T-Bone: '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC, Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Vezi PM.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #32
      Ieri am reușit să fac în sfârșit revizia de când am cumpărat mașina ( avea totul schimbat când am luat-o și chiar s-a dovedit acest lucru acum ). Am zis să schimb și uleiul din cutia de viteze. Pentru cine are dubii dacă să o facă sau nu ... SĂ O FACEȚI ! Parcă e altă mașină. Nu știu de ce recomandă ei la 100.000 dar e incredibil cum schimbă acum. Am pus și filtrul de aer K&N...nici o diferență pentru cine se întreabă. Nu am mers la drum lung pentru a confirma diferențele și acolo.
      Totodată i-am pus și cauciucurile de iarnă ( jante 16 HRS ) și e așa de comod acum. Mă bate gândul să o las pe jante de 16 de acum, chiar dacă arată mai bine cu 17. E altceva
      '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
      ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
      ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

      Comment


      • #33
        Unde ți-ai făcut revizia si ce costuri ? Ce ai mai rezolvat cu caseta de direcție?


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #34
          Revizia am făcut-o la Auto Adria Serv ( sus între str. Sărărie și Codrescu, lângă Tele M ). Nu arată cine știe ce, dar au lucrat foarte frumos. Prețul pe manoperă, 80 lei ( lăsat 100 lei ) cu tot cu o diagnoză rapidă pentru a fi sigur că nu a mai apărut ceva. Pentru casetă, tot unde ai fost tu mi-au zis și ei. Nici nu s-au mai uitat. Trebuie să revin acum pentru un etrier spate ( reparat cu kit sau schimbat ) în viitorul apropiat.
          Piesele au fost comandate de mine din timp. Am ales să merg pe un Motul 0W30, filtru ulei Mann, iar uleiul de cutie luat de la Bogdan_is ( de la Moldo ).
          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

          Comment


          • #35
            Recent am fost la reprezentanta si mi-au spus ca sunt nebun cu jocurile si bataile si mersul sacadat ) Sa merg mai turat si cu adevarat am inceput sa merg asa si parca au avut dreptate. Am schimbat lichidul de frana / ambreiaj ( era cam negricios, l-am vazut ) si pot spune ca PARCA merge mai bine si schimba mai frumos.
            Acum totusi ma bate gandul sa renunt la Civic si sa trec inapoi la Accord sau chiar sa incerc CRVul. Poate am imbatranit cu adevarat si nu mai suport eu mersul pe drumurile din Iasi ( stiu ca cele principale s-au imbunatatit considerabil, dar nu am treaba din pacate numai pe acolo ) ...
            '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
            ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
            ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

            Comment


            • #36
              Și mie mi s-a părut dificil de condus 3D/5D pe drumurile de la noi, a fost unul dintre motivele pentru care am optat pentru 4D care la nivel de confort e mult peste.
              Nu te-aș sfătui sa treci la Crv, îmbătrânești 20 ani instant Mai degrabă schimba arcurile și amortizoarele, am citit pe aici ca unii colegi au mai domesticit-o așa.

              Comment


              • #37
                Luand in considerare ca cineva mi-a facut acum vreo luna o surpriza neplacuta si mi-a zgariat masina ciudat de apasat si de drept sub usita de la rezervor, mi-am facut ceva timp sa o duc la "stilizat".
                Dacă tot e la service, mă gândeam să îi rog pe băieți să curețe clapeta de accelerație. E complicat ? Merită efortul ? Eu mă gândesc că acel mers smuncit la apăsarea pedalei de accelerație e de la asta. Sau poate-s doar eu nebun )) Problema e că nu am mai condus alt Civic să văd dacă merge la fel. Nu ar fi prima dată când s-ar dovedi că e doar o problemă din capul meu.
                '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                Comment


                • #38
                  Originally posted by T-Bone View Post
                  Luand in considerare ca cineva mi-a facut acum vreo luna o surpriza neplacuta si mi-a zgariat masina ciudat de apasat si de drept sub usita de la rezervor, mi-am facut ceva timp sa o duc la "stilizat".
                  Dacă tot e la service, mă gândeam să îi rog pe băieți să curețe clapeta de accelerație. E complicat ? Merită efortul ? Eu mă gândesc că acel mers smuncit la apăsarea pedalei de accelerație e de la asta. Sau poate-s doar eu nebun )) Problema e că nu am mai condus alt Civic să văd dacă merge la fel. Nu ar fi prima dată când s-ar dovedi că e doar o problemă din capul meu.
                  Nu e doar delay-ul reactiei pedalei de acceleratie si de aceea pare a fi smucitura? Si e doar o smucitura sau sunt mai multe?

