RAZVYR: '06 Honda Civic 1.8 i-VTEC Executive, Champagne Silver Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Primul efect al arcurilor de FN2 a fost acela ca era mai liniste in masina, notabil. Pe curbe e clar o diferenta, in favoarea arcurilor de FN2.
    Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

    Comment


    • #47
      Poti pune si arcurile si amortizoarele de FN2. Intrebarea e: esti dispus sa ii cobori garda la sol inca vreo 2 centimetri ? Caci iti vei cam lua adio de la iesit din asfalt pe un drum forestier decat cu extrem de multa grija, ceva mai multa grija la urcat pe borduri sau lucruri de genul asta. Nu zic ca nu vei supravietui dar poate deveni un inconvenient. Cu setup-ul de 5D am fost prin multe vagauni prin care acum nu mai pot intra.
      Pe de alta parte mai rigida insa mie imi place senzatia de "sina" in curbe.
      '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

      "Binele o duce rau in Romania"

      Comment


      • #48
        Cu configuratia actuala am reusit sa urc pe un drum forestier destul de greu si denivelat, fara sa ating nimic pe sub masina. N-a fost usor, dar am gandit fiecare miscare si a fost ok.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #49
          @GUR, de cand am luat masina am fost constient ca nu o sa mai pot sa merg pe unde vreau sau sa urc borduri. Si asa frec buza de fiecare data cand parchez prea aproape de vreo bordura(o fi borduri mai inalte in Cluj ). In legatura cu drumurile forestiere pe care le parcurg, le stiu si sunt ok, dar prefer asfaltul si senzatia de masina care sta pe 'sine'.
          Last edited by RazvyR; 10-11-17, 09:06.

          Comment


          • #50
            @Wagner si eu am fost ultima oara la Cheia / Atra, cu destui morcovi dupa mine ). Variante usoare pot fi accesate dar clar nu mai pot face ce faceam inainte.
            @RazvyR in cazul asta da-i bataie .
            '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

            "Binele o duce rau in Romania"

            Comment


            • #51
              Inca o parere, amortizoarele nipparts, sunt ceva de capul lor?

              Comment


              • #52
                O combinatie buna daca nu te deranjeaza sa ai masina EXTREM de joasa sunt amortizoare de FN2 cu arcuri progresive Eibach. Eu asta am montat pe FN2, fiind parte a Fast Road Setup-ului pe care l-am facut, iar arcurile mele de FN2 au ajuns @Wagner, care vad ca se bucura inca de ele.

                Trebuie sa tii cont ca OEM (arcuri si amortizoare de FN2) masina este foarte rigida. Gen foarte rigida. Pe mine ma seca aspectul asta, nu cred ca are sens sa mergi asa departe pe un 5d cu motor stock. Daca ai in plan sa ii calci pe urme lui @GUR si sa schimbi si motorul, atunci se justifica.

                De asemenea, parerea mea e ca amortizoare 5D si arcuri de FN2 reprezeinta o combinatie buna, varianta inversa insa nu... Adica amortizoare dure de FN2 si arcuri moi de 5d. Cred ca dpdv dinamic va fi periculos.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #53
                  Mersi @Xander, de aia intrebam, ca nu stiu cat ii de buna configuratia de amortizoare FN2 si arcuri stock 5D. Nu vreau sa fac ceva prostii si sa am probleme pe drum. Trebuie sa ma dau cu un FN2 stock sa vad cum ii suspensia. In legatura cu schimbat motorul, nu vreau sa ma bag la creatii, fiind o masina care o folosesc in familie, eu sau sotia + ca am fetitele mici. Vreau masina sa ramana la sotie ca ii place foarte mult. Acum ma tot uit dupa ceva FN2 sau altceva mai sportiv, cu care sa-mi fac de cap, dar astept sa vad ce naiba fac astia cu taxa care vor sa o puna pe Co2.

                  Comment


                  • #54
                    Inca nu am reusit sa fac ceva la suspensie, in schimb am pus DRL-uri sa mai salvez xenoanele.
                    Attached Files

                    Comment


                    • #55
                      Ai pus Kitul acela care vine cu becuri albe/galbene pt drl/semnal?

                      Comment


                      • #56
                        Da, ii kitul acela, si am comandat sa fie alb pur, sa nu am diferenta mare de culoare intre xenon si drl.

                        Comment


                        • #57
                          poti da ceva detalii despre acel kit, montaj, de unde l-ai luat?

                          Comment


                          • #58
                            Kitul este din China, am sa-ti trimit pe privat link, nu vreau sa fie probleme daca pun linkul aici. Le-am montat eu, este destul de simplu.

                            Comment


                            • #59
                              Nu cred ca e nicio problema daca pui link-ul aici. Si eu sunt curios ce kit este.
                              Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                              Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                              ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                              Comment


                              • #60
                                Acesta este linkul: https://www.aliexpress.com/item/2pcs...6e5a9659&tpp=1.

                                Se poate alege culoare DRL-ului, si soclul becului pentru semnalizare. La Civic trebuie BAU15S.

                                Aici este link cu video: https://www.youtube.com/watch?v=-myO_Pb0E6U

                                Comment

                                Working...
                                X