POSTMAN: '13 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T AWD Executive, Crystal Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Intrebare putin off. Jantele de 17 dar cu ce ET, J si ce alte minuni caracteristice mai au.
    Intreb pentru ca sper ca in septembrie sa am si eu un topic pe aici si as vrea sa atunci cind vine sa cer si o oferta de ceva jante si cauciucuri de iarna.
    M-am uitat pe emag si pentru CRV au ET 7, 7.5 si 8 sau pe acolo. Si m-am pierdut putin. Desi preturile par decente, poate chiar prea decente pentru niste jante sa zicem "originale". Dar poate sint eu nesincronizat cu piata.

    Comment


    • #17
      Originally posted by jules_k View Post
      Intrebare putin off. Jantele de 17 dar cu ce ET, J si ce alte minuni caracteristice mai au.
      Intreb pentru ca sper ca in septembrie sa am si eu un topic pe aici si as vrea sa atunci cind vine sa cer si o oferta de ceva jante si cauciucuri de iarna.
      M-am uitat pe emag si pentru CRV au ET 7, 7.5 si 8 sau pe acolo. Si m-am pierdut putin. Desi preturile par decente, poate chiar prea decente pentru niste jante sa zicem "originale". Dar poate sint eu nesincronizat cu piata.
      In cartea de identitate a masinii sunt trecute caracteristicile rotilor care pot fi montate.

      Comment


      • #18
        Mda, multumesc, e ok. O sa astept pina vine CIV sa vad ce scriu aia acolo. Sint sigur ca o sa fie total diferit fata de restul oamenilor care au cumparat o Honda CRV anul asta.

        Comment


        • #19
          update-uri:

          - am fost la niste baieti care se ocupa cu instalatiile audio in masini. concluzia: sistemul e ok, doar ca subwoofer-ul stock e prea mic, peste un anume volum, nu mai raman decat inaltele si mediile. am facut proba cu un alt subwoofer...eeee, alta treaba. pentru cei nemultumiti, care asculta muzica tare ca mine, asta e solutia. am dat comanda, o sa incerc unul pe care vom incerca sa-l montam sub podea in portbagaj, deasupra rotii de rezerva. vedem ce iese.

          - am avut prima dilema cu DPF-ul. nu m-a atentionat, a intrat direct in eroare. am gasit sa-l curat, cica e o firma in Odorheiu Secuiesc, tu il dai jos de pe masina la un service si aia il trimit la ei la curatat - pret vreo 800 ron cu totul, 14 luni garantie, cica te tine cam 12-16 luni. sau, il poti anula din soft si sa-l dai jos de pe masina, pret 1400 ron. insa e posibil sa scoti ceva fum la accelerari. cica nu influenteaza ITP-ul ca aia masoara noxele. eu l-am regenrat fortat la reprezentanta - 200 ron. i-am luat si niste aditiv DPF Super Clean recomandat de firma aia din Odorheiu Secuiesc - pret 30 ron flaconul.

          - imediat dupa ce am venit in tara, am schimbat un rulment spate. nu se gaseste decat pe original, l-am luat de la reprezentanta - 1700 ron. am aruncat o intrebare la dealer-ul neamt de unde am luat masina, si...surpriza, mi-a trimis banii fara comentarii. ce sa zic, surprins placut.

          as vrea sa mai inalt masina, cum se poate face asta si care sunt dezavantajele? probleme cu articulatiile?
          13 CRV EX 2.2 M/T

          Comment


          • #20
            Anulare dpf face si doc in Bucuresti si iesi mai ieftin
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #21
              Sal.
              Daca nu ma insel jantele de 17 au ET-ul de 45
              2008 Accord 2.0 Exe MT Crystal Black Pearl - Grey
              2016 CR-V 2.0 Ele MT Alabaster Silver Metallic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/Warmk/

              Comment


              • #22
                S-o stapanesti sanatos !
                Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                Comment


                • #23
                  Multumesc Willy!

                  Update: I-am pus subwoofer...eeee alta viata. Nu am schmbat nicio alta boxa, ba am pastrat si subwoofer-ul din fabrica care este sub scaunul pasagerului. Cel nou cade perfect in interiorul rotii de rezerva, prins de capac, fara a incurca.

                  Nu am scapat de filtrul de particule, l-am dat jos si l-am trimis la curatat la Odorheiu Secuiesc. Cam scumpa operatiunea dar inca am filtrul pe masina.


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  13 CRV EX 2.2 M/T

                  Comment


                  • #24
                    oameni buni, eu sunt din Constanta. mai exact dintr-un sat de langa unde sunt cu 2 grade mai putin si foarte multa zapada de ne-au dat la tv zilele astea, adica din Cumpana.
                    am fost chiar curios cum se va comporta masina pe zapada. am inceput prin a fi destul de grijuliu sa nu raman pe undeva stiind ca nu e un 4x4 prea grozav si in momentul de fata ma declar multumit. ok, sunt convins ca si cauciucurile fac diferenta, major chiar, insa in ansamblu masina merge foarte bine pe zapada / gheata. i-am pus niste jante pe 17 cu Pirelli Scorpion si masina iti da un sentiment de siguranta. nu stiu cand / daca intra spatele (presupun ca o face), dar oriunde am intrat cu ea (zapada pana la praguri) nu am avut dileme. si la fel, la demaraj pe zapada, nu prea pierde aderenta.

                    ce sa zic, e mai bine decat ma asteptam, raman destul de sceptic (am ramas in nisip asta-vara si spatele nu intra) insa merge onorabil. o sa pun poze sa vedeti troiene aici.
                    13 CRV EX 2.2 M/T

                    Comment


                    • #25
                      Pentru nisip si alunecus, se dezactiveaza ESP... si merge trasnet. Nu ati facut asa?
                      Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                      Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                      Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                      Comment


                      • #26
                        Acum doua zile am vazut si eu AWD-ul functionand. Am ramas suspendat oarecum pe gheata incercand sa parchez. A trebuit sa ma dau jos si sa-mi las consoarta la volan, eu impingand. Am vazut rotile din spate intrand amandoua, ba chiar una din ele, ramanand total fara contact cu solul. I-am zis sotiei sa se opreasca din a accelera ca sa bag un pres sub roata si ea a calcat ambreiajul insa roata cea sudpendata a continuat sa se invarta, oarecum cuplata. Repet, asta s-a intamplat cu ambreiajul apasat. A trebuit sa apesr frana ca sa o opreasca si am bagat presul sub roata respectiva si cu putin ajutor masina s-a urnit. Sincer, ma declar multumit, nu am pretentie la mai mult avand in vedere limitarile sistemului.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        13 CRV EX 2.2 M/T

                        Comment


                        • #27
                          Pai era decuplata... se invartea de la inertie fiind suspendata.
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            VSA Off..?


                            Sent from my iPhone using Tapatalk
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #29
                              Ce sa zic, se invartea destul de tare, am atins-o cu piciorul si nu incetinea. Firesc era sa fie doar inertie, dar mi s-a parut ca a ramas cuplata.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              13 CRV EX 2.2 M/T

                              Comment


                              • #30
                                In momentul respectiv VSA era on, ca nu am iesit nici cu el off...


                                Sent from my iPhone using Tapatalk
                                13 CRV EX 2.2 M/T

                                Comment

                                Working...
                                X