Bogdy2k: '05 Honda Civic EP2 1.6i, Cosmic Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bogdy2k: '05 Honda Civic EP2 1.6i, Cosmic Grey

    Va salut.

    De curand am decis sa-mi cumpar un EP 2 1.6i 2005 Cosmos Grey, l-am adus personal din Germania, cumparat dintr-o reprezentanta Dacia-Renault, presupun ca masina a fost dusa la buy-back. Masina are 143.000 km cu carte service, TUV era facut recent daca mai conteaza, toate bune si frumoase momentan . Ideea e ca acum doresc sa ii fac niste mici modificari, (urmeaza dupa ce trece pe la RAR). Momentan as vrea sa ii pun xenon pe faza scurta, cica are, dar mi se pare cam slab, dar nu stiu cum se procedeaza? , ce becuri trebuie? cu balast? fara?, etc.

    Din pacate am doar 1 poza cu masina.

    Click image for larger version

Name:	13432166_1073760369326570_6505281124810488571_n.jpg
Views:	1
Size:	73.1 KB
ID:	729993
    bogdy2kk
    Junior Member
    Last edited by bogdy2kk; 30-06-16, 15:05.

  • #2
    Sa ai noroc de ea.

    Xenon din fabrica nu are si nu cred ca i-a pus neamtul.
    Ref la becuri optiunea ieftina e sa le schimbi cu unele gen Osram Nightbreaker Unlimited... si e si cea legala
    Mai putin legal e sa iei un kit xenon (cu balast cu tot) dar uneori e mai mare bataia de cap.

    Si la una si la alta tipul becului trebuie sa fie acelai cu cel curent (vezi in manual)
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Multumesc frumos.
      Problema este ca are un bec tare ciudat, sau cel putin mi se pare mie ca este ciudat. Seamana cu asta dar baza e din ceva plastic si e mai mare.

      Asa cv: , unde intra o mufa cu 2 pini ..

      Comment


      • #4
        becul cu conector din plastic e D2S sau D1S

        Comment


        • #5
          foarte frumoasa.s-o stapanesti sanatos

          Comment


          • #6
            Multumesc @andrei96,

            Am o intrebare pt voi, trebuie sa fac schimbul curelei de distributie. Ce parere aveti de Contitech? Apoi trebuie sa ii schimb si placutele de frana ce recomandati? Nu sunt un bun cunoscator auto.. am vazut ca sunt ceva placute cu senzori de uzura , senzori de uzura acustici , la ce fac referire acesti senzori, cred ca masina nu are senzor pentru uzura placutelor. ( sa se aprinda acel disc in bord )

            edit: Si am vazut ca sunt mai multe feluri de "sisteme de franare" Akebono, TRW, Lucas, etc" , care e diferenta dintre ele ? :|
            bogdy2kk
            Junior Member
            Last edited by bogdy2kk; 08-07-16, 14:54.

            Comment


            • #7
              Eu am schimbat vara trecuta distributia si am pus contitech. Cat despre senzor acustic la placute e vb de o tablita care face un zgomot metalic cand se uzeaza placutele. Iar marcile de placute difera in functie de calitate si pret. Ebc si ate fiind printre cele mai cunoscute
              sigpic

              Comment


              • #8
                Multumesc @M4R1U5 pt. info.

                Comment


                • #9
                  Daca ai un stil de condus normal merge si trw. Eu mi am luat pt fata ate discuri si placute iar pe spate brembo discuri si placute.dar inca nu le am pus pe masina.
                  sigpic

                  Comment

                  Working...
                  X