DAN DMC: '10 Honda Insight 1.3 IMA, Grey

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DAN DMC: '10 Honda Insight 1.3 IMA, Grey

    Salutare,


    Bine v-am gasit, incepand de vineri sunt un mandru si rar[emoji12] posesor de Insight.
    Urmaresc aceasta masina de mai multe luni, am citit si putinele opinii/discutii de aici si in momentul in care am vandut vechiul Citroen C4 Honda a fost prima varianta.
    Detin masina de 5 zile, am cumparat-o din Cluj, masina fiind adusa din Olanda miercurea trecuta. Sunt foarte multumit de starea tehnica a ei, vineri am verificat-o atat la reprezentanta cat si la service-ul unui prieten.
    Ca si prima impresie: o masina foarte ok, dotari mult peste medie(senzori lumina, ploaie,parcare;scaune incalzite;conectivitate bluetooth;navigatie detasabila; suport telefon Bury), si un consum bun obtinut la primul drum mai lung(Cluj-Bucuresti 4.8%).
    Momentan mai am niste enigme cu privire la setari si dotari, insa in timp si poate cu ajutorul colegilor de pe forum[emoji12] le voi deslusi.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  • #2
    Dupa jante pare echiparea de top, fara piele.

    In Olanda hibridele sunt folosite de parcuri auto si au deseori peste 140k km. Motorul e bun, dar mi-as face probleme referitor la bateria sistemului IMA.
    Chiar daca nu suna bine, ideal e sa fi fost schimbata odata pe garantie, ca sa aiba viata mai lunga cu una mai noua.
    Ca problema ar mai fi si suspensia spate care nu e foarte rafinata dar important e sa fii tu multumit de masina si sa te bucuri de ea.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Salut,

      Masina are 130000 reali, cf Honda Cluj.In privinta bateriei, cum o fi norocul.Desigur ca era ideal sa fie noua, insa si pretul de achizitie este pe masura. Stii in RO sa fi avut cineva probleme la Insight cu bateriile?
      In privinta suspensiei, trecand de la un C4 coupe unde era o problema si mai mare cu suspensia spate, nu am ce reprosa momentan.


      Sent from my iPhone using Tapatalk

      Comment


      • #4
        Sa o conduci cu placere multi km. fara probleme.

        Comment


        • #5
          Nu, doar din auzite pe net din USA. In Ro am auzit de baterie schimbata pe un Civic si un refuz de schimb (pe garantie) pt scuza ca nu e luata de la noi, desi garantia e Europeana.
          Ma rog, nu mai stiu cat e garantia la IMA... parca 160.000 km?
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Da, 8 ani si 160000 de km.Teoretic ar trebui sa fie in garantie.O sa intreb la Asko cand fac revizia.
            Tot din auzite diferenta dintre asta si Civic este ca nu permite descarcarea bateriei mai putin de 40%, rezultand o durata de viata mai mare.Dar repet, din auzite...nu stiu daca e adevarat[emoji848]


            Sent from my iPhone using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Salut si felicitari pt achizitie ! Sa te bucuri de ea si sa te duca in siguranta multi km !
              Si pe mine ma tenta uneori un insight insa probabil ca voi face pasul cand se va mari familia, pana atunci raman la civic, care apropo e tot hibrid, 1.3 ima, momentan cu 225k km la bord. Din experienta iti pot spune ca de cand am luat-o cu 180k km din germania si pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu bateriile, sper sa fie si cazul tau.
              Bafta !
              My cars:
              07' Honda CR-V 2.0
              88' Honda Prelude 2.0
              Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

              Comment


              • #8
                Multumesc!Si pe mine ma tenta civic, insa faptul ca nu se poate rabata bancheta a scos-o de pe lista.
                In privinta bateriilor nu imi fac mari probleme.Am auzit rar spre deloc sa fie probleme cu ele.
                Masina urmeaza sa primeasca o revizie completa in urmatoarea perioada...un pic cam costisitoare dar merita.Am primit un deviz de 1600 de lei de la Asko....astept oferte si de la Carpati si Honda Nord[emoji16]


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • #9
                  Pai uleiul si filtrele ia-le tu si scade factura destul de bine.
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Pai...uleiul de motor...nu e scump la ei si recomanda Honda Green(0w16).Nu am gasit pe piata. Uleiul de cutie nu am gasit Honda pe site-urile de piese.
                    Oricum...ce da pretul peste cap este filtrul de benzina care este 400 de lei.Am gasit si mai ieftin si mai scump de atat...dar avand in vedere ca se schimba la 80000 cf manual nu stiu daca este indicat sa iau altceva....


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #11
                      0W16 ... nu stiam ca asta e pe Insight, desi pt mine nu ar fi nici o problema sa pun 0W20 (0W16 e mai mult gaselnita de marketing), dar daca vrei ulei poti lua de aici: http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...il-p-3758.html
                      Ulei de cutie CVT se gasesea la 200-220 4 quarts (se numeste Honda CVT-F). http://www.coxmotorparts.co.uk/genui...ltr-p-996.html sau sa mai cauti prin tara...
                      Filtrul de benzina e cam scump... Poti intreba tot la cox cat ar fi la ei.

                      Se mai fac din cand in cand group buy-uri de la ei pe forum. Tu stii cum ti-e mai bine
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Multumesc de informatii[emoji6]
                        Raman dator[emoji16]


                        Sent from my iPhone using Tapatalk

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Dan DMC View Post
                          Pai...uleiul de motor...nu e scump la ei si recomanda Honda Green(0w16)
                          Sper sa-ti treaca daca vei mai studia problema, ….dar daca insisti…. stiu ca Carpati motor au pe stoc 0w20 green oil, care e mult mai scump decat Honda Leo SN 0w20.

                          Pentru mine situatia e similara cu fumatorii care singuri platesc ca sa fie omorati de fumul de tigara, asa si tu cauti vascozitati "eco" si inscriptii "verzi".
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #14
                            Eu nu caut absolut nimic ozn[emoji2][emoji2].Camparand masina de curand voi face prima revizie la reprezentanta pana ma lamuresc ce si cum....pentru ca vreau si o verificare a masinii.
                            Dpdv al uleiului nu sunt de parere ca pretul indica neaparat si o calitate superioara.La masina care am avut-o am folosit motul si am fost foarte multumit, atat de pret cat mai ales de calitate.


                            Sent from my iPhone using Tapatalk

                            Comment


                            • #15
                              pentru climatul nostru poti folosi uleiuri gen Mobil1 Fuel Economy 0w30 si Total quartz energy 9000 0w30. Vezi ca ThinkerTalkerDoer folosise in Honda Accord 2,0 i VTec
                              Poti veni cu uleiul tau cumparat si filtrele tale. Nu e musai sa le cumperi de la ASKO.
                              In rest masina arata super.
                              corsaru
                              Senior Member
                              Last edited by corsaru; 02-06-16, 16:53.
                              cel mai taran taran, este taranul de la oras !

                              Comment

                              Working...
                              X