DANDIN: '16 Honda Jazz 1.3 i-VTEC M/T Elegance , White Orchid Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DANDIN: '16 Honda Jazz 1.3 i-VTEC M/T Elegance , White Orchid Pearl

    Buna ziua la toata lumea!

    Pina anul trecut in mai trebuia sa fac naveta 200 de km dus, 200 km intors, plecam luni dimineata si eram inapoi acasa vineri seara. Cu o Honda Accord 2.4i Executive, automata de 190 CP, kilometrii astia sunt o placere. Din mai anul trecut stau la 4, 5 kilometri departare de servici. Iar ca sa merg la lucru si la ceva cumparaturi cu o masina de 190 CP nu a mai fost deloc interesant, mai ales iarna trecuta. Pur si simplu consumul era mult prea mare, iar in cei 5 kilometri motorul nu ajungea intotdeauna la temperatura normala de functionare. (Despre Accord voi posta separat.)

    Asa ca am inceput sa ma gindesc sa cumpar o masina mai mica pentru deplasari in oras. Dupa ce am cercetat piata destul de mult timp si dupa mai multe test drive, m-am hotarit sa ramin credincios marcii Honda. In martie am cumparat noua Honda Jazz, nivelul de dotari Elegance, cu cutie manuala 6 trepte. In plus fata de dotarile deja existente am ales culoarea „white orchid pearl” (era pe stoc la dealerul din Hanau) si sistemul de navigatie ca dotari suplimentare. Pretul de lista plus dotari putin peste 20.000 €. Am primit o reducere de 2.000 € de la dealer si set complet de roti de iarna. Pretul final a fost 18.300 €.

    Iata ca deja au trecut aproape 5 luni de cind am cumparat masina si deja am facut aproape 6.ooo km cu Jazz-ul. La o saptamina dupa ce am cumparat-o am facut cu ea un drum in Romania. In rest o folosesc preponderent in oras si pe distante scurte, iar o data sau de doua ori pe luna o tura pe autostrada. Folosesc foarte des Magic Seats, pentru a imi duce bicicleta. Ridic sezutul de la scaunele din spate (ca la cinema, sezutul se rabate pe spatar), scot roata din fata de la bicicleta si astfel bicicleta mea intra perfect in spate. Alta data am carat in acest fel o planta in ghiveci, de 1,70 m inaltime care a intrat fara probleme. Foarte practic, nu?
    Probleme? Pina acum nici una! Consum mediu in cei 6.000 km sub 6 litri/100km.
    Click image for larger version

Name:	DSC07895.jpg
Views:	2
Size:	88.0 KB
ID:	730020Click image for larger version

Name:	DSC07894.jpg
Views:	2
Size:	86.6 KB
ID:	730021Click image for larger version

Name:	DSC07893.jpg
Views:	2
Size:	73.1 KB
ID:	730022

  • #2
    Foarte frumoasa masina!
    Sa te bucuri cat mai mult de ea!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Sa ai noroc de ea!
      E destul de bine echipata, doar ca un pic cam scumputa pentru o masina din clasa ei daca e sa comparam cu Romania.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • #4
        sa o stapanesti cu placere si fara evenimente neplacute.
        ticker, zici?
        '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
        Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

        Comment


        • #5
          Multumesc tuturor pentru urari!
          ticker: clar ca e mai scumpa pentru Romania. Mai scumpa in comparatie cu Fiat, Peugeot sau Opel, dar nu mai scumpa decit VW. Ca sa pui pe un Polo dotarile de pe Jazz, pretul ajunge mult mai sus decit la Jazz. Masina este nu destul ci foarte bine echipata, iar ceea ce m-a atras cel mai mult este proverbiala fiabilitate. Jazz 2016 este deja de un an sau doi in productie pentru Asia de Sud Est si America unde este vinduta sub numele de Fit. Honda Fit. Desi masina este noua in Europa, nu poate fi vorba despre "boli de copilarie" atit timp cit tipul GK (ultima generatie de Jazz) se afla de ceva timp in productie.

          Comment


          • #6
            Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

            Comment


            • #7
              Da, ce ma doare la optiuni lipsa e lipsa farurilor fata cu tehnologie LED (care se ofera in Asia si pe alte piete). In NA nu, in EU nu... Halogenul e ieftin de intretinut dar de multe ori ilumineaza prost.
              Nu stiu cat ai mers cu ea noaptea? Cum e iluminatul?
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                ticker: Accord-ul are xenon, dar generatie mai veche, masina fiind din 2007. Asa ca pot face comparatia. De la bun inceput m-a cam deranjat faptul ca Jazz-ul 2016 nu are disponibile farurile cu xenon si nici "curve light". Lumineaza puternic si bine, am facut citeva drumuri noaptea si pot afirma asta. Se poate observa destul de bine limita lumina intuneric, dar nu asa de pregnant ca la farurile cu xenon. Asistentul la faza lunga isi face bine treaba fiind folositor mai ales pe sosea. Pe autostrada, din cauza traficului intens asistentul nu cupleaza aproape deloc faza lunga. Doar atunci cind in fata nu este nimic (nici un far sau stop de masina), atunci cupleaza faza lunga. Pe portiunile cu iluminat public decupleaza faza lunga. Isi face bine treaba si este un cistig in ceea ce priveste confortul pe timpul noptii.

                Comment


                • #9
                  Foarte faina. Sa o stapanesti sanatos! Am tot cochetat cu achizitia unui Jazz sh generatie mai noua, dar preturile inca sunt foarte mari. In masina strict pentru oras nu merita sa investi banii de noua, parerea mea.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #10
                    Salut! Superb pe alb. Arata mult mai bine ca in pozele din configuratorul online, evident, dar nu ma asteptam sa arate chiar asa ok. Am o intrebare legata de cutia manuala. Cum ti se pare ca si mecanism? Sunt interesat sa cumpar una noua si nu exista la drive test. Cea din showroom mi s-a parut ca intra greu in viteze, mai ales in R. Cel putin cu motorul oprit...

                    Multi km fara probleme. Un update la km si cum ti se mai pare dupa atata timp ar fi util.
                    EX: 05 Impreza, 08 Outback, 08 Corsa, 01 Impreza WRX, 05 Fiesta

                    Comment

                    Working...
                    X