                    Raspuns la punctul 4 - am invatat sa nu mai imi pese. Am luat si eu cand masina era noua un creion din ala corector cu vopsea de pe Cox. L-am folosit de vreo doua ori dupa care mi-am dat seama ca nu merita efortul si am lasat-o balta. Oricum, mai tin masina 4-5 ani dupa care ii fac o vopsire completa si o dau. Nu stiu de ce la tine arata asa de zgariata si matuita, si eu am tot black crystal pearl si nu arata asa. La fel nu o sterg in spalatorie, dar vopseaua chiar arata bine exceptand punctele in care e sarita.

                    Comment


                    • #25
                      @crsN, multumesc, o sa ma uit pe link-urile postate de tine.

                      @BV26CAT, asta ma suprinde si pe mine ca nu a cunoscut carpa la spalatorie doar de cateva ori dar nu arata asa rau. Acum pur si simplu se inmultesc zgarieturile astea. Cel putin in zona manerului de la sofer zici ca s-au jucat pisicile cu ghearele.
                      Am mai intrebat si la putin timp dupa ce am achizitionat masina daca Crystal Black Pearl este metalizata si mi s-a raspuns ca da, dar aveam dubii. Acum, dupa ce mi-ai spus ca si tu aceeasi culoare si nu arata asa, ma pune mai mult pe ganduri. Dupa sarbatori o sa dau o tura pana la Asko sa-i intreb si pe ei ce parere au si care ar fi cauza. Am coleg cu Skoda de 10 ani de zile si nu arata asa.
                      Chiar nu mi se pare normal sa arate in felul asta dupa 2.5 ani.

                      Comment


                      • #26
                        Salut,

                        Vreau sa schimb becurile stock din interior cu LED-uri si am gasit modelul C5W la Philips in doua variante:

                        https://anunturi-auto.4tuning.ro/bec...i-2713582.html (cu codul PHI-12941KX1)
                        https://anunturi-auto.4tuning.ro/led...m-3937060.html (fara codul PHI-12941KX1)

                        Aveti idee care este diferenta intre cele doua tipuri de becuri tinand cont de codul PHI si pe care ar trebui sa-l iau pentru plafoniera?

                        P.S.: a nu se considera reclama site-ul postat mai sus!

                        Comment


                        • #27
                          Cred ca cel mai bine intrebi vanzatorul

                          Comment


                          • #28
                            Am rezolvat intre timp, inauntru se potrivesc becurile W5W. Bine ca nu am comandat.

                            Comment


                            • #29
                              Aveti idee unde gasesc eticheta cu tipul de freon si cantitatea necesara? Am fost azi sa fac o verificare si tipul de acolo mi-a zis ca aveam 500 gr fata de 420 gr cat este pentru modelul masinii.
                              Stiam ca este o eticheta pe capota cu aceste informatii dar nu o gasesc.
                              Daca o are cineva, imi poate confirma/atasa o poza cu aceste informatii?

                              Multumesc!

                              Comment


                              • #30
                                Salut, Eticheta probabil s-o fi dezlipit de pe capota. HFC134a( R134a). Cat despre cantitati am vazut ca pe net se invart tot in jurul valorii de 420g.
                                E ceva in neregula acum cu 420g? Prezenta anomalii in functionare inainte sa o duci la verificare?
                                GHELA: '14 Honda Civic 4D ES 1.8 M/T, Taffeta White

                                Comment

                                Working...
                                X