PAULCCRACIUN: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC MT White Edition, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Multumiri speciale pentru developerii care au facut soft-ul camerei de la OnePlus 3 )
    Masina asta n-are cum sa dea rau intr-o poza. Sa dai cu ea de gard si probabil tot bine arata

    Comment


    • #92
      Originally posted by PaulCCraciun View Post
      Ola, am o mica intrebare catre voi, exista posibilitatea demontarii plansei de bord la civic-u' asta ? Consola stiu ca se poate, ca sa schimbi hu-ul de ex, dar cum ramane cu restul ? Cat de greu poate fi ?
      La ce "parte " a bordului vrei sa ajungi? Sau ce doresti sa schimbi?

      Comment


      • #93
        Cred ca se intampla ceva cu forum-ul pentru ca pe pagina Civic 5D 2012-2016 in coloana Replies/Views vad cum ca cineva mi-a scris pe topic dar in topic nu vad acel comentariu . Asta asa offtopic.

        Ontopic.
        Masina a avut parte azi de a 2-a revizie la reprezentanta la 20.576 km, unde printre clasicele ulei si filtre s-a inlocuit si un surub de la butucul dreapta fata acesta fiind rupt de ciocanul puternic al unui dorel de la vulcanizare
        Costul surubului este de 18 lei daca e cineva interesat ).
        Cost total service-are, 822 si ceva maruntis.
        Baiatul de la receptie service imi spunea ca e cam devreme revizia si ca arunc cu bani dar avand in vedere ca uleiul era destul de inchis la culoare si filtrul de aer era imbacsit cu noroi ( umezeala + tonele de praf din minunatul meu oras ) eu spun ca a fost o investitie buna

        LE. acum vad si comm-ul de care spuneam
        PaulCCraciun
        Senior Member
        Last edited by PaulCCraciun; 02-05-18, 19:39.

        Comment


        • #94
          @cypy1984, N-am ceva de schimbat, sunt doar niste pitici de-ai mei de pe creier care sunt starniti de niste greierasi din bord . Stiu ca-i o intreaga aventura sa demontezi bordul asa ca aplic metoda cu muzica ). Unii pasageri mi-au spus ca ei n-aud nimic ceea ce probabil inseamna ca sunt eu prea fixist.
          In schimb, in zona portbagajului sigur e o problema, la orice denivelare, se aude un crantanit asemanator cu un plastic rigid ce bate in metal. Deseori merg fara muzica si devine extrem de deranjant.
          Dar incep sa ma obisnuiesc cu faptul ca japonezii n-au invatat sa construiasca interioare de masina. Cel putin nu pe clasa asta. Probabil pe Lexus altfel sta treaba .
          Putin offtopic, de curand m-am urcat intr-o Giulia ( pret de plecare 34k ), am pus mana pe niste plastice din interior, vai si amar, te ia prin surprindere intr-un mod total neplacut parerea mea, avand in vedere brand-ul si pretul.

          Comment


          • #95
            Dar incep sa ma obisnuiesc cu faptul ca japonezii n-au invatat sa construiasca interioare de masina. Cel putin nu pe clasa asta. Probabil pe Lexus altfel sta treaba .
            Aici Paul sa stii ca nu sunt de accord . Pe clasa ei in 2015 mi s-a parut un interior extrem de reusit .Incepand cu plasticele,stofa de pe scaune, bord si sa nu vorbesc de ergonomie (magic-seats gen) . Sistemul audio pentru un entry e iarasi decent . Le-am comparat atunci cu opel astra, focus si chiar Mazda 3 . La ultima f. ok exteriorul/motorul dar la interior am fost dezamagit ( spatiu, bord si in special stofa alunecoasa de pe scaune).
            Ref la greierasi prin portbagaj vezi sa nu fi uitat ceva pe acolo poate prin cele 2 compartimente ( stanga dreapta kit si cric ) .La mine se mai intampla fix asta de la tot felul de chestii aruncate pe acolo si neasigurate . In rest la mine liniste chiar dupa aproape 75k km . Oricum sa o folosesti cu placere mult timp de aici incolo si fara sa o faci albastra .

            Comment


            • #96
              Ca sa fiu clar, materialele folosite ( plastice, textile etc ) mi se par foarte foarte bune. Comparand cu noua generatie de Civic ( pe care am mai pipait-o si ieri in showroom cat am stat la coada la service ), gen 9 mi se pare peste.
              Cand m-am uitat in amanunt la materialele folosite in generatia 10 am ramas dezamagit sincer. N-as da civicul actual pe cel curent sub nicio forma. Imi imaginez ca poti plusa si sa-ti iei varianta cu interior de piele ( sau mușama cum zice in popor la pielea ecologica ) dar daca nu ai scaune ventilate pentru perioada verii, cred ca esti un om mort dupa ce o lasi in soare o zi.
              Civic-ului actual nu-i obiectez nimic pe partea de ergonomie ( chiar e unul din punctele forte, cel putin pentru mine ) si nici sistemului audio. Pentru nevoile mele muzicale, e tot ce am nevoie.
              Singura obiectie care o am e calitatea imbinarilor de la interior. Pot arata pe viu despre ce vorbesc . Nu va imaginati ca dau cu piciorul in consola centrala, aceasta se misca putin si incep sa tip ca nu e bine facuta ). Vorbesc de capacele din dreapta si stanga bordului, bucata de plastic de sub volan, plasticele de la pragurile din spate, unul din ale chiar a venit din fabrica fixat in doar un bradut din 3. Ceilalti doi braduti erau turtiti, semn ca la montaj ia durut fix in popou. Aveam eu prin portbagaj un bradut nou si am fixat plasticul cu 2 din 3. Si mai sunt cateva exemple.
              E posibil sa fi nimerit eu un exemplar de masina careia nu i s-a dat multa atentie. Deobicei am 'bafta' asta la lucruri .
              Cat despre zanganeala din portbagaj, sigur nu-i de la lucrurile stocate pe acolo. Zgomotul a aparut gradual, in timp. Initial il auzeam foarte rar, peste denivelari mai mari, acum vreo 3-4000km. Usor usor, s-a facut din ce in ce mai pronuntat si isi face simtita prezenta cam la orice denivelare. Daca trec peste un limitator de viteza de exemplu, cu 3-4km/h, se aude.
              In rest, masina inca intoarce priviri pe strada, chiar daca nu e type-R . Intr-o zi, in timp ce mergeam incet pe un drum pietruit, un cuplu se uita la mine atat de insistent incat nu stiam daca se uita la mine pentru ca ma cunosc sau chiar le placea masina atat de mult ) deci thumbs up pentru Civic.
              Multumesc botz pentru urari, sper si eu sa fie asa
              PaulCCraciun
              Senior Member
              Last edited by PaulCCraciun; 03-05-18, 18:45.

