SONI: '11 Honda Accord 2.0 Elegance A/T Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme.

    Comment


    • #17
      Sa te bucuri de ea.
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • #18
        Bine v-am regăsit. Revin cu cāteva impresii după 18000 km. Īntre timp și primul schimb de ulei (liqui Moly 5/30) și filtru ulei. Cel de aer o să-l schimb cu un K&N. Ce sa zic... Dragoste la prima vedere, și acum după 9 luni și 18000 km abia aștept sa urc la volan, ținānd cont ca fac de meserie șofer camion.
        Defecte pe moment nu sunt. Ceva greieri din partea dreapta undeva īn zona bord - parbriz cred, dar doar la anumite turații. Consum 7,5. 80 la suta autostrada.
        Ca și minusuri la echiparea mașini :
        1. Lipsa Bluetooth.
        2. Lipsa navigație
        Cānd am cumpărat accord - ul credeam ca pot instala ceva aftermarket.
        3. Lipsa xenon. Da totuși halogenele īși fac treaba foarte bine.
        4. Difuzoare de calitate medie.
        5. Vopseaua se zgārie foarte ușor. Au apărut deja la mānerele ușilor zgārieturi fine. Și pe ușa pasager spate. Cred ca de la proprietarul anterior, doar ca nu le-am văzut. Oricum la 6 ani vechime arata īncă foarte bine. Ce satisfacție cānd sunt parcat la vreun supermarket și langa mine sunt BMW Mercedes Audi... Etc și lumea rămāne cu privirea pe acordul meu negru cristal.
        6. Suspensia un pic rigida.
        7. Spațiu portbagaj destul de mic, dar nu ma plāng.

        Cam astea sunt minusurile.
        Cu părere de rău nu pot ajunge la īntālnirea honda de anul acesta. Ajung īn tara īn 6 august. Dac e īn drum spre casa poate cine știe....

        Comment


        • #19
          Soni, se poate instala navi aftermarket, si e mai usor pentru cei fara navi (ca aftermarket navi va veni mult mai in fata, in locul consolei principale), insa costa undeva intre 400-1000 euro (nu mai stiu exact, ma interesasem cand aveam CU2-ul).
          legat de K&N poate ar fi bine sa arunci o privire si aici: http://www.nicoclub.com/archives/kn-vs-oem-filter.html
          '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
          Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

          Comment


          • #20
            Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

            In ce oras locuiesti?
            '01 Honda Civic EU8 1.6 VTEC M/T, Silver
            '13 Honda Accord 2.0 i-VTEC Lifestyle M/T, Basque Red Pearl

            Comment


            • #21
              Salut. Mersi. Locuiesc lāngă aeroportul Frankfurt Hahn. Germania

              Comment


              • #22
                Știe cineva care e siguranța de la radio.?
                Am scos radioul, i-am scos mufele după care am remontat totul dar nu mai merge deloc. Mort! Īn manual nu găsesc nici o siguranță radio

                Comment


                • #23
                  Am rezolvat. Cānd scoți radioul din bord trebuie sa tragi destul de tare să-l scoți din clipsuri și sa demufat una din cele 2 mufe de la fața.
                  Am avut nevoie și de cod pe care nu-l aveam dar sa rezolvat și asta.
                  Cred ca o sa ma duc pe un 2din cu un navi aftermarket de 7. Cred ca ar trebui sa meargă. Aștept răspuns de la vānzător. Am trimis poze cu bord, radio, mufe....

                  Comment


                  • #24
                    Bună seara hondari.
                    Nu prea am ce sa zic. Probleme nu sunt pana acum... Acordul are deja 40000 km 😁. Dacă īn primi 5 ani a șomat la mine nu prea are timp de odihnă. 38000 īn primul an. Am schimbat uleiul la 34000 iar īn următoarele zile o programez la un control plăcute de frānă, cred că sunt la limita pe puntea din fața. Īn rest benzina și drum īntins.

                    Comment


                    • #25
                      Felicitari pentru achizitie!!!
                      Sa o conduci cu placere!!!

                      Comment


                      • #26
                        Mersi mult. Īl am de un an și īncă nu m-am saturat de el.

                        Comment


                        • #27
                          Jurnal de bord.

                          Īn vară la 34k schimb de ulei și filtre cu ocazia concediului făcut īn Romānia.
                          Ulei Eneos sustina premium 0w20.
                          La īntoarcerea īn Germania am schimbat și lichidul de frāne. Operație efectuata lavreprezentanța honda. Cost 50 euro.

                          Acum am 42k și ma pregătesc de revizie. Īn Germania nu reușesc sa dau de Eneos asa ca o sa trec pe castrol 0w20 de pe Cox. UK.
                          Credeți că ar trebui sa schimb și bujiile?
                          42k km dar aproape 7 ani vechime.

                          Comment


                          • #28
                            Salutare. Ma poate ajuta cineva cu un site unde pot gasi baia de ulei de la Accord?

                            La ultimul schimb de ulei la 60k mecanicul a dat peste cap surubul si nu a zis nimic.
                            Am vazut pete de ulei sub masina si am verificat.
                            Din pacate surubul e bun dar filetul interior al bai de ulei este distrus. Si baia este din aluminiu.
                            Nu reusesc sa o gasesc pe nici un site aici in Germania.

                            Daca are cineve si Manualul de raparatii la Acord

                            Va multumesc
                            Last edited by Soni; 02-06-19, 13:41.

                            Comment


                            • #29
                              Ǝncearcă pe Coxmotor Parts sau AUTODOC


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • #30
                                Nu se poate da cu tarod alt filet si pune alt surub (presupun ca este busonul de golire baia de ulei) ?.

                                Comment

                                Working...
                                X