PAULCCRACIUN: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC MT White Edition, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    @IB, multumesc de link.
    Sa clipeasca cu o frecventa diferita ma asteptam. Legat de acea rezistenta de care zici, cam ce valoare ar trebui sa aiba? Si cum o lipesti pe bec? adica are loc unde sa intre becul dupa ce lipesti rezistenta? Eu inca nu m-am uitat sa vad cum arata acel conector din stop/far si care-i treaba pe acolo.

    Comment


    • #32
      In primul rand rezistentele arata astfel:
      http://www.auto-led-shop.ro/leduri-a...oare-Rezistori

      Se zice ca pt semnalizare ar fi indicate cele de 50W. Eu insa am montat de 25W si sunt la limita, pt ca daca scot un LED (fata, sau spate), incepe sa creasca frecventa de semnalizare, iar becul led pe care l-am ales eu are un consum real de 7-8W, deci am reusit sa reduc si din consumul real, in comparatie cu becurile clasice.

      Cum se monteaza?
      Prima varianta, cea mai usoara dar si cea mai inestetica + nesigura dpmdv:
      https://www.youtube.com/watch?v=OVObX8MHHH0

      Eu am renuntat la ideea asta, asa ca le-am montat in spate, insa intr-un alt mod. Practic am desfacut mufa soclului (in care se infige becul), am scos papucii firelor care intrau in soclu si am lipit 2 fire mai lungi, care in capetele opuse duc catre rezistenta. De ce am tras alte fire si nu am lipit direct firele de la rezistenta? In primul rand aceste rezistente se incalzesc foarte mult daca lasi semnalizarea sau avaria sa functioneze timp indelungat. Iar daca rezistenta se afla langa stop, sunt sanse mari sa topesti ceva pe acolo. Drept urmare, le-am indepartat cat mai mult si le-am montat undeva in compartimentul portbagajului, in zona pasajelor aripilor interioare. Acolo am gasit 2 gauri date din fabrica, convenabile astfel incat sa le prind cu cate un surubel cu saiba. Odata cu solutia aceasta, le-am oferit o solutie de racire ideala, fiind in contact cu partea de contraaripa. In al doilea rand, solutia aceasta este foarte eleganta si sigura. Firele le-am izolat cu izolier band. Sunt montate atat de bine, incat pt un nestiutor, nici macar nu se observa, fiind ascunse in partea superioara a aripilor de spate, peste care vin montate tapiteriile din portbagaj.

      Comment


      • #33
        Am rezolvat cu greierasii de la manerele usilor fata. Am scos capacelele afara si am pus cate 3-4 patratele mici de banda dublu adeziva buretoasa. Metoda cu datul clemelor pe spate nu functioneaza pentru ca sunt facute dintr-un plastic moale si nu tine figura. Interesant ca in spate capacelele stau foarte bine fixate, nu joaca deloc.

        Am pus jantele de iarna si am stricat cu totul aspectul masinii. My God is it hideous ... Am cumparat niste capace in speranta ca poate poate mai taie din uratenie. Am sa le montez dupa ce schimb piulitele. Nu le-am pus cand am schimbat jantele pentru ca nu le aveam. A fost situatia de asa natura sa schimb jantele atunci pe moment.
        Problema acum e ca cei de unde am comandat piulitele mi-au facut surpriza sa-mi trimita 16 piliute in loc de 20 . Marea mea greseala e ca nu am verificat coletul cu (,) curierul de fata, m-am uitat in punga dupa ce a plecat. Voiam sa ma apuc sa dau telefoane/mail-uri dar nu m-ar fi crezut nimeni si pe buna dreptate. Am lasat-o asa. Nu mi-e de bani cat de faptul ca trebuie sa umblu pe drumuri sa mai fac rost de inca 4 piulite. Asta e, 100% mea culpa.

        Cea mai mare problema pe care o am acum cu masina e zgomotul produs de benzina in rezervor ) . Da ... stiu ... first world problem . Opresc la semafor ... pleosc. Plec de la semafor ... pleosc. Manevre de parcare ... pleosc-pleosc.

        O alta chestie, pana acum mi-a fost dat sa aud in doua randuri in mic clampanit in momentul cand dau cu spatele si opresc o idee mai brusc. Poate am avut eu ceva prin portbagaj care nu era bine fixat, poate e normal ... Mi se pare cam devreme sa fie din cauza unor bucse/brate/pivoti etc ... La plecari de pe loc mai fortate, franari violente, schimbari bruste de directie nu se aude nimic suspect ( asta nu e stilul meu de daily driving - stilul smuls - doar am incercat diverse situatii sa vad daca se reproduce zgomotul si in alte circumstante ).

        Comment


        • #34
          Si eu cand va spun sa luati jante de aliaj pe 16 aftermarket sau OEM sh voi "batman, batman".

          Pentru o diferenta mica de pret iti ramane aspectul si rezista niste jante bune la fel ca alea de tabla.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #35
            http://www.emag.ro/set-capace-roti-m.../pd/DZY912BBM/

            eu mi-am pus asa ceva si arata bine

            Comment


            • #36
              @ticker, nu "batman batman" ci "tabla tabla" ) . ai dreptate nu zic nu.
              Dar de exemplu acum doua ierni am lovit o janta intr-o bordura mascata de zapada in momentul cand parcam. Daca faceam asta cu niste jante de aliaj era mai nasol. Plus ca ma durea si la sufletel daca juleam minunata janta de aliaj. La cea de tabla nici nu m-am uitat.

