ROYAL1972: '15 Honda Civic 1.8 ES A/T, Dynamic Blue Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ROYAL1972: '15 Honda Civic 1.8 ES A/T, Dynamic Blue Pearl

    Buna si pe topicul "meu".

    De vineri am reusit sa intru in posesia mașinii mele. Luata prin programul rabla, am asteptat dupa astia de la mediu 2 luni. Urmare cresterii de curs valutar am pierdut vreo 1000lei pentru astea doua luni. Asta sa fie paguba. Pret final platit de mine 15.900€.

    Amuzant e ca am ajuns sa ma gandesc la Honda prin martie cand am avut o reclama pe FB cu oferta de la ei.
    Am ales intre Megane 3 Tourer, Astra K, Ford Focus, Skoda Rapid si parca Seat Toledo.
    Am facut test drive cu un LS/MT. Nu am gasit niciun dealer care sa aiba la test drive varianta automata. Insa eu eram hotarat sa iau oricum o masina cu cutie automata. Chiar daca consumul e ceva mai mare, sunt satul pana in gat de invartit in mamaliga.
    Prin urmare, m am decis, am platit un avans si apoi a urmat asteptarea "rablei". Pe ultima turnanta, am renuntat la ideea de leasing si am facut un credit la CEC. Am concluzionat ca e cea mai buna DAE la ei.
    Marti am platit toata suma. Si vineri am fugit la dealer si am luat o.

    Sambata am dat rapid o fuga pana la mare. Iar duminica, am zis ca trebuie sa vada si muntele, astfel incat am ajuns la baraj la Vidraru. Rezultatul...1000km, testat cruise control, depasiri cu kick down din padele, fara padele, ceva serpentine. Toate decent fara a forta masina.
    1000km cu tot cu invartit prin Bucuresti am 8.5l/100km. Am remarcat ca la 140km/h pe autostrada consuma intre 7 si 8 litri.
    Cutia automata lucreaza foarte bine. Schimba lin si e rapida.
    Trapa e si ea de folos. La munte toate ferestrele si trapa ne au vanturat aer racoros.

    Pentru cunoscatori, am cateva intrebari.

    1. In plafoniera, langa butonul pentru trapa, e un buton pentru usi. La ce foloseste? Caci nu gasesc ce intrebuintare are.
    2. Stick ul USB. E vreo limita maxima la capacitate? Sigur formatul recunoscut e FAT32?
    3. In carte am gasit, dar in masina nu am reusit sa gasesc. Cum modific setarile de alarma si lumini? Cand sa se stinga la oprire motor? Avertizarea sonora la inchidere usi nu are?
    4. Care e metoda de resetare a consumului cea mai rapida?
    5. Am senzatia ca opțiuni din meniul computerului ce apar in manual, nu le am gasit pe masina.

    Am vazut o alta Honda Civic cu roti de 17". Cu alt model de jante. Arata mult mai bine cu ele. Desi apar ca varianta pentru modelul de 1.8, in Romania pare sa fie disponibile doar pe motorul de 2l. Desi nu am vazut la dealer aceasta optiune.
    I ar sta mult mai bine cu DLR cu leduri. La fel si pe stopuri ar fi mai placuta la vedere.

    Multumesc si revin.

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos. La cati mai multi km fara probleme.
    Honda Accord - 2006 2.0 Executive

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

      Comment


      • #4
        S-o stapanesti sanatos, multi km si fara incidente!

        Si eu am luat o "teapa" similara datorata cursului, pe mai putine zile. A fost asumata de cand am semnat .
        Merci pentru impresiile legate de AT - ma umpli de speranta. Cum stai cu consumul prin oras? Cum e zgomotul la 140kmph (cam care-i turatia la care sta)? "Luminile ambientale" de la scaunele fata sunt la picioare in interior?
        CASCO fu scump?
        Ma scuzi ca am sarit asa pe tine, dar fiind fix acelasi model, nu mai am rabdare pana cand imi vine si mie.

        Comment


        • #5
          Am 3 zile de condus in oras. N am apucat sa resetez computerul. A urcat de la 8.4 la 8.7.
          Daca aflu cum sa pun poze, o sa vezi ce turație are la 140. Si nu e deloc zgomotoasa la viteza aia.
          La care lumini ambientale te referi?
          Casco la Generali 650€ fara franchisa plata integrala.
          Din pacate cu RCA ul am luat o de la zero pentru ca nu m a preocupat sa o vand pe cea veche. Cu aia sunt la B14 parca. Dar o voi vinde si o sa mut bonusul pe asta la anul.

          Comment


          • #6
            1. aprinde plafoniera (sau nu in functie de cum e apasat) cand sunt deschise usile.

            Daca citesti manualul pentru modelul de State vei gasi chestii care nu sunt pe modelul tau si vor lipsi altele. Ce manual citesti? Cel in Romana?
            De ex. motorul 2.0 e doar pentru US si alte piete Exotice... Nu in Europa. Deci nu stiu ce jante ai vazut tu pe Civic
            ticker
            Administrator
            Last edited by ticker; 30-06-16, 17:03.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Pe buton scrie doors. Si are off si on.
              Si daca nu ma insel, e altceva.
              Am văzut respectiva masina in Bucuresti. Are numar de București. Am vazut o acum 2 saptamani in trafic.
              Si culmea, am reintalnit o duminica la Curtea de Argeș. Acolo era oprita si m am uitat inca o data la roti. Sunt de 17inch. Si jentile erau argintii complet.
              Ca o particularitate, luneta are un logo mic in partea inferioara i-Vtec.

              Comment


              • #8
                Si am manualul in limba romana.

                Comment


                • #9
                  Pentru poze trebuie sa-ti faci un album si sa le pui acolo. Vezi aci detalii.

                  Comment


                  • #10
                    S-o stapanesti sanatos!

                    Comment


                    • #11
                      Daca e ca la a mea, asta inseamna.

                      Cea pe care ai vazut-o fie avea jante de la alta Honda, fie era importata din US sau de altundeva. La noi civic sedan e doar cu jante pe 16
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        S-o stapanesti sanatos si fara probleme!
                        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                        Comment


                        • #13
                          Mulțumesc tuturor pt gandurile bune!

                          Comment


                          • #14
                            Hai cu pozele alea odata ca ma facusi curios. Macar pe-a ta s-o admir daca a mea nu e gata inca .

                            Comment


                            • #15
                              Si foto...

                              Comment

                              Working...
                              X