DOC: ´07 Honda Civic Type-R, Deep Bronze Pearl - track day car

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Fara el insa, motorul (si nu numai), se raceste mai bine


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #32
      pai eu stiu ca dimpotriva e chestiune de aerodinamica si deci secunde castigate
      exista scuturi mai usoare ptr asfalt
      si exista the real deal pentru macadam
      "Ethics. That's always so inconvenient."
      Cal Lightman

      Comment


      • #33
        La civic "scutul" e din plastic si doar in zona de sub motor e din aluminiu pentru mentenanta mai usoara.
        '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

        Comment


        • #34
          Rotac 2016 // Race 3
          Attached Files
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #35
            Gata, acum mi-am dat seama ca masina a mai fost la noi pe forum (de noua): http://www.hondafan.ro/forum/showthr...p-Bronze-Pearl

            Stiu ca ziceai ca e a lui Iulian, dar nu mi-am dat seama care Iulian
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Aceea este masina.

              Pentru saptamana viitoare (miercuri) este cineva interesat de un trackday pe Adancata? Costa 360 lei toata ziua. PM pentru detalii.
              Attached Files
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #37
                N-am avut timp sa mai scriu despre masina sau aventurile pe circuit. Sambata este ultima cursa Rotac din 2016 si eu cred ca nu pot participa. Masina nu are nimic, merge chiar foarte bine. Ne-am imprietenit si timpul pe circuit incepe sa scada. Nu suficient de mult, dar facem progrese cu fiecare iesire. Astazi, chiar daca discurile de frana au cam cedat, timpul a scazut la 2:05. Inca 2-3 iesiri pe circuit si ma apropii de 2:03, iar target am sub 2:00.
                Combinatia discuri normale cu placute Ferodo DS3000 si etrieri Brembo nu este chiar cea mai buna varianta aleasa. Cred ca trebuia sa incerc intai un setup discuri normale cu DS2500. Acum ori caut ceva discuri mai rezistente la caldura, ori incerc varianta a doua. La inceput muscau prea repede din asfalt si intra des abs-ul. Nu ma puteam obisnui, dar acum sunt mai progresive. Pacat ca discurile nu ma mai ajuta. Am cateva portiuni unde as vrea sa franez foarte tarziu, dar in situatia de acum nu ma risc.
                Sper sa-mi fac cateva setup-uri de track (placute + discuri, arcuri duritate diferita, setari suspensie si unghiuri) dupa ce montez cusca (roll-bar).

                P.S. Vine barza mai devreme si acesta este motivul pentru care as putea sa lipsesc sambata de la cursa.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #38
                  Si o poza interesanta de la sesiunea de ieri:
                  Attached Files
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #39
                    Am reușit sa o comit sâmbătă și nu pe circuit, chiar dacă in prima manșa am reușit sa ma învârt cu mașina fără sa ies in decor. După ce am încheiat cursa Rotac 4, am plecat repede spre acasă. Pe drumul pietruit ce leagă MotorPark de drumul județean, am reușit sa sparg baia de ulei. . Chiar dacă merg foarte încet pe acolo pentru ca simt orice pietricica de pe drum, am reușit sa agat un bolovan pe sub mașina și s-a spart baia de ulei. Nu mi-am dat seama pe moment ce s-a întâmpla pentru ca m-am uitat in retrovizoare și nu am văzut nicio piatra mai mare peste care am trecut eu, dar pe drum a început sa miroasă a ars (ulei ars). Cred ca am parcurs cam 5km pana am oprit sa verific. Nu mi s-a aprins niciun bec in bord de ulei și apa avea temperatura normala, dar mirosul era foarte evident și ieșea fum de sub mașina. Am oprit, am ridicat capota și nu se vedea nimic suspect. In schimb, când m-am uitat sub mașina am văzut cum îmi curge uleiul. Am oprit imediat motorul și am sunat dupa platforma.
                    Mâine ridic mașina pe elevator și văd ce stricăciuni am pe sub ea. Scutul de plastic cu siguranța este spart, la fel și baia de ulei. Sper ca o pot suda la loc. Cu ocazia aceasta poate instalez și un radiator de ulei, chiar dacă pana acum nu am avut nicio problema cu temperatura uleiului. Când intra la modificări majore o sa-mi fac o planșă in bord cu ceasuri pentru presiune și temperatura ulei, cred eu cei mai importanți indicatori in funcționarea motorului.