                  Comment


                  • #39
                    O singura smunictura cand iau piciorul de pe acceleratie sau cand o apas din nou. Acum cand zici da...parca e un soi de delay. Dar e mai pronuntat decat la alte masini. Sa fie asta ? Ceva rezolvare ?
                    '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                    ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                    ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                    Comment


                    • #40
                      Salut, pot fi mai multe, de la curatare clapeta pana la ambreiaj, cel mai bine vazut intr un service serios, la asko au si o campanie de primavara parca...
                      '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by T-Bone View Post
                        O singura smunictura cand iau piciorul de pe acceleratie sau cand o apas din nou. Acum cand zici da...parca e un soi de delay. Dar e mai pronuntat decat la alte masini. Sa fie asta ? Ceva rezolvare ?
                        Si la mine e la fel. Eu dau vina pe delay, desi nu am mai condus nici eu alte Civic-uri gen. VIII.
                        La scurt timp dupa ce mi-am cumparat masinuta am citit si eu despre "problema" aceasta, se rezolva cu un Pedalbox de la DTE, de exemplu.

                        Link: http://www.ebay.de/itm/DTE-Pedalbox-...-/191689106034

                        Sunt si impresii pe net, daca ai timp sa cauti putin. Uite aici, la o prima cautare: http://www.civinfo.com/forum/engines...albox-dte.html
                        Se pare ca ar functiona, eu totusi am renuntat la Idee, deoarece nu m-a deranjat asa de tare incat sa scot 200 Euro din buzunar.

                        PS: desigur, nici o verificare nu strica, in special daca ajungi sa nu te coste foarte mult.

                        Comment


                        • #42
                          Problema e ca am verificat...si nimic. Ce e drept, nu la Asko caci nu sunt din Bucuresti si nu am avut timp. Si e nevoie de cineva care sa aibe rabdare si sa simta ce zic eu. M-am interesat si eu de acel box...dar vb ta, in nici un caz nu ma deranjeaza de 200 eur. Le voi soune baietilor sa curete clapeta, ce-o fi o fi. Revin cu impresii.
                          '09 Honda Accord CU2 Type S A/T
                          ex. '10 Honda Civic Type S 1.8 i-VTEC M/T
                          ex. '09 Honda Accord CU1 Exec A/T

                          Comment


                          • #43
                            Eu am dat vina pe delay ..
                            Așa e cu Honda, ne inventăm probleme

                            Comment


                            • #44
                              La a mea nu se simte nici o smucitura decat atunci cand calc tare ca e subturata, sau cand intru in treapta superioara cu ea deja turata (ex. treapta 1 @ 2500 rpm -> treapta 2 - nu iau complet piciorul de pe acceleratie si o duc pe la 2000 rpm).
                              Daca esti prin Bucuresti, poate ne vedem sa ti-o dau la un test drive pe a mea

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by RupOase View Post
                                La a mea nu se simte nici o smucitura decat atunci cand calc tare ca e subturata, sau cand intru in treapta superioara cu ea deja turata (ex. treapta 1 @ 2500 rpm -> treapta 2 - nu iau complet piciorul de pe acceleratie si o duc pe la 2000 rpm).
                                Daca esti prin Bucuresti, poate ne vedem sa ti-o dau la un test drive pe a mea

                                Cred ca masinile trebuiesc abuzate un pic, cu mult rosu...
                                Din subturata sub 2500rpm dupa un regim constant o perioada, schimba cama, cam asta e filosofia motorului pentru a fi asa economic fata de alte motoare/implementari/clindree asemanatoare
                                '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                                Comment

                                Working...
                                X