PAULCCRACIUN: '15 Honda Civic 5D 1.8 i-VTEC MT White Edition, White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Am mers eu in US cu niste all season si au fost niste porcarii. Au facut de toate si nimic foarte bine.
    Imi pastrez scepticismul in legatura cu orice fel de surogat insa Michelinurile Crossclimate ma fac extrem de curios.
    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

    Comment


    • #47
      Originally posted by botz View Post
      Scuze Paul de intrebari pe topicul tau ....
      Ticker ce inseamna diferenta mica ? Momentan eu spre exemplu tind sa imi cumpar doar 4 gume gen ( W452 225/45 R17 H W HANKOOK) la un pret total de 1720 lei fara montaj,echilibrat,plumbi,etc .
      Daca ma duc pe 205/55 R16 cauciucurile sunt mai ieftine dar la cat ajung cu jantele ( fie ele si SH ) .Doar gumele vreo 1400 sa zic dar restul ? Chiar vreo idee de jante SH ?Bucuresti ma refer .. ?Personal sunt interesat mai mult de cauciuc in sine decat de janta ( tabla,tabla cu capac sau aliaj )
      Multumesc anticipat si scuze Paul inca odata ...
      Nu cumva e necesar sa faci si o noua geometrie cand treci de pe 245/45/17 pe 205/55/16?
      Intreb pentru ca atunci cand am facut trecerea, s-a lasat cu gume roase tare, iar setarile (cred ca) erau diferite.

      Comment


      • #48
        Crezi ca un aparat de geometrie da setari diferite pentru jante de marimi diferite la aceeasi masina?
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #49
          Asa cred (din ce am tras cu ochiul si cu concluzia, poate pripita). Un raspuns sigur mi-ar fi foarte util.

          Pe foarte scurt, istoria e urmatoarea: anul trecut, la schimbarea rotilor de vara (pe 16) cu cele de iarna (pe 15), s-a constatat ca cele din urma aveau urme de uzura pe lateral, asa ca am facut geometria cu rotile de 15. Rotile au fost echilibrate la schimbare.
          In primavara anului astuia, am schimbat pe cele de 15 cu cele de 16, cu echilibrare, dar fara sa-i fac geometria.
          Am facut cateva mii bune de kilometri cu cele pe 16 si, inainte sa plec la un drum mai lung, am verificat starea rotilor. Erau foarte roase pe partea dinspre mijlocul masinii, iar cei de la service au constatat ca rotile nu erau dezechilibrate, asa incat am ajuns la geometrie unde s-au constatat abateri mari. Cand au refacut geometria, am apucat sa trag cu ochiul ca valorile unghiurilor pentru rotile de 16 erau diferite fata de cele pentru rotile de 15.
          In orice caz, nu am gasit nicio alta explicatie pentru uzura gumelor de pe rotile de pe 16 sii nici pentru cele de pe 15.

          LE.: Scuze, Paul!
          vtin
          Senior Member
          Last edited by vtin; 04-11-16, 16:00.

          Comment


          • #50
            @botz

            SH - avem un coleg care aduce jante OEM Honda - il gasesti in aria de anunturi.

            Sau stai pe OLX si astepti o oferta. Am ajutat un amic cu CRV sa isi ia set la 450 Euro jante OEM de CRV gen trecuta facelift echipate cu anvelope Continental DOT xx14 si destula carne.

            Totul e sa gasesti ce vrei la pretul pe care il accepti.

            Niste jante de tabla pe 16 gasesti la 280-330 lei/buc. Jante pe 16 SH OEM pot gasi la 250-300 Euro sau aftermarket la 350 lei bucata.
            La asta ma refeream cand ziceam ca e diferenta mica (scade si mai mult daca iei capace).

            Referitor la accidente (borduri and stuff)... se intampla cu oricare, dar eu nu am lasat nicidata sa fie asta criteriul de alegere al jantelor.
            ticker
            Administrator
            Last edited by ticker; 04-11-16, 17:10.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #51
              Originally posted by ticker View Post
              Si eu cand va spun sa luati jante de aliaj pe 16 aftermarket sau OEM sh voi "batman, batman".

              Pentru o diferenta mica de pret iti ramane aspectul si rezista niste jante bune la fel ca alea de tabla.
              Susțin 100% afirmațiile lui ticker.
              Nu e nimic mai oribil ca o mașină frumoasa încăltata cu tablele alea..
              De unde atâta iarna?! Cred ca adunat sunt 2-3 săptămâni cu mâzgă pe șosele ,în rest nu mai e iarna cum era odată .