                    Cât despre cursa de sâmbătă sunt multe de spus. Nu am reușit sa ma apropii de podium, chiar dacă timpul meu se îmbunătățește de la o cursa la alta. Sunt conștient ca mai am multe de învățat pana ajung sa depășesc limitele mașinii. Se vede și din timpii celor care au început sa practice acest sport acum câțiva ani. Cel mai bun timp al meu cu Honda Civic Type-R este de 2:04.469, dar știu ca in configurația actuala ar trebui sa am un timp de 2 minute sau chiar și sub aceasta valoare. Nivelul pe grupa Tuned a devenit foarte ridicat. S-a ajuns la timpi de 2:01:603 pentru mașinile din aceasta grupa. Va trebui sa muncesc foarte mult pentru a depășii acest timp.
                    Oricum, ieri a fost o zi specială. Am participat la aceasta cursa alături de alți piloți cunoscuți de la noi: Lucian Radut, Ovidiu Zaberca și Vali Porcisteanu. Lucian Radut s-a aflat in aceeași grupa cu mine și s-a dat cu un Evo X.
                    Am avut și fani Hondafan ca spectatori la aceasta cursa: Weebo, Malex și Ramm. Le mulțumesc pentru încurajări.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #40
                      Doc ai putea sa il rogi pe unul ca Porciasteanu sa bage o tura de circuit cu Civicul tau. Sa vezi ce timp scoate si cat loc de imbunatatire mai este

                      Comment


                      • #41
                        Si eu te am incurajat pe facebook .cand era live rotac
                        sigpic

                        Comment


                        • #42
                          Daca ii mai prind pe circuit in afara curselor, o sa ii rog sa-mi arate ce poate face aceasta masina. Cred ca Zaberca este mai bine familiarizat cu circuitul decat restul. L-am vazut mai des tinand cursuri pe Motorpark. O sa ii propun si lui Radut, acum ca tot are o pauza competitionala.

                          @Marius: iti multumesc pentru incurajari. Sambata se pare ca dupa Ferrari, CTR-ul avea cel mai fain sunet de pe circuit. Asta am aflat din spusele celor care au stat pe margine.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by Doc View Post
                            Daca ii mai prind pe circuit in afara curselor, o sa ii rog sa-mi arate ce poate face aceasta masina. Cred ca Zaberca este mai bine familiarizat cu circuitul decat restul. L-am vazut mai des tinand cursuri pe Motorpark. O sa ii propun si lui Radut, acum ca tot are o pauza competitionala.

                            @Marius: iti multumesc pentru incurajari. Sambata se pare ca dupa Ferrari, CTR-ul avea cel mai fain sunet de pe circuit. Asta am aflat din spusele celor care au stat pe margine.
                            Pe Luci Radut il prinzi greu, pt ca dupa etapa de Hill Climb din Croatia, Campulung, acu pregatea masina pentru Cehia si miercuri pleaca. Deci liber, cred ca e dupa etapa de la BV :P .

                            P.S.: Daca ies bine calculele, la anu ne vdm pe traseu :P

                            Sper la anu sa pun si eu 206-ele cat de cat la punct si sa o aduc pe Adancata.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #44
                              Vezi ca la Street sunt adversari puternici cu Citroen C2 si C4 VTS care au scos timp de 2:06.800.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #45
                                Nu-mi fac mari sperante. Tot ce vreau e sa nu ies ultimul si sa mearga tigaia.
                                In plus, e greu sa ma pun cu benzinare
                                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                                Comment

                                Working...
                                X