POSTMAN: '13 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T AWD Executive, Crystal Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • POSTMAN: '13 Honda CR-V 2.2 i-DTEC M/T AWD Executive, Crystal Black

    Howdy friends,

    Am ramas cu Honda...Dupa Accord de care am fost extrem de incantat, am decis sa cumpar ceva mai mare (sa zicem 4x4 desi crossover-ele nu prea sunt 4x4) doar pentru spatiu. Nu intru in detalii, am cautat diverse modele insa pana la urma am cumparat CRV-ul din Germania mergand personal, zilele astea sper sa o inmatriculez.

    dotari:

    Varianta executive + pachet optic OEM (bandouri laterale+lumini interior+door sills+scuturi protectie fata-spate+tips evacuare) + incalzire stationara + Chipbox DieselPower+jante 19 negre.

    Masina am cumparat-o de la un dealer partener service Honda, fusese cumparata de la ei si data la buy-back tot la ei, un singur proprietar anterior.

    An 2013, 71.000 km, pret 24.000.

    In teorie are garantie extinsa de 2 ani, facuta la Allianz DE. Nu stiu cum as putea beneficia de ea, ca am intrebat la Asko si inca nu stiu ce sa-mi zica, asteapta raspuns de la Honda Trading.

    Dealer-ul mi-a dat si el garantie 1 an, cea obligatorie in DE la vanzarea unei masini.

    Am luat-o cu o mica problema, cu rulmentul dreapta spate pe care l-am si schimbat in RO - nu am gasit decat pe original - 1700 ron... Asta a fost greseala mea, eu nu am realizat ca zgomotul era de la un rulment uzat si nu de la o toba sport . Pana am ajuns acasa, deja ma enerva zgomotul. Acum doar sper ca una din garantii sa deconteze factura.

    In rest, sunt multumit de masina, desi inca socat de zgomotul de diesel...nu am avut decat benzinare toata viata.

    De chipbox dealerul nu stia, pe drum spre casa mi s-a parut mie cam puternica pentru 150 CP...ajuns acasa am gasit intre hartii si cartea acestuia...l-am cautat si l-am gasit si la motor...

    Sitemul audio desi o fi el premium, mi se pare sub Accord CL. Ala era wow.

    I-am schimbat filtrele si uleiul la motor si diferential...la motor am pus Mobil ESP 5W30 iar la diferential cel original Honda. Voi ce uleiuri folositi?

    Vreau sa-i fac si RCA, vad ca sub 1100 ron nu gasesc nimic...voi cat platiti?

    Cam atat pentru moment, o sa bag si poze.
    13 CRV EX 2.2 M/T

  • #2
    Depinde ce a asigurat Allianz DE. Uita-te cu atentie in contract.

    Poate te ajuta si astea:
    - garantia de produs (indiferent de tara de fabricatie etc) in EU: http://www.eccromania.ro/intreaba-ex...nzare-garantie
    - garantia RCA: http://vreaudespagubiri.ro/despagubi...rea-europeana/
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • #3
      Sa ai nroc de el. Pune si cateva poze.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        Bravo, felicitari !
        Ne poti da detalii despre Chipbox DieselPower ? Cu cati cai mai plusezi, cam cat costa si daca nu cumva se pierde garantia...
        La mine sunt 160 de cai dar i-ar mai trebui niste aripi....
        Despre sistemul audio...din pacate am aceeasi parere, fata de Accord !

        Comment


        • #5
          Multumesc de urari. Neamtul meu e inca in vacanta, nu am apucat sa vorbim.

          Despre Chipbox, asta este: http://www.diesel-power.com/de/de/Startseite-c334.php

          Am un fel de document cu stampila si etc pe care scrie TUV Austria - ceva vreun certificat (nu e in original, e copie a ceva atestari ce au facut ei), in care zic ei ca plusul la motorul meu este de 20kw.

          De pret nu stiu, vezi pe site, este Plug-n-Play si eu il aveam deja pe masina la momentul cumpararii. Fiind asa, il poti demonta tu inainte sa mergi la reprezentanta si il pui la loc dupa.

          Eu confirm ca CRV-ul meu e mai sprinten ca Accordul 2.0 stock.
          13 CRV EX 2.2 M/T

          Comment


          • #6
            ....deci + 29 cai, la pret de 549 euro. Dezbatem, multumesc !

            Comment


            • #7
              In principiu trebuie sa fii atent, atunci cand ai cutie automata, la ce plus de putere si cuplu iti aduce un device din asta. Adica sa fii mult mai atent decat in cazul in care cutia e manuala cum este a initiatorului topicului.
              60 Nm in plus mie mi se par cam mult si vorbesc din experienta anterioara cu alta marca.
              Sa nu fie mai mari daunele decat beneficiile...

              Comment


              • #8
                hmmm, asa e, mai bine inceata decat deloc !

                Comment


                • #9
                  Poze


                  Sent from my iPhone using Tapatalk
                  13 CRV EX 2.2 M/T

                  Comment


                  • #10
                    misto jantele alea.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Da, imi plac si mie, dau bine per total.

                      La prima spalare, mi-au zgariat deja capota, trebuie s-o polishez. Cred ca a fost carpa cu ceva mizerie pe ea. Prima ei spalare in plm...


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      13 CRV EX 2.2 M/T

                      Comment


                      • #12
                        interiorul bej face toti banii, felicitari, sa o conduci cu placere! apropo, cum e intretinut interiorul, cum a rezistat pielea de pe scaunul soferului, mai bine decat la accord?
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • #13
                          Multumesc. Eu nu sunt adeptul interioarelor deschisa tocmai pt ca sunt dificil de intretinut. Aici am cedat sotiei. Insa arata bine, e adevarat.
                          Cu accordul am avut 110000 si se prezenta ok...un pic deformat pe lateral sezutul, probabil din cauza ca era f jos si ma sprijine pe margine la coborare. In CRV e mai sus pozitia si observ ca nu va fi la fel uzura.

                          La detailing se poate curata pielea perforata? Adica iese mizeria din gauri?


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          13 CRV EX 2.2 M/T

                          Comment


                          • #14
                            Hm...imi trebuie jante de iarna, ce recomandati, ce dimensiuni?
                            13 CRV EX 2.2 M/T

                            Comment


                            • #15
                              Pe 17", bineinteles, asta daca cele de vara sunt pe 18".
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment

                              Working...
                              X