Andrei96: ' Honda Civic 1.4 Sport, Cosmic Grey (EP1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Andrei96: ' Honda Civic 1.4 Sport, Cosmic Grey (EP1)

    Aceasta este prima mea masina.Dupa multe cautari si targuieli cu taicamiu am dat de frumusetea asta de civic.Masina are kit ul din fabrica,xenon pus ulterior.Arata incredibil...nu e masina mai frumoasa pe o raza de 100 de km cel putin)..Are niste zgarieturi pe care trebuie sa le polishez,a avut niste floricele pe aripa dreapta ca a fost detinuta de o tipa,iar cu reviziile etc se ocupa prietenu/sotul,ce-o fi fost.Am inteles ca a schimbat uleiul de transmisie,lichid de frana+discuri+placute,uleiul la 176k(acum are 184k).Punctul ei forte nu e viteza/cuplu...dar pe curbe poti sa fii idiot total,ca masina musca din sosea,efectiv...n am mai simtit asa ceva.Servofrana e hidraulica,nu stiu ce actionare o avea...vacumatica/pneumatica,in sfarsit;poti sa faci left foot braking,ceea ce pentru mine e superb)Volanul se simte greu numai la 90 de grade,nu revine in mijloc ca sa simti ca intorci ceva,nu joystick....Da..probabil stiti si voi asta dar eu venind de pe skoda octavia 2 ,masina asta te implica la condus incredibil...Singurule defecte sunt niste zgarieturi(la 184k,n-are cum sa fie impecabila)si volanul ca nu e reglabil pe adancime...in rest...sper sa pot dormii noaptea la cate capete intoarce cand trece pe strada)As vrea sa va intreb la ce ar trebuii sa am grija,pentru ce ar trebuii sa mi rezerv bani,etc.Masina vreau sa o tin tehnic impecabila.Am gasit un manual pe net in care zice ca la 10k se face revizia,vascozitatea uleiului depinde de temperaturi..acum vara se recomanda 5w 40,iarna e mai bun 0w20...Asta as vrea sa aflu,voi cum va intretineti bijuteriile,eventual si niste mecanici buni prin bucuresti care nu vor sa schimbi toata masina pentru o bucsa sau mai stiu eu ce).Multumesc anticipat!
    Attached Files
    Andrei96
    Junior Member
    Last edited by Andrei96; 26-06-16, 20:40.

  • #2
    Arata foarte bine. Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme.

    Comment


    • #3
      Frumoasa.sa o stapanesti sanatos. Eu merg pe 5w40 si iarna si vara.nu consider ca la anii si km ei merge 0w20. Puncte slabe : planetare.caseta de directie si niste rulmenti la cutie. Atentie pe la etrierii spate.
      sigpic

      Comment


      • #4
        sa o stapanesti sanatos si te asteptam vineri seara pe barbu vacaracescu in parcare la kaufland(ora 21:00) daca doresti sa vezi mai multe honde

        Comment


        • #5
          Cosmic grey, misto culoare Sa o stapanesti sanatos !

          - ulei 5w40;
          - sa ai bani stransi pentru: planetara dreapta fata; rulmentul de la cutia de viteze; posibil un nou ambreiaj (avand in vedere numarul de km);

          Comment


          • #6
            Multumesc de sfaturi!Cu siguranta o sa fiu vineri seara la un meet.La ce sa fiu atent la etrierii din spate?

            Comment


            • #7
              Mai raman blocati .
              sigpic

              Comment


              • #8
                Originally posted by M4R1U5 View Post
                Mai raman blocati .
                Ah,ok.Si is sensibile la planetare ?

                Comment


                • #9
                  Da,se rup destul de usor axele...eu am adus una din DE dupe ce fata mea a reusit sa o rupa, la 110 euro, sper sa nu se mai intample.
                  Civic EP3,Civic FN2
                  După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                  Comment

                  Working...
                  X