Troznitura mecanica neelucidata

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Troznitura mecanica neelucidata

    Buna ziua!
    Am o HONDA CR-V II din anul 2005. Eu am preluat-o in 2013. Anul trecut am auzit prima data un fel de troznitura in fata la plecarea de pe loc, troznitura care se aude in continuare. Ciudat este ca aceasta troznitura se aude numai vara, sau cand masina se incalzeste bine (dupa mai bine de 20 km.). Am mers prin service (inclusiv la ASKO) si nimeni nu mi-a elucidat problema.
    Acum am schimbat planetara dreapta fata dinspre cutie, incarcat planetara stanga fata dinspre cutie, inlocuit arcuri, inlocuit bucse etc., nu mai vorbesc despre reviziile normale, inclusiv schimbat uleiul de la diferential, dar nimic.
    Troznitura se aude de regula cand plec de pe loc (la prima plecare numai daca este cald afara), cand franez aproape de a opri masina, iar dupa ce se incalzeste bine se aude si in mers, in viteza sau pe liber, parca vine dinspre centrul masinii, iar la viteza de peste 110 masina incepe usor sa tremure. Daca o ridic pe elevator nu se mai aude. Ultimul mecanic care a vazut-o a spus ca ar fi de la caseta de directie (ciudat este ca troznitura nu depinde de denivelari si nici de viraje).
    Va rog daca v-ati mai intalnit cu astfel de probleme dati-mi o idee, un sfat, orice.....
    Multumesc!
Working...
X