              Păcat..sa vedem Honde cu jante de Golf [emoji2]
              '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

              Comment


              • #52
                Originally posted by PaulCCraciun View Post
                Cine e atat de pasionat incat sa mearga cu motorul pe vremea asta ? ) Eu nici in statie la autobuz n-as astepta. Prefer sa merg pe jos sa ma incalzesc, daramite sa ma fluture vantul la 2 grade.
                Asa ca fapt divers, ma gandesc sa dau de motor dar singurul lucru care ma opreste e ca n-am unde sa-l tin in sezonul iarna/primavara.
                Stai linistit, nu circul acum ca pe langa ca dimineata sunt -2 grade in timpul zilei nu sunt mai mult de 6 grade. Plus ca nu mai am numere valabile, fiind valabile din luna aprilie pana in luna octombrie.
                Eu ma refeream la situatia realimentarii cu benzina proaspata. Benzina de la pompa este foarte rece. Dureaza un pic pana benzina din rezervor ajunge la temperatura mediului ambiant, timp in care ma simt ca si cum as avea o punga de cartofi pai inghetati in poala. Nu este deloc placuta senzatia mai ales daca nu sunt echipat in costumul moto, adica pantaloni ca fara geaca clar nu plec de acasa.
                Pacat ca asa pui problema cu moto. Crede-ma merita, plus ca vei devenii un sofer auto mult mai bun. A mea de exemplu iarna asta hiberneaza afara sub prelata si nu-mi fac probleme.
                kawamoto
                Senior Member
                Last edited by kawamoto; 04-11-16, 18:07.

                Comment


                • #53
                  Celor care pun jante de tablă pe Honde, ar trebui sa li se confiște mașina și să fie obligați să se autoflageleze


                  Ps: despre crossclimate am auzit numai de bine, vor fi următoarele mele gume!

                  Comment


                  • #54
                    Eu le-am luat in 2015, le-am folosit iarna trecută cu succes, practic nu iti dai seama nici vara nici iarna de diferența fata de anvelopele de iarna sau vara, sunt la fel de bune.
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • #55
                      @richie, ai dreptate eu unul voi trece la penitenta, poate mi se iarta pacatele dar masina sa stii ca nu te las s-o iei. Poate sa aiba roti din astea : http://fs68.trilulilu.ro/imgs/egz/hu...?size=original ca tot n-o dau, nici mort .

                      @kawamoto, crede-ma, chiar nu as avea loc unde s-o las sa stiu ca nu incurca pe nimeni . Singura posibilitate ar fi fix in fata scarii. Dar sigur se gaseste vreo unul din bunii mei vecini sa comenteze ca il incurca cu ceva.

                      Comment


                      • #56
                        Paul merci !
                        Singurul motiv de a face schimbarea de pe 17 pe 16 ar fi de fapt drumurile prin zapezi si preconizez doar vreo 3/4 iarna asta . 2 prin Moldova si unul prin februarie la anul pentru ski cu al meu copil .
                        Intrebarea corecta de fapt la mine se pune la modul urmator : Este in regula cu jante de 17 iarna ?Te descurci sa zic in cateva situatii mai dubioase gen o Ranca unde oricum clar iti pui lanturi ?
                        Intreb deoarece ultimele 2/3 masini pe care le-am condus aveau pe 16 (205/55/R16) si nu schimbam janta niciodata doar cauciucul si m-am descurcat peste tot fara probleme pe drumuri ceva mai inzapezite .
                        Asta ar fi dilema la mine .

                        Comment


                        • #57
                          Eu am anvelope de iarna pe 17 de 9 ani de zile
                          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                          sigpic

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Xander View Post
                            Crezi ca un aparat de geometrie da setari diferite pentru jante de marimi diferite la aceeasi masina?
                            Pot confirma eu ca da. Dar este vorba de un Citroen C5 2009 cu suspensie hydractive H3+. Eu am dat vina pe complexitatea suspensie. Ce era suparator e faptul ca anvelopele erau total atipice cea ce facea ca pretul lor sa fie pe masura.

                            Comment


                            • #59
                              Ok multumesc mult tuturor!
                              Adjudecat pe 17 sa ramana !

                              Comment


                              • #60
                                Azi am facut o mica baie, n-a mai fost spalata de vreo 4 saptamani, ba a tot plouat ba mi-am gasit altceva de facut. Azi in schimb a fost o vreme foarte prielnica si am zis sa nu ratez sansa.


                                Am pus si capacele. Nu arata foarte rau. Voi da jos acel zip-tie pentru ca ele de la sine stau foarte fix.

                                Comment

                                Working...
                                X