              @FK2, mi-am luat asa ceva: http://www.emag.ro/capace-roti-model.../pd/DSFJWYBBM/

              Comment


              • #37
                da, sunt misto, mie imi place cum da negru la roti pe ea , vreau sa vopsesc jantele de tabla, sa le fac negre pt sezonul viitor ca sa nu se vada deloc argintiu

                Comment


                • #38
                  Nu stiu ce a fost in capul meu cand le-am cumparat pe astea argintii ... mi se parea ca dau mai bine decat negre dar incep sa cred ca m-am inselat.
                  Anyway, sunt doar niste jante de iarna. In sezonul asta ma intereseaza sa mi se dezabureasca geamurile repede si sa nu-mi sara pietre de la masinile din fata in momentul cand vor da astia cu "antiderapant" pe strazi. Nu stiu cum e prin alte orase, dar aici antiderapant inseamna balastru de pus la temelii. Ce e mai frumos e atunci cand zapada de pe drum se topeste si ramane in urma doar piatra pe care derapezi foarte usor. Nici muma ABS-ului/VSA-ului nu te salveaza daca ai ghinionul sa prinzi "antiderapantul" la roata cand franezi sau vrei sa eviti ceva.

                  Comment


                  • #39
                    Iti sugerez, daca nu stii deja, sa mergi pe aer conditionat pe cald si fara recirculare. E cea mai rapida metoda de dezaburire.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      @ticker, multumesc de sfat. asa am inceput sa-l folosesc.
                      A durat vreo 3 minute pana mi s-a dezaburit dimineata. A fost foarte frig si aer destul de umed cred. In momentul cand am deschis portiera s-a si aburit parbrizul. Si pe afara era inghetat binisor. Bine ca apucasem sa-mi iau solutie de degivrare sa nu dau la racleta sa zgarai geamul.

                      Ca tot veni vorba de inghet, nu exista vreo posibilitate de a dezactiva spalatoarele de faruri? Ele stropesc automat cand speli parbrizul dar ma gandesc ca iarna exista sanse mari ca spalatoarele de faruri sa ramana inghetate si sa nu se rupa ceva cand incearca sa se deschida.
                      Din cate am vauzt in carte un workaround ar fi sa ai farurile stinse cand stropesti parbrizul dar mi s-ar parea normal sa exista o optiune de dezactivare.

                      Comment


                      • #41
                        Cea mai mare problema pe care o am acum cu masina e zgomotul produs de benzina in rezervor ) . Da ... stiu ... first world problem . Opresc la semafor ... pleosc. Plec de la semafor ... pleosc. Manevre de parcare ... pleosc-pleosc.

                        Asta-i cea mai mare problema a ta?
                        Daca erai motociclist te plangeai ca pe langa pleosc-pleosc la realimentarea cu benzina iti ingheata bilutele, ca benzina e prea rece.
                        kawamoto
                        Senior Member
                        Last edited by kawamoto; 04-11-16, 12:19.

                        Comment


                        • #42
                          Cine e atat de pasionat incat sa mearga cu motorul pe vremea asta ? ) Eu nici in statie la autobuz n-as astepta. Prefer sa merg pe jos sa ma incalzesc, daramite sa ma fluture vantul la 2 grade.
                          Asa ca fapt divers, ma gandesc sa dau de motor dar singurul lucru care ma opreste e ca n-am unde sa-l tin in sezonul iarna/primavara.

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by ticker View Post
                            Si eu cand va spun sa luati jante de aliaj pe 16 aftermarket sau OEM sh voi "batman, batman".

                            Pentru o diferenta mica de pret iti ramane aspectul si rezista niste jante bune la fel ca alea de tabla.
                            Scuze Paul de intrebari pe topicul tau ....
                            Ticker ce inseamna diferenta mica ? Momentan eu spre exemplu tind sa imi cumpar doar 4 gume gen ( W452 225/45 R17 H W HANKOOK) la un pret total de 1720 lei fara montaj,echilibrat,plumbi,etc .
                            Daca ma duc pe 205/55 R16 cauciucurile sunt mai ieftine dar la cat ajung cu jantele ( fie ele si SH ) .Doar gumele vreo 1400 sa zic dar restul ? Chiar vreo idee de jante SH ?Bucuresti ma refer .. ?Personal sunt interesat mai mult de cauciuc in sine decat de janta ( tabla,tabla cu capac sau aliaj )
                            Multumesc anticipat si scuze Paul inca odata ...

                            Comment


                            • #44
                              Eu sunt fan Michelin CrossClimates, costa la fel ca niste anvelope normale dar te scapa de cumparat anvelope si jante de iarna/montat demontat de 2 ori pe an/eventuale accese neprevazute de vreme rece sau calda, sunt perfecte dupa parerea mea: am si eu, si fratele meu si 2 prieteni si toti suntem incantati de ele. Suna a reclama, dar din pacate nu castig nimic din reclama asta!:-)
                              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                              Ex:
                              2014 Honda Civic Executive
                              2011 Honda Civic GT

                              Comment


                              • #45
                                @botz, stai linistit. e forum, putem vorbi , asa mai aflu si eu una alta de pe la altii .
                                Referitor la anvelope all-season, personal parca nu prea am incredere. Cauciucul de vara e cauciuc de vara, cel de iarna e de iarna. Nu cred sa existe un amestec de compusi astfel incat sa se comporte bine si la ger de -20 si pe canicula la +60 ( la nivelul asfaltului ).
                                Dar daca sunt oameni care spun ca folosesc asa ceva si n-au avut situatii neplacute atunci nu pot sa ma opun pentru ca nu am folosit vreodata anvelope all-season, n-am experimentat pe pielea mea cum se comporta.

                                Comment

                                Working...
                                X