Recomandare moto touring

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Recomandare moto touring

    Salutare fani moto!
    Iata ca la 30 de ani m-am gandit sa vad daca imi pot mentine echilibrul si pe 2 roti! Asa ca mi-am luat bicicleta, initial. Dupa vreo 6 luni de alergat cete o ora in fiecare dimineata si mai mult in weekend am inceput sa imi placa senzatia si am zis, de ce nu, sa incerc ceva mai potent, mult mai potent, adik un moto. Asa ca abia ce m-am apucat de scoala categoria A. Deci ... EXPERIENTA = 0
    Si cum vreau sa savurez orice plimbare si nu imi place viteza, m-am gandit la un touring.
    Initial am zis ceva SH pt 1/2 ani pana ma obisnuiesc....
    Asa ca hai sa alegem intre HONDA CBF 600 S din 2005-2007 si Yamaha Fazer FZ6 S1 din aceeasi perioada. Ambele se invart pana in 3000 euro in RO.
    As dori ceva pareri de la cunoscatori deoarece in domeniul moto sunt total pe din'afara....
    Mers relaxat, plibare, fara liniute sau alte prostii.
    Ma intereseaza in primul rand fiabilitatea (deh, conduc japoneze si Honda in special de peste 10 ani si m-am obisnuit asa...), costuri rezonabile de intretinere si usurinta in deplasare, adik user-friendly...
    Multumesc mult!
    “Masina a devenit sanctuarul secular al individului, templul inchinat lui insusi.”

  • #2
    Sport touring vrei sau....altceva.

    Eu am renuntat la orice inseamna sport momentan in moto din cauza temperamentului. Cred ca in cativa ani daca nu o sa-mi permit o ducati 1200 multistrada o sa merg pe honda transalp.

    Din sport touring, eu sunt sunt absolut fascinat de vfr800....
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #3
      Stai linistit ca am avut clienti pe care ia lovit acesta pasiune odata cu primirea primei pensii. Deci niciodata nu e prea tarziu.
      PS: Ai mesaj pe privat de la mine.

      Comment


      • #4
        Salutare Allexino!
        In acelasi loc am fost exact acum 3 ani - scoala moto si imediat a sosit un Hornet 900 de prin 2005.
        Toata lumea din jur ma dojenea prieteneste ca e prea puternica pentru un incepator
        Am fost prieteni buni in tot acest timp, fara niciun fel de incident insa ne-am despartit acum cateva saptamani. Daca mai era in posesia mea, te-as fi invitat sa te urci pe ea sa vezi cum ti se pare.
        In toti cei 3 ani, totul a functionat perfect, costurile fiind compuse doar din reviziile anuale si benzina

        @Sindrom VFR-ul ma atrage si pe mine cel mai mult. Cand voi reveni pe 2 roti, intr-acolo ma voi indrepta.
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zaGini/

        Comment


        • #5
          Mergi pe Hornet. Am mers si pe FZ6 si pe Hornet (toate generatiile) si sincer mie Horneata mi s-a parut mai manevrabila, mai agila, mai prietenoasa. Acum e si chestie de gusturi. Cel mai bine ar fi sa faci cumva si sa dregi cate un drive test cu amandoua si sa vezi pe care te simti mai bine.
          If sex was like FireBlade or S2000 nobody would worry about performance.

          2002 Honda CBR 954 RR FireBlade
          ex - 1986 Honda MT5
          ex - 1997 Honda CBR 900 RR FireBlade
          ex - 2001 Honda Civic Type-R
          ex - 2007 Honda Jazz

          Comment


          • #6
            @allexino Daca nu ți-ai luat inca, și vrei Honda, atunci recomand ceea ce am deja : vfr1200
            Singurul sport Touring mai bun după părerea mea este k1600 gtl.
            Restul sunt ori Touring ( vezi noul goldwing) ori sport.
            CivicX 1.5T 2017 + VFR 1200F 2015

            Comment


            • #7
              Salut !
              Niciodată nu e prea târziu să ți faci placerea,că o viață avem !!
              Tata a avut motocicleta când eram eu mic ,dar a vândut o înainte de a împlini eu 18 ani ! Probabil s a temut de ce as face cu ea având în vedere că pe bicicleta pe care o aveam mergeam în toate felurile posibile ,pe o roata ,cu spatele ,in picioare pe portbagaj ,fara maini nici nu mai vorbesc nu mi foloseau decât la plecarea de pe loc daca voiam ,odată chiar s a rupt furca deasupra cadrului ,unde intră tija ghidonului ,și fiind Intr o mica excursie la câțiva km de oraș ,am rupt o creangă dintr un copac și am băgat o in țeava furcii sa am cum sa plec de pe loc și mergeam fara maini pe sosea de se uitau cei din mașini că trăsniți când mă vedeau ,dar bine că acu 30 de ani nu era nebunia de azi de pe șosele !!
              Dar sa revenim la pasiunea care sigur am moștenit o de la tata ,și abia la 45 de ani am hotărât că era cazul să mi iau permis și motor ,chiar daca sotia spunea că pot să plec cu tot cu motocicleta...!
              Așa că m am înscris la școala ,mi am luat și o Yamaha virago 535 ,că așa spuneau toți să încep ușor !
              Intr o lună deja căutăm ceva mai mare așa că am trecut la Honda Shadow de 750 din 2008 ,frumoasa rău dar cam scutura ca orice chopper și nu prea puteai face plimbări mai lungi că ți amorțeau toate !
              Așa că am trecut la un cruiser Honda VF 750 C din 1997 ,un motor cu 4 cilindri in V ,și 88 cp ,foarte elastic ,cicliști că mai buna ,și cu toate că seamănă cu Shadow ul are totuși alt cadru alta suspensie mult mai comoda !
              Dar normal că nu m am oprit aici ,următoarea am schimbat clasa ,o Yamaha Fjr 1300 ,146 cp ,un sport touring iute și comod ,cu care am făcut și 800 km Intr o zi !! Fiabil ,confortabil , protecție la vânt , parbriz reglabil electric ,cutii pt bagaje , transmisie pe cardan ,o motocicleta cu care poți face turul Europei liniștit !
              Acum conduc un BMW R 1200 GS LC din 2015 ,un enduro touring ,cu multa electronică ,care te ajuta având tot felul de opțiuni de condus ,pe ploaie ,pe teren accidentat ,suspensie reglabila electronic ,și multe altele pe care le găsiți pe net oricând !
              Normal că întotdeauna ,ultima ți se pare cea mai cea ,dar cu toate că unii cârcotași mai comentează ,ciclistica că BMW ul nu prea găsești ,și chiar daca e mare ,eu având doar 1,75 m,când o pui in mișcare e că o bicicletă...nu chiar că cea cu care am inceput povestea !!!
              Va salut !!
              HONDA CR-V 2008 ELEGANCE 2,2 I-CDTI , HONDA SHADOW 750 DC 2008

              Comment

              Working...
              X