MARIO: '02 Honda Civic Type-R, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Nu ai poluat pe nimeni si eu am fost ajutat de cei de pe forum inainte de achizitie si a contat mult asta.
    Civic EP3,Civic FN2
    După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

    Comment


    • #32
      Nu am mai scris demult chiar daca am continuat munca la EP3.Noutati: arcuri Eibach Proline-cele vechi erau corodate grav,telescoape Kayaba, rulmenti presiune telescoape Kayaba, semibielete bari stabilizatoare toate 4, refacute unghiurile,vopsit, uns etrieri(unde trebuie!),ceara de caroserie in praguri si lonjeroane,
      jante stock vopsite in camp electrostatic-culoare Bronze Subaru(greu le am gasit in mintile lor)urmeaza si Oz-urile la vopsit,senzori parcare spate,player Alpine cu BT. Urmeaza lant distributie si intinzator(venite din Japonia) frane complete discuri si placute,bara OMP sus fata-e cumparata deja.Am pus cateva poze sa va delectati...munca nu se vede dar a fost tare multa. Acum sta in garaj si merg cu Accordul,e cam frig pt bricolaj si am cam imbatranit
      Nu ma pot decide la franele pe fata in special la discuri,placutele le am luat deja Ferodo DS 2500. Nu m am decis intre ATE normale si EBC slotted(drilled ies din calcul).Nu am nevoie de performante de track dar niste pareri mi ar prinde bine mai ales daca se merita diferenta de pret.Nu am uitat de Accord, are franele noi pregatite doar sa le montez probabil la primavara-discuri,placute si lichid.Greu cu 2 la intretinere plus EP1 cu care se da fata,dar sincer chiar ma relaxez cand ma bag in garaj cu o cafea si imi vin idei.Sa nu uit toate 3 au trecut pe roti de iarna cei de la vulcanizare m au intrebat daca m am facut dealer Honda..am zis ca nu ,dar e posibil in viitor

      Edit de seara...am montat bara OMP de cateva minute.Am crezut ca o sa fie complicatii din cauza tevilor de clima dar totul a decurs perfect.
      Attached Files
      mario
      Senior Member
      Last edited by mario; 11-11-16, 17:48.
      Civic EP3,Civic FN2
      După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

      Comment


      • #33
        De ce schimbi lantul?
        Sunt bune de ceva telescoapele Kayaba?
        ATE mi-am pus si eu. Sunt o varianta buna, dar nu pentru track. Din ce spuneau colegi de pe forum scot mai multa negreala pe jante, dar eu nu am observat
        '08 Honda Civic 5D 1.8 MT Sport 140hp i-VTEC Nighthawk Black Pearl
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/babaus/ +sticker
        Dacia Super Nova de vanzare
        Cauciucuri + jante de vanzare

        Comment


        • #34
          Am scris la inceput ca am schimbat garniturile de supape si cu acea ocazie am constatat ca lantul e intins 1/2 de dinte,electronica poate compensa o intindere de un dinte dupa care se aprinde check engine(a trebuit sa demontez axele cu came implicit si lantul)).E bine sa fie schimbat ca orice consumabil, la EP3 si in general la type R nu are o viata asa de lunga ca la masinile normale(max.300000) pe majoritatea forumurilor se spune ca la 1500000 e bine sa fie schimbat.Din experienta mea nu e un lant masiv comparativ cu alte motoare.
          Despre telescoape nu stiu ce sa zic...voi vedea in timp si daca nu si vor face treaba voi opta pt Koni next time.Cred ca sant telescoape midrange dar am inteles ca isi fac treaba pt o suspensie normala,sa vedem si pentru cat timp.Erau variante mai ieftine dar nu mi au inspirat incredere deloc.Kayaba sant totusi o firma serioasa.
          La frane inca procesez mai ales ca masina nu mai circula fiind coborata 2cm pe ambele axe.Mai mult feedback probabil din primavara cand o voi scoate pe sosele din nou.
          Civic EP3,Civic FN2
          După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

          Comment


          • #35
            Poti merge linistit cu ea si iarna, man. FN2-ul meu parea mai jos de atat din poze si mergeam si iarna prin Bucuresti cu el. Daca esti atent si nu fortezi anumite lucruri, nici nu o atingi.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #36
              Ai dreptate dar trebuie sa i platesc asigurarea intai Accordul o are inca valabila.
              Civic EP3,Civic FN2
              După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

              Comment


              • #37
                New girl in town! cu acceptul proprietarului atasez 2 poze cu noul CTR din familie.Prietenul fetei e norocosul dupa ce l am imbolnavit cu EP3 ul...raman conservator la EP3 dar nu pot sa nu vibrez si la FN.Cred ca s au dus weekendurile acum cu 4 la intretinere , o sa mi deschid service sau reprezentanta pana la urma si ma las de veterinarie
                Sper sa se faca membru si sa posteze poze si ce mai surubarim la ea.
                O rugaminte pentru cei care intrati pe aici: am nevoie de cartea de service de la FN2 ca sant incepator
                Attached Files
                Civic EP3,Civic FN2
                După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                Comment


                • #38
                  Stiu masina din Bucuresti. E o raritate culoarea asta, nu mai exista alta in tara. Din cate stiu masina a fost comandata special in culoarea asta in Polonia (sper sa nu vb prostii), s-a platit avans, apoi cumparatorul s-a razgandit si asa a ajuns la un norocos din Romania. In realitate arata MULT mai bine. Stiu ca avea evacuare Magnaflow la un moment dat si suna fain. Sa o conduca cu drag! Am inteles bine, e a unei fete acum?!
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #39
                    Si eu stiu masina. Am si mers cu ea. Avea si blocant parca. De cand a plecat de la Cosmin din Bucuresti la Pitesti nu mai stiam nimic de ea. Dar da, culoarea e senzatie. Sa o stapaneasca sanatos.
                    '01 Honda Civic Type R EP3

                    Comment


                    • #40
                      Albastru cu alb.faina combinatie. Il asteptam cu un topic aici!

                      power of dreams
                      sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Culoarea e super tare,in realitate e impresionanta.Masina nu e a unei fete ci a viitorului ginere O sa faca thread separat ca poluam EP3 urile )
                        Civic EP3,Civic FN2
                        După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                        Comment


                        • #42
                          arata super bine EP3'ul! felicitarile mele

                          insa am si eu intrebare de N00B; care e combinatia de culori la scaune si imbracatul volanului? nu am mai vazut si de asta...
                          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                          DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                          Comment


                          • #43
                            Am ales materialele la fata locului.E un gri care mi a placut cel mai mult cu centrul scaunelor perforat.Nu am respectat reguli pur si simplu asa mi a placut

                            Sent from my LG-H818 using Tapatalk
                            Civic EP3,Civic FN2
                            După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                            Comment


                            • #44
                              ah, deci raspunsul e ca sunt refacute acum inteleg
                              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                              DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                              Comment


                              • #45
                                Da sant refacute la Sibiu de un mester bun in domeniu...erau uzate si imi stateau in gat

                                Sent from my LG-H818 using Tapatalk
                                Civic EP3,Civic FN2
                                După ce ai gândit – hotărăşte-te, după ce te-ai hotărât – nu te mai gândi. proverb japonez

                                Comment

                                Working...
                                X