Ajutati-ma cu un diagnostic, scartait cand virez dreapta usor - ´09 Civic 5D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ajutati-ma cu un diagnostic, scartait cand virez dreapta usor - ´09 Civic 5D



    Salut,

    Dupa un drum Tulcea - Bucuresti cu Civic 5D 2009 facut destul de vioi cu 4 oameni in masina si bagaje, dupa intrarea in bucuresti si o oprire pentru a lasa pe cineva, a aparut un scartait. mentionez la drumul spre tulcea, cu 2 zile inainte de drum ul de 300 km, cu rotile/discurile destul de incinse am trecut prin cateva baltoace de de 20 de cm adancime.

    - suna ca atunci cand sgarii cu un cui pe o tabla.
    - scartaitul vine de la roata dreapta fata.
    - apare doar cand virez dreapta sau merg in linie dreapta (sau 0.5 grade spre dreapta)
    - este prezent la aproape toate vitezele
    - apare cam dupa 15 min de mers, nu imediat e plec de pe loc cu masina rece.
    - DISPARE IMEDIAT CE ATING PEDALA DE FRANA CHIAR DACA O APAS FFF PUTIN.


    Mi-am adus aminte: inca de acum un an, mi s-a atras atentia ca ar trebui sa schimb discurile pe fata (sunt OEM). Proprietarul anterior a schimbat placutele chiar inainte sa iau masina (textar). Nu mi-a dat mana sa schimb discurile, avand placute noi. Cei de la reprezentanta mi-au zis ca ar mai tine vreo 6000. am facut de atunci vreo 15000. Mentionez ca nu vibeaza la franare si franeaza ok. si nu se aude nimic nebisnuit cand franez....

    CE AR PUTEA SA FIE???

    P.S. Am cumparat si etrieri de EP3 ca sa fac ugrade la frane... sa pun discuri de 300 mm...
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 06-06-16, 20:57.
Working...
X