              Comment


              • #97
                Pret de buy-back al masinii: 8000 euro. Parca e cam putin, zic eu ...

                Comment


                • #98
                  Originally posted by PaulCCraciun View Post
                  Pret de buy-back al masinii: 8000 euro. Parca e cam putin, zic eu ...
                  Te bate gandul sa o schimbi cu 1.5T ? Albastra ? Mic pretul dar e de asteptat caci trebuie sa castige si ei un 25-30% .

                  Comment


                  • #99
                    De procentul ala am auzit si eu. La 5500 EUR a fost estimata a mea, '10 Milano Red, 1.8 Sport, M/T. Toate reviziile fusesera facute la Honda, primele 5 chiar la Asko.
                    '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
                    '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
                    Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

                    "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

                    Comment


                    • Stiam si ma asteptam sa fie un pret mic da' chiar asa ?! )
                      In conditiile in care ea se vinde cam cu 14-14500. Sa oferi ~55% din valoarea masinii mi se pare josnic.
                      @botz, ce-i drept 1.5-ul se conduce superb, am dat o tura cu el
                      @Sheva_C, la o masina din 2010 ofera 5500 si una din 2016 ofera 8000 ... dupa ce fel de grila calculeaza astia preturile ? Sau estimarea ai facut-o in urma cu mult timp?
                      Aa, si inca ceva, 8000 e pretul in ipoteza in care masina e flawless dpdv tehnic, ceea ce real ar fi in proportie de 95% ca de, sa zicem ca are un grad de uzura, ca e normal. Dar daca ar fi sa-i faca baietii inspectia tehnica, sigur sigur gasesc ei cine stie ce fantezii si rezulta intr-un pret final de vreo 7000.
                      PaulCCraciun
                      Senior Member
                      Last edited by PaulCCraciun; 11-05-18, 13:43.

                      Comment


                      • Eu am luat 13000 pe ea la buy back, la dealerul de la ploiesti, executive 2014 cu 35k km. La ceilalti dealeri la care am fost (honda si non-honda) mi se oferise 8-11k euro.
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • Inseamna ca mie mi s-a dat un estimat minim. Oricum pentru dotarile si starea tehnica/estetica mi se pare ca 12k pentru buy-back ar fi corect si 14k la cumparator privat. dar 8k ....

                          Comment


                          • Greieri vin dinspre plafon, sunetul se propana inspreparbriz si ai impresia ca se aude din bord. Eu ii aud, nevasta sau ceilalti din masina nu-i aud, cred ca am OCD ;am desfacut luminile de citit si am rezolvat problema acolo, la fel a fost si cu lumina de pe mijlocul plafonului, dar au reaparut. Se aud doar la trepidatii de genul cand treci cu masina peste benzile perpendiculare, ridicate, marcate cu alb de pe sosea (in viteza).

                            Comment


                            • tot ce este plastic poti unge cu vaselina tehnica (e termorezistenta) ..nu o sa mai ai probleme...asa am uns si eu conturul planseului de bord "ceasuri" .....
                              vaselina tehnica se foloseste la lifturile de dvd...cd...video...etc...
                              Polish Sibiu
                              Senior Member
                              Last edited by Polish Sibiu; 08-06-18, 17:44.

                              Comment


                              • @cypy1984, am cu siguranta niste greieri in bord, se aud de sub plasticul dintre ceasuri si volan si din zona stalpului A de la sofer, dar doar la trepidatii foarte mari, de genul trecut peste acele 3 seturi de vibratoare ce se gasesc pe la intrarea in localitati. La cati metri de cabluri sunt pe sub plansa de bord, ceva sigur e 'free willy' pe acolo. In plafon sunt alte cabluri pe acolo ( de la antena si altecele ) care e bat intre tabla si plafon. Aveam in plan sa dau plafonul jos sa antifonez cum a facut Injector dar asta cand ma voi muta la casa, in fata blocului e greu sa te desfasori dar si atunci am sa vad daca se mai merita sau nu
                                Cred ca mai degraba am sa investesc intr-o bara fata ( sau reparatia ei ) pentru ca am gasit-o stearsa in parcare, fix pe bucata de plastic negreu lucios ca sa se vada mai tare .

                                @Polish Sibiu, imi poti da o recomandare de produs pentru aceasta vaselina tehnica? N-am auzit pana acum de asa ceva si sa nu cumpar prostii Multumesc.

                                Comment

                                Working...
                                X